Faydalı bilgiler
Trend

Futbol Ne Zaman Bulundu?

Futbol Ne Zaman Bulundu?

Futbol ne zaman bulundu; Futbol 1800lü yılların ortalarında bulunmuştur. İngiltere temelli bir oyun olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle takımların oluşması ile beraber ülkelerde ayrı bir sektör haline geldiğinin de belirtilmesi gerekir. Bulunduğu günki mahiyetini korumasının yanı sıra şirketleşen takımlar ile özellikle büyük bir mali organizasyon haline geldiğinin de ayrıca hatırlatılması gerekmektedir.

Türkiye’nin En Eski Futbol Takımı Hangisi?

Türkiye’nin en eski takımı Siyah Çoraplılar adı ile kurulan takımdır. Bu takımda Fuat Hüsnü Karacan lider rol üstlenmiştir. Üç büyükler arasında en eski olan takım ise Beşiktaş’tır. Bir Jimmnastik Kulübü olarak kurulduğunun da ayrıca hatırlatılması gerekmektedir. 20. Yüzyılın başında ülkemizde yerleşmeye başlayan bir futbol kültürü olmasına rağmen oldukça hızlı gelişim göstermiştir.

Futbol Türk Kültürüne Ait Midir?

Futbol ne zaman bulundu; 1800lü yıllarda oynanmaya başlayan bu sporun Türk kültürüne ait olmadığının belirtilmesi gerekmektedir.

  • İngiltere’de oynanmaya başlayan bu oyunun kuralları daha sonrasındaki zaman diliminde daha net bir hal almıştır.
  • 11 kişilik iki takım tarafından oynanmaktadır. Takımların 10 kişilik oyuncu kadrosuna ek olarak bir adet de kalecileri mevcuttur.
  • Oyun kapsamında 3 adet hakem bulunmaktadır. Bu hakemlerden 2si yan hakem olarak da tanımlanmaktadır.

Türk kültürüne ait olan sporlar ise ok, güreş, cirit atma şeklinde sıralanabilir. Futbol geleneksel sporlarımızdan biri olmamasına rağmen son senelerde en çok dikkat çeken alternatiflerden biri olduğu görülmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu