Faydalı bilgiler

Futbolda Libero Ne Demek

Futbolda libero ne demek: Futbolda birçok farklı mevki söz konusudur. Bunların içinde libero da öne çıkar ve en basit tabirle, kaleciyle  defans arasındaki bağlantıyı sağlamakla görevlidir.

Libero Ne İş Yapar Futbol?

Futbolda libero ne demek: Futbolda libero, defans ile kaleci arasında bir pozisyondur. Genellikle yapmış olduğu işler çok fazla görülmez. Görevleri ise şöyledir;

  • En temel görevlerinden birisi rakip takımın yapacağı atakların önüne geçmektir. Bunu başarılı bir biçimde tamamlanması halinde gol yemeyi de engeller.
  • Bunun yanı sıra forvet oyuncusunun rahat hareket etmesi de kesinlikle libero olarak bilinen oyuncu tarafından önlenmek zorundadır.
  • Yüksek toplar futbol içinde her zaman büyük tehlikeler yaratabilmektedir. Bu noktada libero pozisyonunda oynayan kişinin bu toplar üzerinde tam bir hakimiyet kurması esastır.
  • Golü engellemek bir diğer görevi olmasından dolayı liberolar her daim takımlar için önem arz eder.

Libero Nasıl Olunur?

Futbolda libero olabilmek için her şeyden önce yeteneğinizin bulunması lazım. Bunun yanı sıra çok çalışmak da mühimdir. Özellikle bunun programlı bir biçimde gerçekleştirilmesi önem arz eder. Böylelikle libero olabilirsiniz.

Libero Ne Yapamaz?

Libero sadece kalecilik yapamaz. Bunun haricinde farklı birçok yerde oynayabilir. Ancak dikkat çeken bir diğer nokta ise libero oyuncularının kanata inmemesidir. Genellikle merkez olarak bilinen yerde bulunurlar. Defansın önünde oynamaları en temel özellikleri içinde bulunur. Bu yüzden takım açısından mühimdir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu