Faydalı bilgiler

Futbolda Out Ne Demek

Futbolda out ne demek: Futbolda out en basit tabirle topun dışarı atılması demektir. Ancak bunu hücum eden rakip takım oyuncularından birisinin yapması genel kural olarak karşımıza çıkar. Bu kritere büyük bir önem verilmektedir.

Futbolda Aut Ne Demektir?

Futbolda out ne demek: Futbolda out, topun kale çizgisi üzerinden sahayı terk etmesi anlamına gelir. Bunun özellikleri şöyledir;

  • Hücum eden takımın herhangi bir oyuncusunun ayağından çıkmalıdır.
  • Ayakla olmasının yanı sıra bunun kafa vuruşu ile gerçekleştirilmesi de mümkündür.
  • Örneğin isabetsiz olarak rakip takım oyuncuları tarafından yapılan her türlü vuruş, eğer top kale çizgisinden çıkıyorsa auttur.
  • Kalenin sağ ya da sol kısmından veya üstünden dışarı çıkan topların tümünde aut vuruşu yapılır.

Out Futbol Ne Demek?

Topun, hücumda bulunan takımın oyuncularından çıkması ve bunun kale çizgisi üzerinden gerçekleştirilmesine aut adı verilmektedir. Böyle durumlarda maç, kalecinin yapacağın vuruşla devam eder. Out veya aut olarak bilinen bu kavram çok sık karşımıza çıkar. Özellikle forvetlerin çok iyi olmadığı maçlarda, kaleyi bulmayan şut sayısı arttığında aut atışının öne çıkmış olduğunu hemen eklemek gerekmekte.

Futbolda Aut Kararı Nasıl Verilir?

Aut kararı her zaman hakem tarafından verilir. Yan hakem bu konuda yetkili olmasına rağmen orta hakem hem tek başına hem de yan hakemi dikkate almadan karara hükmedebilmektedir. Böyle durumlara aut çizgisi elle gösterilmektedir. Yan hakem ise aynı hareketi bayrakla yapar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu