Faydalı bilgiler

Futbolda Scout Ne Demek

Futbolda scout ne demek: Futbolda scout, Türkçemizde izci olarak bilinen özel bir futbol kavramı şeklinde karşımıza çıkar. En basit tanımı ise yeni oyuncuların keşfedilmesi için ligleri gezen, farklı ülkelere giden ekiptir.

Scout Ne İş Yapar?

Futbolda scout ne demek: Futbolda scout büyük bir öneme sahiptir. Özellikle son yıllarda Türkiye’de de yaygınlaşmıştır. Görevleri ise şöyledir;

  • Bu ekip içinde yer alan kişilerin ilk önceliği oyuncuları izlemektir.
  • Futbolcuların yaşının ne olduğu çok büyük bir önem arz etmez. Burada mühim olan durum takım için yararlı olabilecek bir ismi bulmaktır.
  • Ancak özellikle son dönemlerde scout ekibi denildiği zaman akla genç yeteneklerin bulunması gelmektedir.
  • İzlenen isim hakkında farklı notlar tutulur. Daha sonra bunlar bir rapor haline getirilir.
  • Hem takımın teknik patronuna hem de kulübün yöneticine sunulmaktadır.

Futbolda Scout Ekibi Nedir?

Futbolda scout ekibi genellikle birden fazla kişiden oluşur. Bunların temel özellikleri arasında futbol konusunda bilgi sahibi olmaları ilk sırada gelir. Büyük bir kısmı eski oyunculardır. Aralarında teknik özelliklere hakim olan antrenörler de olabilmektedir. Her takımda sayısı farklılık arz eder.

Scout Olmak İçin Ne Yapmalı?

Scout olabilmek adına kesinlikle futbol ile çok yakından ilgilenmek lazım. Bunun yanı sıra ilgili konu hakkında başarılı bir eğitim almak da işinizi daha kolay bir hale getirecektir. Kendinizi her anlamda kanıtlamanız şarttır. Analiz yeteneği bulunmalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu