Faydalı bilgiler

Futbolda Top Çizgiyi Ne Kadar Geçmeli

Futbolda top çizgiyi ne kadar geçmeli: Futbol oyununda gol olabilmesi için topun tamamının çizgiyi geçmesi temel şarttır. Bundan dolayı ilgili kurala çok büyük önem verilir ve bunun için özel kamera sistemleri müsabaka içinde kullanılır.

Gol Olması İçin Topun Ne Kadarının Geçmesi Lazım?

Futbolda top çizgiyi ne kadar geçmeli: Futbolda top çizgiyi tamamen geçmek zorundadır. Basketbol oyununda farklı olarak çizgileri, içerisinde bulunan alana dahildirler. Yani bir müsabakada gol olabilmesi, topun ancak tamamen çizgiyi geçmesiyle mümkündür.

Bunun yanı sıra özellikle birçok farklı tartışmalı pozisyonun olmasından dolayı, maçları canlı bir biçimde veren yayıncı kuruluşlar, buna özel şekilde kameraları yerleştirmişlerdir. Bunlar hem yan çizgide hem de tepe noktasında bulunur. Böylelikle golün olup olmadığı netleşmektedir.

Futbolda Top Kale Çizgisini Geçerse Ne Olur?

Futbolda top çizgiyi geçerse buna gol adı verilir. Kale çizgisi net bir biçimde ve beyaz kireç kullanılarak çizilmiştir. Çizginin üstünde topun kalması veya sadece belli bir kısmının geçmiş olması kesinlikle gol anlamını taşımaz. Bu konudaki tartışmalara son vermek için değişik açılardan kale çizgisini çeken ve görüntüleyen kameralar yerleştirilmiştir.

Topun Rakip Oyuncuya Çarpıp Kale Çizgisinden Dışarı Çıkmasına Ne Denir?

Futbolda topun rakip oyuncuya çarpıp kale çizgisinden çıkması duruma göre aut ya da korner olarak tanımlanır. Hücum eden oyuncuya çarpan ve çıkan topa aut adı verilmektedir. Savunmada olan oyuncuya çarparsa bu korner olarak tanımlanır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu