Faydalı bilgiler

Futbolda Var Ne Demek

Futbolda var ne demek: Futbolda Var son yıllarda kullanılan bir sistem olarak dikkat çeker. Video yardımcı hakem demektir. Özellikle tartışmalı olarak bilinen bazı pozisyonlarda devreye girmesi sayesinde müsabakaya dair o pozisyon konusunda daha iyi karar verilmesi mümkündür.

Var Neyin Kısaltması?

Futbolda var ne demek: Futbolda Var olarak tanımlanmış kavram, normal şartlarda İngilizce kelimelerin kısaltılmış halidir. Bunun da Video Assistant Referee olduğunu görmekteyiz. Türkiye, bunun uygulandığı ilk ülkelerden birisi olarak dikkat çeker. Belli pozisyonlar için geçerlidir.

Var İşareti Nedir?

Futbolda Var işareti özel şekilde hakem tarafından kare çizilerek yapılır. Hakem bunu iki eliyle gösterir. Öncesinde düdük çalar. Ardından ise sahanın hemen yan kısmında bulunan Var ekranının bulunmuş olduğu yere gider. Buradan pozisyonu inceler. Kararını değiştirmesi veya tam tersi olarak vermiş olduğu ilk kararı uygulaması söz konusudur. Özellikle son 20 yılda yanlış hakem kararlarından sonra ortaya çıkan mağduriyetleri giderebilmek için hayata geçirilmiş olan bir projedir.

Var İn Anlamı Ne?

Futbolda Var anlamı açıktır ve bu video hakem uygulaması demektir. Süreç ise şöyledir;

  • Var her pozisyonda kullanılmaz. Ofsayt, penaltı ve kırmızı kart gibi durumlarda devreye girer.
  • İçeride maçı takip eden Var hakemleri vardır.
  • Tartışmalı bir pozisyon olduğu zaman bu kişiler orta hakemi uyarırlar.

Bunun sonrasında orta hakem oyunu durdurur ve ilgili özel ekran üzerinden birkaç kere ya da tek defa pozisyonu seyreder.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu