Haber

Barcelona ne kadar ceza alacak? Büyük çekince ve UEFA ayrıntısı

Dünya futbol tarihinin gelmiş geçmiş en başarıya ulaşmış takımlarından kabul edilen Barcelona hakkında çıkan haberler spor gündemine bomba suretiyle düştü. Katalan devinin başı sıkıntıda.

ŞAMPİYONLUĞA YÜRÜYORDU

Tarihinde 4 Şampiyonlar Ligi, 1 Avrupa Şampiyon Kulüpler Şampiyonluğu, 3 FIFA Dünya Kulüpler Kupası, 5 UEFA Görkemli Kupası, 4 Kupa Galipleri Kupası, 26 La Liga, 31 Kral Kupası ve 14 İspanya Mükemmel Kupası kazanan Katalan devi bu döneme da oldukça kafi başladı. 22. hafta sonunda İspanya La Liga’da 59 puana ulaşan ve en yakın rakibi Real Madrid’e şimdiden 8 puan fark atan Barça güvenli adımlarla şampiyonluğa yürüyordu.

BÜYÜK TEHLİKE

Ligde dolu dizgin yoluna devam eden ve efsaneleşmiş futbolcusu Xavi idaresinde bu dönem ligde yalnızca 1 yenilgi alarak şampiyonluğun bu dönem en büyük adaylarından kabul edilen Barcelona oldukça mühim bir tehlikeyle karşı karşıya kaldı. Katalan temsilcisinin, Yargıcı Konseyi’nde önder yardımcılığı meydana getiren Negreira’nın sahibi olduğu şirkete ödeme yapmış olduğu ortaya çıktı.

İŞLER AKSİNE DÖNEBİLİR

Barça’nın, Negreira’nın şirketine sebebi bilinmeyen bir nedenden tam 1.4 milyon Euro ödeme yapmış olduğu öğrenildi. Eğer Barcelona’nın, Negreira’nın şirketine para ödediği katılaşırsa tarihin en büyük cezalarından birine çarptırılacağı kaydedildi.

SPOR KAMUOYUNDA SORU İŞARETLERİ

Katalan devinin, küme düşürülmesi ve 5 yıl liglerden men edilme ihtimali bulunuyor. Futbol dünyası da bu sürecin iyi mi ilerleyeceğini merak ediyordu. Katalan devi hakkında çıkan haberleri Fanatik.com.tr olarak araştırdık. Barcelona ceza alacak mı? Hukuk kuralları bu bahiste ne diyor? Küme düşme cezası gelecek mi? sorularına yanıt almak için alanında uzmanlaşmış olan Spor Hukukçusu Avukat Fatih Şaşıoğlu’na sorduk.

İşte dünya devinin iyi mi bir ceza alabileceğine ilişik soruların cevapları:

‘DENETLEMEDE ORTAYA ÇIKIYOR’

Barcelona’nın mühim bir ceza alabileceği konuşuluyor. Bu mevzuyu özetlemek gerekirse özetleyebilir misiniz?

Olayın baş aktörlerinden kabul edilen Maria Enriquez Negreira, İspanya Futbol Federasyonu Yargıcı Teknik Konseyi’nin 1994-2018 yılları ortasında Önder Yardımcılığı vazifesini üstlenmiş bir isim. Negreira’nın tek sahibi olduğu DASNIL 95 adlı şirket, mali denetlemeye giriyor. Denetleme esnasında, 2016-2018 yılları ortasında Barcelona tarafınca şirkete 1.4 Milyon Euro ödeme yapıldığı tespit ediliyor. Bu durum savcılığa bildiriliyor ve soruşturmada söz veren Negreira, meydana getirilen ödemeyi kabul ediyor lakin ödemenin danışmanlık hizmetine karşılık yapıldığını, vazifesi süresince her zaman yansız davrandığını ve rastgele bir kulübün lehine olacak halde imtiyaz tanımadığını belirtiyor.

KÜME DÜŞME VE 5 YIL MEN CEZASI

Barcelona Lideri Joan Laporta, Negreira’nın şirketine meydana getirilen ödemenin teknik dayanak ve danışmanlık hizmeti için yapıldığını, tüm süreçlerin satmaca ve evraklar ile kayıtlı bulunduğunu, almış oldukları hizmetin görüntü kaydı suretiyle içeriklerle dolu bulunduğunu, bu mevzuyla ilgili detaylı açıklamanın ilerleyen süreçte yapılacağını belirtiyor. Laporta’nın bu açıklamalarına rağmen kamuoyunda Barcelona’nın yargıcı belirlemelerinde ve hakemler üstünde etki yaratmak için bu türlü bir teşebbüste bulunmuş olduğu tarafında görüşler bulunmaktadır. Negreira’nın uzun seneler süresince Önder Yardımcılığı yapmış olduğu İspanya Futbol Federasyonu Yargıcı Teknik Şurası’nın İspanya 1. ve 2. Liglerinde hakemler mevzusunda en üst karar organı bulunduğunu hatırlatmakta yarar var.

ZAMAN AŞIMI DETAYI

Katalan devinin, küme düşürülmesi ve 5 yıl liglerden men edilme ihtimali bulunduğundan bahsettiniz. Futbol dünyası da bu sürecin iyi mi ilerleyeceğini merak ediyor. Sizce kulübü ilerleyen devirde bekleyen tehlikeler nedir?

İspanya Futbol Federasyonu ve La Liga’nın yasal düzenlemelerine nazaran kaide ihlalleri 3 düzeyde bedellendirilmektedir: Oldukça mühim, mühim ve kıymetsiz. Kaide İhlallerine ilişik zamanaşımı müddetleri de bu ihlal düzeylerine nazaran belirlenmektedir. İspanya Futbol Federasyonu Disiplin Talimatı ve La Liga Ana Sözleşmesi’nde rastgele bir kaide dışı yol ile karşılaşmanın sonucunu etkileyecek hareketlerde bulunmak, oldukça mühim kaide ihlali olarak kabul edilmektedir.

‘2018 YILINDA ÖDEME YAPMIŞTIR’

Barcelona tarafınca Negreira’nın şirketine ödeme yapılmış olması, Barcelona’nın yargıcı atamalarını ve hakemleri etkileyerek karşılaşmaların sonucunu etkileme gayreti içinde olduğu kuşkusunu doğurmaktadır. Bu durum, oldukça mühim kaide ihlali olarak değerlendirilebilecektir. Lakin, İspanya Futbol Federasyonu Disiplin Emirinin 9. unsuru ve La Liga Ana Sözleşmesi’nin 75. hususuna nazaran oldukça mühim kaide ihlali, ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren 3 yıl geçmekle zaman aşımına uğramaktadır. Barcelona, Negreira’nın şirketine son olarak 2018 senesinde ödeme yapmıştır. Bu da, olası bir ihlalin üstünden 3 senenin geçmesi ve hususun zamanaşımına uğramış olduğu manasını taşımaktadır.

‘SORUŞTURMA AÇILMAYACAK’

Nitekim La Liga Lideri Javier Tebas, La Liga resmi hesabından yapmış olduğu açıklamada zaman aşımı sebebiyle rastgele bir soruşturma açılamayacağını beyan etmiştir. Hasebiyle rastgele bir kaide ihlali yapılmış olsa dahi La Liga İdaresi tarafınca Barcelona hakkında rastgele bir soruşturma açılmayacaktır. Bu yüzden Barcelona’nın ligden düşürülmesi ve belli bir süre liglerden men edilmesi ihtimali bulunmamaktadır. Savcılık soruşturması devam etmektedir lakin burada bir ihlal tespit edilse dahi sırf ilgili Barcelona’lı yöneticilerinin bundan etkileneceği kanaatindeyim.

UEFA’NIN KANAATİ

Sizce cezanın boyutu ne olur? Memleketler arası turnuvaları tekiler mi? (Şampiyonlar Ligi vs.)

UEFA Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Avrupa Konuşma Ligi Statülerinin 4. hususunda kulüplerin turnuvaya katılmak için uymak zorunda olduğu kriterler belirtilmiştir. Unsurun 2. fıkrasına nazaran UEFA, bir kulübün ulusal ya da milletlerarası seviyede bir karşılaşmanın sonucunu etkilemek ve belirlemek için kaide dışı aksiyonlar gerçekleştirdiği kanaatine varırsa kulübü turnuvadan men edecektir. Bu men sonucu, bir dönem için geçerlidir. UEFA, bu sonucu alırken ulusal ve memleketler arası yargı makamları sonucuna dayanabilecekse de bu kararla bağlı değildir.

1 YIL MEN GÜNDEMDE

Mevzu ile ilgili UEFA tarafınca yapılmış bir izahat ya da soruşturma başlatıldığına dair bir informasyon şimdi bulunmuyor. Lakin UEFA’nın savları ciddiye alıp bir soruşturma başlatacağını düşünüyorum. UEFA, La Liga’nın rastgele bir soruşturma başlatmaması kararından etkilenmeyecektir. Yine İspanyol Savcılık Makamının soruşturması da UEFA kararını etkilemeyecektir. UEFA, Barcelona’nın aksiyonlarının karşı karşıya gelme sonucunu etkilemeye yönelik olduğu kanaatine varırsa Barcelona’yı 1 yıl mühlet ile UEFA karşılaşmalarından men edebilecektir.

Mehmet Caner Kolağasıgil / FANATİK ÖZEL

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu