Haber

Fatih Karagümrük – Beşiktaş maçının tartışmalı durumlarını değerlendirdiler! VAR’dan dönen penaltı konumu, Diagne’nin yerde kalmış olduğu an, kırmızı kart tartışması…

Süper Lig’in 22. haftasında Fatih Karagümrük ile Beşiktaş, Mustafa Kemal Atatürk Olimpiyat Stadı’ndaki çabadan 1-1’lik beraberlikle ayrıldılar. Çabada yargıcı Ali Şansalan ve grubunu tehlikeli sonuç kararlara itecek birçok durum yaşandı.

ŞENOL GÜNEŞ’TEN TAKIMDA İKİ DEĞİŞİKLİK
Beşiktaş’ta teknik yönetici Şenol Güneş, son oynadıkları Alanyaspor maçının takımına nazaran Karagümrük karşısında alana sürdüğü 11’de 2 değişikliğe gitti.

Tecrübeli teknik adam, Salih Uçan ve Jackson Muleka yerine Valentin Rosier ve Nathan Redmond’u alana sürdü.

5 MAÇLIK GALİBİYET SERİSİ SONA ERDİ
Siyah-Beyazlıların Görkemli Lig’deki 5 maçlık yengi serisi sonlandı. Kartal, Karagümrük uğraşı öncesinde ligde çıkmış olduğu son 5 müsabakada Adana Demirspor, Kasımpaşa, Konyaspor, Kayserispor ve Alanyaspor’u yenik etmişti.

Beşiktaş, bu dönem Şenol Güneş önderliğinde çıkmış olduğu 9 karşılaşmada 6 yengi, 2 beraberlik ve 1 yenilgi alarak 20 puan topladı.

CENK TOSUN LİGDE 9 GOLE ULAŞTI
Beşiktaş’ta son haftaların formda adı Cenk Tosun, Karagümrük filelerine gönderilmiş olduğu gol ile bu dönem Mükemmel Lig’deki gol sayısını 9’a çıkardı. Bu gol birebir vakitte Cenk’in mesleğindeki Fatih Karagümrük’e karşı kaydettiği birinci gol oldu. Deneyimli forvet böylelikle 8 gollü Wout Weghorst’u geride bırakarak Beşiktaş’ın bu sezonki en golcü adı oldu.

Bir evvelki hafta Alanyaspor’a karşı attığı 2 gol sonrası siyah-beyazlıların Vodafone Park’taki en fazlaca gol atan oyuncusu unvanına da ulaşan Cenk Tosun, bu dönem ligde Trabzonspor, Galatasaray, Kasımpaşa ve Konyaspor’a 1, Ümraniyespor ve Alanyaspor’a ise 2 gol kaydetti.

BIRASCHI CEZALI DURUMA DÜŞTÜ
Karagümrük’te sarı kart ceza hududunda bulunan Davide Biraschi, uğraşın 63. dakikasında sarı kart görerek cezalı duruma düştü.

Biraschi, bir sonraki hafta deplasmanda oynanacak Ankaragücü müsabakasında forma giyemeyecek.

BEŞİKTAŞ’TA DA GEDSON FERNANDES…
Beşiktaş’ta 3 futbolcu; Arthur Masuaku, Cenk Tosun ve Gedson Fernandes ceza hududunda bulunan isimlerdi. Karagümrük gayreti sona erdikten sonrasında yargıcı Ali Şansalan’a itirazından dolayı sarı kart gören Gedson Fernandes cezalı duruma düştü.

Başarıya ulaşmış orta saha, bir sonraki hafta deplasmanda oynanacak Sivasspor müsabakasında forma giyemeyecek.

İŞTE MÜSABAKANIN TARTIŞMALI POZİSYONLARI
Yayıncı müessese beIN SPORTS’ta Trio ekibi, Fatih Karagümrük – Beşiktaş maçındaki yargıcı kararlarını kıymetlendirdi. İşte Lale Orta’nın MHK başkanlığı vazifesi sebebiyle ayrılmış olduğu ve müellifimiz Deniz Çoban’ın Bülent Yıldırım ile beraber yorumlarıyla masaya yatırılan Fatih Karagümrük – Beşiktaş maçının tartışmalı pozisyonları…

4. dakikada Arthur Masuaku’nun Ebrima Colley’e faulünde sarı kart gerekir mi?
Bülent Yıldırım: Masuaku ne yapıyor? Colley gitmesin diye ona bir minik diz darbesinde bulunuyor. Verkaçı kesiyor. Eğer bu, bir topsuz alan ihlali olarak değerlendirilecekse ya da denetimsiz bir faul olarak değerlendirilecekse ya da ayağa basma olarak değerlendirilecekse mutlak sarı kart gerekir. Maçın fazlaca başı olduğundan hakemin yorumuna saygı duyuyorum. Burada fazlaca net bir denetimsiz faul görmüyorum. Yalnızca faule hükmedip Masuaku’yu uyarmış olması benim için kafidir.
Deniz Çoban: Bu konumda problem olan husus; gerideki boşluğu kullanmak isteyen oyuncunun o boşluğu kullanmasını engellemek suretiyle taktik niyetli da yapılmış bir faul, topsuz alan faulü olarak da kıymetlendirilebilir. Dakika fazlaca erken. Bence de bu dakika itibariyle uyarıyı yapmışsa eğer burada kart göstermemesini ben de kabul ederim.

18. dakikada Tayyip Talha Sanuç’un rakip ceza alanı içindeki vuruşunda top, Andrea Bertolacci’nin koluna geliyor mu? Geliyorsa bu, penaltıyı gerektirecek bir temas mı?

Bülent Yıldırım: Tayyip Talha Sanuç’un röveşata hücumu Bertolacci için bir çekince oluşturmuyor. Dolaylı özgür vuruş gerektirmez. Nizami vuruştan sonrasında da Bertolacci’nin kapalı sol dirseğine çarptığını görüyoruz. Münasebetiyle burada rastgele bir ihlal yok ve hakemin devam sonucu yanlışsız.


Deniz Çoban: Bir oyuncu, fakat bu türlü yükselebilir. Penaltı olmaması için lakin bu türlü önlem alabilir. Büsbütün temiz bir durum. Yargıcı, yanılmadan geçmiş burayı.

21. dakikada Fabio Borini’nin rakip ceza alanı içinde yerde kalmış olduğu konumda VAR incelemesi ile ofsayt sonucu hakikat mu?

Bülent Yıldırım: Ilk olarak destek hakemi yargılayabileceğimiz bir durum yok. Oldukça ince bir durum olduğundan kaçırmış olabilir. Görüntü Yargıcı açısından bakarsak ben kaleci Mert’in Fabio Borini açık, belirgin penaltıyı gerektiren bir müdahale yaptığını görmüyorum ki şüphelendiğimiz zıt açı kamerası gelinceye kadar… Görüntü Yargıcı’in o açıda kuşkusu var. Kuşkusu olduğundan de bir diyalog gerçekleşiyor. Bahis şu; bu Görüntü Yargıcı açısından açık, belirgin bir penaltı mıdır?
Deniz Çoban: Sırayla gidersek bir kez ofsayt Görüntü Destek Yargıcı’in mevzusu değil. Sonrasında penaltı olursa, gol olursa ya da belirgin gol bahtını engellemiş olan bir kırmızı kart olursa öncesine bakıp o kararın atak başlangıç fazına dönmüş olacak. Kısaca bu ofsayta bakmadı aslen yargıcı. Görüntü Destek Yargıcı, sonrasında kaçan %100 bir penaltı bulunduğunu düşündü ve çağırdı. Pekala, %100 kaçan bir penaltı var mı?

Bülent Yıldırım: Görüntü Yargıcı tekniği açısından burada kaçan %100 bir penaltı kelam mevzusu değil. Penaltı tartışmalı ki aslen penaltı yok.
Deniz Çoban: Engellemek niyetindeki bir kalecinin eldivenleri rakibe gerçek döner. Mert, topa gerçek gidiyor ve topu kaçırdıktan sonrasında elini yere koyuyor. Kısaca oyuncunun ayakkabısının üstüne koyuyor. Öteki biri buna penaltı diyemez mi? Diyebilir kısaca değil mi?

Bülent Yıldırım: Gözle yanılabilirsiniz. Biz doğal olarak burada DVD ortamında değişik açılardan fazlaca net görüyoruz. Burada husus şu; Mert’in burada topa uzanamadığını anladıktan sonrasında ellerinin tabana inme hakkı, yer çekimi kanunu gereği var mıdır? Vardır.
Deniz Çoban: Vardır lakin yine de oyuncunun hareketlerini kısıtlamaması gerekir. Dikkatli davranması gerekir.
Bülent Yıldırım: Forvet oyuncusu o noktada bir temas olsa da düşsem diye bekler zira topu çapraza hakikat çıkarmış. Ben, penaltı olmadığı fikrindeyim. Bunun penaltı bulunduğunu düşünenler de olabilir. Görüntü Yargıcı tekniği üstünden gidelim.
Deniz Çoban: Ben de burada fazlaca açık bir penaltı olmadığını düşünüyorum. Siz, ‘Penaltı değil’ diyorsunuz; ben, kalecinin elini yere koyuyor olması hakkıdır lakin bunu yaparken dikkatli davranmalı ve oyuncunun bir sonraki atağını etkilememelidir. Burada etkilemiş olabilir. Penaltı da verse hakemi eleştirmem sadece bana nazaran de penaltı yok.
Bülent Yıldırım: Tıpkı fikirdeyim.
Deniz Çoban: Size nazaran de penaltı değil, bana nazaran de penaltı değil. Pekala, Görüntü Yargıcı bunu iyi mi açık, belirgin penaltı olarak kıymetlendirdi?

Bülent Yıldırım: Görüntü Yargıcı; açık, belirgin kaçan bir penaltı olduğuna hükmetmiş olmalı ki bir diyalog başlatıyor ve maçın hakemini sonucu malum bir araştırma yapmak için ekrana çağrı ediyor. Sonucu malum araştırma ne demek? Görüntü Yargıcı, bunun açık, belirgin bir penaltı olduğuna hükmetti sonrasında hakemin çağırırken geriye yanlışsız atak fazını incelemeye başladı. Zira siz evvelce ofsaytı görüp, o çizgileri çekip bu müdahaleyi yapamazsınız.
Deniz Çoban: %100 penaltı olduğuna kanaat getirirseniz öncesinde ofsayt var mı yok mu diye o çizgiyi çizebilirsiniz. O çizgiyi çizip ofsayt çıkmasa ve penaltı için de çağrı etmemiş olsanız hatalı duruma düşersiniz. O zaman, ‘Niye çizdin bu ofsayt çizgisini?’ derler adama. %100 penaltı olduğuna kanaat getirdi, hakeme araştırma tavsiyesinde bulunmaya kanaat getirdi ve ondan sonrasında ofsayt çizgisini çizdi.
Bülent Yıldırım: Bana nazaran yoruma açık olan, açık ve belirgin kanıtlama sunulamadığı bir durum. Tek açıda bir şüphe var. Konumda bence gereksiz müdahalede bulunulmuş oldu. Atak fazı süreci incelenmiş olduğu zaman da krampon farkıyla çıkan bir ofsayt kelam mevzusu. Görüntü Hakemlere; ‘Eğer müdahil olmaktan güvenilir değilseniz, elinizde net kanıtlama yoksa, kuşkulu bir durum var ise müdahale etmeyin’ denir. Niçin? Başınızda karmaşa olduğunda bakmanız ihtiyaç duyulan VAR’ın ideolojisidir: ‘Minimum müdahale, azamî yarar’. Burada oyun için iyi mi bir yarar oldu?
Deniz Çoban: Gereksiz yere durdu.
Bülent Yıldırım: Hiçbir yarar yok. Buradaki gereksiz müdahalenin sorumlusu bence Görüntü Yargıcı’dir. Bahtına ofsayt çıktı. Asla burada maçın hakemi Ali Şansalan’ı ekrana gidip izlemesinden dolayı suçlayamam. Burada ofsayta dönüldüğü için birinci anda verilen yanlış korner sonucu da düzelmiş oldu.
Deniz Çoban: Tıpkı fikirdeyim. VAR müdahalesinin burada yanlış bulunduğunu düşünüyorum. Yargıcı, incelemeye çağrıldıktan sonrasında da sonucu malum müdahale yapması pek gerçek. Yanlış korner atılmadı, ofsayt ile başladı. O açıdan oyunun gidişatını etkileyen bir durum yok.
Bülent Yıldırım: Oyunun ve skorun gidişatını etkileyen bir durum yok.

33. dakikada Beşiktaş’ın golü öncesinde Nathan Redmond’a faul yapılmış oldu. Buradaki karar yanlışsız mu? Ali Şansalan’ın itiraza gelen oyunculara yönelik hareketini de kıymetlendirir misiniz?

Bülent Yıldırım: Hakemi kutlarım. Bir etkin vücut lisanı neleri kurtardı. Biraschi, Redmond’ı durumun başlangıcında Redmond’ı kolundan çekiyor. Ali Şansalan bir avantaj ihtimaliyle düdüğünü çalmıyor. Ondan sonrasında ikinci atılımda oyuncu topu kaybedince birinci atılım işareti yapıyor ve çekmeyi kastediyor. İkinci kademeyi yapsak faul yok. Oldukça yanlışsız bir vücut lisanıyla hakikat bir faul varmış. Kendisini kutluyorum.


Deniz Çoban: İtiraza gelene, ‘Ben ikinciye çaldım’ diyor. O da fazlaca gerçek.

33. dakikada Cenk Tosun’un golünde topu indiren Welinton’ın eline top temas ediyor mu, bu golün iptali gerekir mi, VAR bu konuma niçin karışmadı?

Deniz Çoban: Bana nazaran eline temas ediyor. Sonrasında Karagümrüklü oyuncuya çarpıp Cenk’in önüne düşüyor ve gol oluyor.
Bülent Yıldırım: Oyun kuralları, 1 Temmuz 2022’den geçerli olmak suretiyle, ‘Atak fazındaki tüm elle oynamalar atak fazının başlangıcında dahi olsa golle sonuçlandığı zaman Görüntü Yargıcı’in müdahalesi ve golün iptali gerekiyor’ diyor. Bu çalışıldı ve şuna karar verildi. Futbolun tabiatı elle atılan golü kabul etmiyor. Kazara çarpsa bile… Vuruş anında ya da çabucak akabinde… Buna müdahale edeceğiz. Görüntü Yargıcı müdahalesi ile, ‘Ele temas var’ denilecek ve gol iptal edilecek. Bu kadar kolay. Fakat golü atan oyuncudan evvelki kademede, atak fazının tamamında kasıtlı ya da bilerek elle oynama olmadığı sürece o gol geçerli sayılacak. Burada Welinton, bilerek topu başıyla oynuyor. O top, dizinin üstünde organik pozisyondaki eline düşüyor. Kasıtlı bir elle oynama var mı? Yok. Cenk Tosun’un attığı gol temiz. Zira öncesinde Welinton’ın kasıtlı, bilerek elle oynaması yok.
Deniz Çoban: Top, yalnızca eline çarpıyor. Eline çarptıktan sonrasında kaleye girseydi, eline çarptıktan sonrasında Welinton önüne düşüp kendi golü atsaydı bu gol iptal edilecekti. Sadece eline çarptıktan sonrasında üzerine bir de Karagümrüklü oyuncunun eline çarpıp Cenk’in önüne düşüyor ve futbol oyun kuralları, bu golün verilmesi icap ettiğini belirtiyor.
Bülent Yıldırım: Hakikat bir uygulama.
Deniz Çoban: Bu golde bir problem yok.

37. dakikada Colin Kazım Richards’ın faulü sonrası itirazı sonrası kart gerekir mi?
Bülent Yıldırım: Göğüsten çekiyor. Bunun ardı gol olsa zati Görüntü Yargıcı’in müdahalesi gerekecek. Destek hakemin dayanılmaz bir yardımı. Tesirli bir müdahale, tesirli bir vücut lisanı. Colin Kazım’ın itirazından bir abartı var. Görülebilseydi sarı kart yanlışsız olurdu.
Deniz Çoban: Gözün sıhhatli görmediğine ilişkin bir vücut lisanı var. Görülse bu da bir sarı kart olurdu.

49. dakikada Fatih Karagümrük’ün Magomed Ozdoev ile bulmuş olduğu golde bir ofsayt var mı?

Bülent Yıldırım: Golü atan oyuncunun topun gerisinden geldiği pilot kameradan bile kafi iğrenç görülüyor. Oyuncu, topun arkasında olduğundan ofsayt olma talihi yok. Temiz bir gol.
Deniz Çoban: Oldukça üstünde durulacak bir durum değil. Akılda kalmasın diye aldığımız bir konum.

54. dakikada Fabio Borini’nin Cenk Tosun’a faulünde kart gerekir mi?
Bülent Yıldırım: Bir oyuncu daha erken vurmuş olduğu için uzanan ayak, rakibin tabanına giriyor. Top oynama alanındadır. Hakemi kutluyorum, kart gerekmez.
Deniz Çoban: Problem olan bir konum değil.

62. dakikada Davide Biraschi’nin Tayyip Talha Sanuç’a müdahalesi sonrası görmüş olduğu sarı kart gerçek mu?
Bülent Yıldırım: Oldukça tartışılacak bir şey yok.
Deniz Çoban: Burada bir şeyi tartışırım. Niçin çabucak kartına başvurmadı da sonrasında gösterdi?
Bülent Yıldırım: Dördüncü yargıcı burada müdahale ediyor. Muhtemelen meydana getirilen o kontrolsüzlüğü seçemedi. Dördüncü hakemin müdahalesiyle sarı kart kullandığını düşünüyorum. Bu tesirli sarı kartın maçın oynanmasına katkıda bulunduğunu düşünüyorum.
Deniz Çoban: Yardım da yapılsa acele yapılsa, kart da çıkacaksa acele çıksa fazlaca daha yerinde olur. Yarın diğer gün oyunu bozabilir. Mesela; bu oyuncunun ikinci sarı kartı olur ve düşündü düşündü ondan sonrasında attı derler. Daha acele çıkmasında yarar var maç idaresi ismine.

68. dakikada Cenk Tosun’un Rayyan Baniya’ya müdahalesi için verilen faul sonucu hakikat mu?
Bülent Yıldırım: Burada yanıldığını düşünüyorum. Defans oyuncusu fazlaca kolay kendini bırakarak hakemi yanıltmış. Arttan itme yok. İkisi de yer almaya çalışıyorlar. Art bölgeden nizami bir şarj oluyor. Rakibe yönelmiş bir atılım yok. O denli görmüş yargıcı, görmese daha güzelmiş. Maç standardı manasının fazlaca altında kaldı. Grubun da tehlikeli bir hücumu kesildi.
Deniz Çoban: Standardı yeterliydi. Bu, kıymetli bir hücumu kesiyor. Daha dikkatli olması lazım.

71. dakikada Rayyan Baniya’nın Cenk Tosun’a faulünde sarı kart gerekir mi?
Bülent Yıldırım: Ümit vadeden bir durum yok, sportmenliğe ters bir durum yok. Buradan yalnızca faul çıkar, faul sonucu kâfi diye düşünüyorum.
Deniz Çoban: Diğeri çıkmaz. Tehlikeli bir alan. Burada faulü kaçırsanız tüm yedek kulübeleri orada üzerinize atlar. Bu faulü kaçırmamak kıymetli.

76. dakikada Romain Saiss’in ceza alanı içinde Mbaye Diagne’ye müdahalesinde devam sonucu yanlışsız mu?

Bülent Yıldırım: İki kolunu da kullanarak riskli bir atakla Romain Saiss’ın bir teması var. Sebep-sonuç bağları asla yok. Mbaye, kendini fazlaca kolay bırakmış. Tesirli bir itme olsaydı Görüntü Yargıcı müdahale ederdi. Futbol içindeki bir nizami şarjı, Diagne’nin berbata kullandığını düşünüyorum. Devam sonucu bence yanlışsız.


Deniz Çoban: Darbe ile oyuncunun düşüşü ortasında tam bir illiyet bağları görülmüyor. Benim açımdan da burada hakemin devam sonucu hakikat. Diagne’nin oyuncunun elini koymasını kullanarak kendini yere bıraktığını düşünüyorum. Oyuncunun bir sonraki atılımını etkilerse ihlal olur. Eli hissettiği zaman kendini bıraktığını düşünüyorum.

78. dakikada yargıcı köşe bayrağının kırıldığını görünce oyunu direkt durdurdu. Niçin durdurdu?
Bülent Yıldırım: Futbol oyun kurallarında, izleyenler için fazlaca değersiz fakat hakemler için kıymetli tehlikeli sonuç alanlar vardır. Bu, futbol için fazlaca kıymetli. O direğin orada bulunması taç, korner sonucunda hakeme destek olan aparatlardan bir tanesi…
Deniz Çoban: O olmadan olmaz.
Bülent Yıldırım: Asli bir öge. Bu türlü durumlarda oyunu durdurmak zorundadır. Oyunu durdurması hakikat. Köşe bayrak dileği olmadan futbol oyununa devam edilemez.

90+2. dakikada öncesine ilişkin ofsayt bayrağı kalkan Kevin N’Koudou’nun Davide Biraschi ile çabasında penaltı beklentisi var.

Bülent Yıldırım: Ofsayt hakikat görünüyor. Hakemin de ikinci konuma ilişkin devam sonucu hakikat.


Deniz Çoban: Bayrak da gerçek, penaltı da yok.

Maçın bitiş düdüğünün akabinde Gedson Fernandes’in hakeme yönelik yansısında sarı kart sonucu yanlışsız mu?

Deniz Çoban: İtiraz için geliyor, maç oynanmıyor ve Ali Şansalan’ı benim tabirimle silkeliyor.
Bülent Yıldırım: Âlâ geçen bir maçtan sonrasında bitiş düdüğüyle beraber algımız, farkındalığımız aşağı inmiyor muydu? Burada da onun bulunduğunu düşünüyorum. Maçın içinde o adrenalinle bu atılım yapılmış olsa hakemin gösterdiği sarı karta saygı duyarım. Lakin karşı karşıya gelme bittikten sonrasında gelip de biri size elinizin dışıyla bu hamleyi yapmış olduğu süre… Keşke fark edebilse zira bu sizin otoritenizi sorgulayan bir atak, kaba bir hareket. Saygınlığınıza gölge gösterebilecek bir hareket. Keşke farkındalığı yüksek olup kırmızı gösterseydi daha yanlışsız olurdu. Maç içi temaslarla, maç sonu temasları değişik pahalandırmak gerekir. Maç bittikten sonrasında futbolun dışına çıkmış oluyor. Kırmızı kart daha gerçek olurdu lakin onun hangi mantıkla sarı kartını kullandığını anlıyorum, anlayış gösteriyorum. Lütfen dönem ortası ve maç sonu meydana getirilen itirazlara karşı farkındalığı daha değişik olsun.


Deniz Çoban: Kırmızı göstermesi icap ettiğini düşünüyorum. Bunu gelip elinin karşıtıyla kaldırımda biri size yapsa, ‘Ne oluyor?’ dersiniz. Fakat dediğiniz fazlaca hakikat. Saha içinde kimi zaman ne için, iyi mi bulunduğunu anlayamayabiliyorsunuz. Maç bittikten sonrasında bunu daha sıhhatli değerlendirebilse…
Bülent Yıldırım: Fernando Muslera, Dünya Kupası’nda maç bittikten sonrasında yapmış olduğu bu atakla 4 maç ceza aldı. Bu riskli bir atılım Gedson açısından…
Deniz Çoban: Dördüncü sarı kartı oldu ve cezalı duruma düştü. Kırmızı kart ile cezalandırıldığı durumda üç sarı kartı cepte kalırdı ve atılmış olurdu.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu