Haber

Fatih Terim’in eski yardımcısı Levent Şahin, Galatasaray-Trabzonspor müsabakasını yorumladı! Ön alan farkı…

Süper Lig’in 23. haftasında Sarı-Kırmızılı ekip, Trabzonspor’u Dries Mertens ve Mauro Icardi’nin golleriyle 2-1 devirdi. Dev maçı hem ulusal grupta hem de Galatasaray’da, Fatih Terim’le çalışan teknik yönetici Levent Şahin, FANATİK için yorumladı. İşte başarı göstermiş çalıştırıcının yorumları…

O istatistik kanıtlıyordu

Trabzonspor’un oyun şablonu olabildiğince topu Galatasaray’a bırakıp, rakibi kenar yönlendirmelerle baskı altına almak ve taraf değişiklik yapma odaklı geçiş oyunlarıyla sonuca gitmekti. Bunu birinci yarım saatlik bölümde Galatasaray’ın %65 topa haiz olma yüzdesi de ziyadesiyle deliller nitelikteydi. Kısmen oyunun birinci çeyrek saatlik kısmında topu Galatasaray’a bırakma planını uygulayabilseler de savunmada zaman süre Galatasaray’ın merkez hareketliliğine cevap vermekte mesele yaşadılar. Bu probleminin temelinde Siopis-Bakasetas-Abdülkadir üçlüsünün paylaşım yanlışları yapmaları ve top çalma hünerlerinin küme olarak kısır kalmaları yatıyordu.

Oliviera ve Siopis

Bununla beraber bilhassa Mertens ve Kerem’in ikili topsuz koşuları Trabzonspor’un müdafa merkez çizgisinin dağılmasını kolaylaştırdı ve skora istikrar geldi. Trabzonspor’un çalışılmış atak planları ortasında ise merkezden kanatları direkt geçiş ile Trezeguet ve Lahtimi ikilisinin iç koridorlara sızmaları yer aldı. Birinci yarıda genel manada, oldukça taraflı olarak, göze çarpan adlar ise iki grubun merkezdeki oyun önderleri Oliveira ve Siopis oldular.

Ekip uzunlukları uzayınca…

İkinci yarı başındaki Gbamin-Lahtimi değişikliği sonrası Trabzonspor’un merkez orta saha üçlüsü daha net ve etkin bir bütünlüğe kavuştu. Abdülkadir Yaşam’ün sağ kanattaki görevi ise oldukça fazla müdafa arası-arkası topsuz koşu üstünde ağırlaştı. Aslen her iki kadro da kanatlarda kullandıkları aykırı ayaklı oyuncularla merkezi rahat delip sayısal üstünlük sağlama izini sürmekteydi. Her iki ekip da ikinci yarının birinci 15 dakikalık diliminde yüksek tempolu direkt oyunlar denemeye başladı. Organik olarak bu durum da kadro uzunluklarının uzamasına niçin oldu.

Topu koruyamadı

İlk saatlik dilim sonrasında ise Trabzonspor’un oyunun hakimiyetini kaybetmesi ve bununla beraber topu koruyamaması üstüne Galatasaray’ın oyunu açık bir şekilde süratli hamlelerle şekillendi. Bilhassa Kerem-Mertens ikilisinin ön alan hareketlilikleri Galatasaray’ı hücumsal olarak oldukça rahatlattı. Trabzonspor’un yapmış olduğu değişimler sonrası kilit paslarda verimli olamaması 3. bölge üretkenliği açısından negatif bir seyir izledi. Oyunun son kısımlarında ise Galatasaray direkt oyuna dönerek hamle planının Mertens ve Yunus üstünden sürdürdü. Bu çeşit eleştiri maçlarda ekip omurgası gerçek manada oyunun sonucuna eleştiri olarak etki edebilir. Galatasaray’da Nelsson, Abdülkerim, Oliveira ve Mertens gösterdikleri performasla bunu ortaya koydu.

4-2-4’le 12 dakika!

Oyunun 12 dakikalık uzatma kısmında ise besbelli bir halde 1-4-2-4 dizilişine dönen Trabzonspor, Galatasaray’ın topu koruyamamasıyla bir arada bilhassa Ümit Bozok-Yusuf Yazıcı ikilisi üstünden oldukça eleştiri konumlar elde etti. Her iki ekip da üretkenlik açısından maçın ikinci yarısında kabul edilebilir şekilde fark yarattılar.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu