Haber

Galatasaray – Trabzonspor maçı sonrası övgü dolu kelamlar: Hakkıyla başkan

Süper Lig’de 23. haftanın en tehlikeli sonuç maçı Nef Stadı’nda oynandı, Galatasaray ile Trabzonspor kozlarını paylaştı. Şimdi 12. saniyede Maxi Gomez’in golüne pürüz olamayan Okan Buruk’lu Cim Bom, 18. dakikada Dries Mertens’le eşitliği elde etti, 53. dakikada Mauro Icardi’nin penaltı golüyle sonuca gitti. 12’si ligde 3’ü kupada olmak suretiyle son 15 resmi müsabakasını kazanan Sarı Kırmızılılar, maç ziyadesiyle Fenerbahçe ile ortasındaki puan farkını 9’a çıkarırken Abdullah Avcı’lı Trabzonspor, üst üste 4. deplasman yenilgisini aldı.

Bu kuvvetli çabayı Fanatik müellifleri kıymetlendirdi ve maça dair kıymetli ayrıntılara değindiler. İşte onları sizler için derledik…

GALATASARAY DOMİNE ETTİ (METİN KARABAŞ)

İkinci yarıya iki ekip da oyuncu değişimleri ile başladı. Galatasaray bu devrede de oyunun denetimini bırakmadı. Yunus’un ceza alanı içinde yerde kalmış olduğu konumda yargıcı penaltı noktasını gösterdi. 53’te Icardi topu ağlara gönderdi: 2-1. Trabzonspor geriye düştükten sonrasında daha çok golü düşünse de ileride çoğalmakta zorlandı. Galatasaray ise süratli ataklarla rakip kalede durum aradı. 66’ta Mertens ceza alanı içinde vuruşunu yapmış oldu,Uğurcan son anda kornere tokatladı. 70’ten sonrasında Galatasaray baskısını yeterlice artırdı. Birinci dakikada yediği golün akabinde oyuna tartısını koyan ve rakibine durum vermeyen Aslan alandan 2-1 galibiyetle ayrılmayı başardı. Kuvvetli hava şartlarına ve maça yenik başlamasına karşın skoru lehine çevirmeyi başaran Okan Buruk ve öğrencileri üç puandan fazlasını kazanmıştır.

OYUN ADİL DEĞİLDİ (UMUT EKEN)

Trabzonspor ismine olağanüstü bir senaryoydu. Abdullah Avcı’nın geçmiş yıllardaki “At ve tut” ideolojisi için hayal suretiyle bir başlangıçtı. Üstelik 12. saniyede. Teknik adamlık mesleğini, oyunu tutup, kendi tabiriyle ‘geçiş oyunu’ üstüne kuran bir hoca için daha güzel senaryo olamazdı. Lakin hiçbir şey eskisi suretiyle değil. Zamanı şampiyonluk sonrası oyunu, kadroyu, ideolojisini değiştirmeye çalışan Avcı, yapmak istediğinden pişman olmalı. Bu sebeple, final haftalarının üstesinden gelemediği mesleğinin tepesinde dönem başından bu yana değişimi yönetim edemiyor. Oldukça sebep var, onlar değişik yazı mevzusu.

Okan Buruk’a 3 yerli zorunluluğuna rağmen kıymetli bir konfor elde eden isim ise Mauro Icardi. Seferoviç’le başlayıp, kısmen Gomis’le devam etmiş olduğu dönemde Icardi’ye haiz olmanın lüksünü yaşıyor. Teknik ve mental manada fazladan bir güce haiz. Saha dışına rağmen üstelik! Icardi, alana ayak basmış olduğu günden bu yana tüm atmosferi değiştiren bir marka oldu. Doğrusu zati öyleydi. Hareketsiz lakin itidalli ve iş bitirici. Gol atmasa dahi. Mertens’i kenarda tutup; Kerem, Sulh, Rashica, Yunus’u örgütleyen bir merkez o. Mesleklerinin başındaki bu oyuncu kümesi için bir lütuf.

Mourinho’nun teknik adamlık mesleğinin en âlâ santrforu Drogba’dan bu manada daha öne çıkan meziyetlere haiz. Oldukça şey söylenebilir muhtemelen sadece en doğrusu, ‘denge bozucu’ olması. Icardi’nin alanda olduğu hiçbir oyun adil değil!

BRAVO GALATASARAY… (CEM DİZDAR)

Ne Beckenbauer Muslera suretiyle, ne de Messi Torreira suretiyle oldukça inanç kaynaklı, ince işlere girişmezdi. Cenup Amerikalılar’ın ortasına topalının dahi dünyayı 7 sefer gezdiği alemde bir de Trabzonlu girdi işe, asistiyle 12. saniyede 1 Uruguaylı attı, 2 Uruguaylı da baktı: 0-1. Şok gol Trabzon’a olumlu güç sağlasa da, Galatasaray umulan seviyede negatif etkilenmedi. Planlı programlı seviyeli futbol gösterisi karşılıklı devam ederken 18’de Kerem aklı, İcardi mühendisliği ve Mertens ustalığı 1-1 beraberliği sağlamış oldu. Abdullah Avcı oyun disiplini, dar alanda çoğalma, hamleci rakip beklerin önüne baraj, dalgakıran suretiyle tedbirler alma, gerçek atılımlar mevzusunda kusursuz mimari hazırlamış. Siopis ve Bakasetas oldukça çalıştı, ağır emek harcadı. Karşılıklı özveri, ciddiyet, azim, çaba devreyi beraberlikle kapattı.

Her şey hoştu

Okan Buruk dar alanda kısa paslar üretip, çalım atacak Yunus’u oyuna kattı ve meyvesini de aldı. Trezequet taktı penaltı. Bir öteki Cenup Amerikalı İcardi 2-1’i sağlamış oldu. Uğurhan ve Muslera sakatlanma değerine mükemmel kurtarışlar yapmış oldu. Mertens çıkınca konut sahibinde topu tutacak adam kalmadı ve oldukça atak yiyecek mecburiyetinde bırakıldı. Futbol gecesinde herşey suretiyle yengi de hoştu alışılmış. Bravo Galatasaray…

FIRSATI KULLANAMADILAR (ERMAN ÖZGÜR)

Trabzonspor kendisi için nimet denebilecek şekilde daha birinci dakikada bulmuş olduğu gol ile başladı maça. Yaşam’ün çabukluğu ile Torreira yanılgısında Gomez’e golü attırması oyunun denetimini elinde tutmak isteyen Trabzonspor için oyunun daha geniş alanda oynanması demekti. Fakat Trabzonspor bu pozitif yanları 18dakika kullanabildi. Galatasaray’ın en kıymetli silahı İcardi servisi yapmış oldu ve Mertens skoru eşitledi. AbdullahAvcı’nın sağ kenarda Larsen-Lahtimi ikilisi oldukça zaaflı olunca Galatasaray, Dubois ile zaman vakit tesirli oldu. Oliveira, Sulh Alper ve Dubois durumları Galatasaray için kaçan fırsatlar oldu.

Galatasaray istedi

Trabzonspor’da ise Bakasetas, Yaşam ve Siopis’e güzel oyunda birlikte rol alan olmadı. Skor istikrarda olmasına rağmen iki teknik yönetici de dönem ortası atılım yaptılar. Bu atılımlardan karşılık alan Yunus’un yaptırdığı penaltı ve İcardi golü ile Okan Buruk oldu. Trabzonspor bu gole tepki verebilmek için Bakasetas’a eşlik edecek bir oyuncu arasa da bilhassa de Trezequet ve Gomez asla oralı olmadı. Son bölümde Uğurcan’ın bilhassa Mertens durumundaki kurtarışı grubunun maçtan kopmasını engellerken, Abdullah Avcı, Yusuf ve Bartra ile bir atak daha yapmış oldu. Lakin Trabzonspor için bu ataklar de karşılığını bulmayınca son bir ümitle Ümit Bozok ile çift santrfora bile döndü lakin olmadı. Galatasaray denetimli oynamasına rağmen gole yakın taraftı. Galibiyeti oldukça daha çok istedi ve almayı başardı.

KONTROLÜ HİÇ BIRAKMADI (DENİZ ÇOBAN)

Halil Ümit Meler 90 dakika süresince dengeli bir maç yönetti. Çaldırmış olduğu çalmadığı düdükler, gösterdiği göstermediği kartlarla oyuncuların itimadını kazanmıştır. Maç uzunluğu oyunun denetimi elindeydi. Maçın 19. dakikasında Gomez’in Nelsson’a faulünden çabucak sonrasında gerginlikte çıkarttığı iki sarı kart, oyunculara ‘ben buradayım’ bildirisiydi ve maçı eline almasını sağlamış oldu.

47. dakikada kaleci Uğurcan ile Abdulkerim’in uğraşında iki oyuncu da sakatlandı. Burada bir çarpışma vardı ve iki oyuncu da birbirine ziyan vermemek ismine azami itina göstermişlerdi. 48. dakikada Gbamin’in koluna temas eden topta hakemin devam sonucu doğruydu. Oyuncunun kolları organik pozisyondaydı. 51. dakikada Trezeguet, Yunus’un ayağına denetimsiz halde basıyor. Yargıcı burada hakikat bir penaltı ve bununla beraber Trezeguet’e hakikat bir sarı kart çıkarttı. 69. dakikada Trezeguet’in Boey’e faulünde ikinci sarı kart beklentileri oldu sadece bu konumda ikinci sarı kart gerekmezdi.

HAKKIYLA BAŞKAN (TUNÇ KAYACI)

Geçen dönem 90’da Taylan’ın yapmış olduğu geri pası dün gece Torreira 15. saniye de yapmış oldu ve Trabzonspor maça 1-0 galip başladı. Lakin Galatasaray evvel oyunda dengeyi kurdu ve akabinde Mertens ile şık bir golle beraberliği elde etti. Birinci yarıda Trabzonspor öne geçmenin avantajını kullanamadı ve rakibinin oyunu domine etmesine engel olamadı. Trabzonspor kanatlardan gelen Galatasaray ataklarına karşı güzel savundu lakin orta alan hakimiyeti bir türlü ele geçiremedi. İkinci yarıya Okan Buruk, Berkan ve Yunus’la başladı. Bir manada Buruk birinci yarıda oldukça koşmalarına rağmen verimlilikleri düşük iki isim Toreira ile Sulh Alper’den şad olmadığını gösterdi bu değişiklikle. Baskı futbolu Yunus’un düşürülmesiyle penaltıyı getirdi ve İcardi nefis bir vuruşla grubunu öne geçiren isim oldu.

Hepimiz çaba ediyor

Hep söyleriz generallerin yanında askerler de olacak bir ekipte, Sarı-Kırmızılı grupta generallerde şu demek oluyor ki yıldızlar da askerler suretiyle çaba ediyor. Bunun en hoş örneği Muslera’nın sakatlanıp, çıkmış olduğu konumda hava topunu uzaklaştıran isim İcardi’nin olmasıydı. Skora bakmaksızın 90 dakikayı tahlil yaparsak Galatasaray dün gece liderlik koltuğunda hakkıyla oturduğunu oynadığı olumlu futbolla gösterdi. Trabzonspor İçin daha evvel kaybetmiş olduğu deplasman maçlarına nazaran daha dirençliydi oyuna skor üstünlüğüyle başlamasına rağmen moral üstünlüğü ele alamadı futbol olarak diyebiliriz.

İŞİN SIRRI İSTİKRARDA (CEM DİZDAR)

Açılışa gol yiyerek süregelen Galatasaray, birinci dönem maçın hakimi göründü. Gol haricinde yapabilecekleri iki, üç durum buldularsa da daha fazlası Siopis gücüne takıldı. İkinci devreye ceza alanı kenar ve içinde hareketli olabilecek Yunus Akgün’ü oyuna atan Okan Buruk, bu kararını bir penaltıyla ödüllendirdi.Bu sebeple oyun Trezequet’yi daima geri koşmaya zorluyordu ve o da ‘’yüksek gerilim’’ halindeyken fark edemediği bir penaltıya sebebiyet verdi. Maç uzunluğu ekip istikrarını sakınan konut sahibi hem hamle edip hem alanını yanlışsız savundu. Maçın başındaki baskı haricinde Trabzonspor’un olgun hamle örgütlemesine ya da ‘’kapıp kaçması’’na dair tüm tedbirleri alan Galatasaray, aksine hamleye hem olgun hem de sayısal olarak fazla çıkan taraftı.

3. parametreyi unutmayalım

‘’Yargıcı niyeti’’ tartışmaktan başını kaldıramayan ‘’Süper Lig’’de Galatasaray oyun olarak mevcutların en düzgünü. Kimi bunu teknik adama, birden fazla transferlere; münasebetiyle yüksek profilli futbolculara bağlıyor. İkisi de yanlışsız kuşkusuz lakin üçüncü parametre olan ‘’ligin cılızlığı’’ ve rakiplerin güçsüzlüğünü de dikkatsizlik etmemek gerek. Geçen devrin şampiyonunun tüm gol ihtimallerini maçın sonuna ‘’saklamış’’ olması üzücü olmayan bir gösterge sayılabilir mi sizce? Neresinden baksanız liderliğin usulüne uygun bir oyun oynadı Galatasaray. Kazanmıştır… Bunu da epeydir oynadığı istikrarlı oyuna borçlu kanımca.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu