Haber

Gana’da Ada Foah sokaklarından Premier Lig’in doruğuna: Christian Atsu

Kahramanmaraş merkezli zelzeleler sonucunda 10 kentimiz büyük ziyan görmüş oldu. Hatay da sarsıntıda büyük yıkıma uğrayan yerlerden biri oldu.

Futbol topluluğunu da derinden etkileyen sarsıntıda Hatayspor’un dünyaca meşhur yıldızı Christian Atsu’nun da cenazesine ulaşıldı. Premier Lig’de Chelsea, Everton ve Newcastle United suretiyle ekiplerde forma giyen Atsu’nun yaşam hikayesiyse okuyanları etkleyen çeşitten.

ÇAMURDAN BİR YATAKTA UYURDU

Atsu’nun yaşam seyahati Gana’nın Güneydoğu kıyısında, Volta Irmağı’nın Atlantik Okyanusu ile birleştiği yerde bir kasaba olan Ada Foah’ta başladı. Ustalaşmış futbol dünyasının parlak ışıklarına ulaşmak için fazlaca çabalaması gerekecekti.

Atsu, çocukken çamurdan yapılmış bir yatakta uyuyordu. Babasını sağlık hizmetlerinin kâfi olmaması sebebiyle asla öğrenemediği bir hastalıktan dolayı yitirdi.

ADA FOAH SOKAKLARINDA KEŞFEDİLDİ

Ada Foah sokaklarında futbol topunun ardında koşan Atsu’yu Feyenoord’un Afrika akademilerinin beceri avcıları keşfetti. Atsu çocuk yaşta ailesinden ayrılmak suretiyle inanılmaz derecede güç bir karar verdi. 

Atsu akademiye başladıktan birkaç ay sonrasında babasını yitirdi. Akademiye giderkenki görüşmeleri babasıyla olan görüşmesi olmuştu.

PORTO ONA ÜÇ GÜNLÜK BAHT VERDİ

Akademide geçen günlerinin akabinde Portekiz devi Porto’nun dikkatini çekti. Tecrübe etme idmanlarına çıktı. Portekiz ekibi ona üç günlük baht tanıdı. Kabiliyetlerini göstermek için yalnızca üç günü vardı.

Bu üç günlük süreçte Porto antrenörlerini etkilemeyi başardı. Altı aylık bir sözleşme yapılmış oldu.

ESSIEN VE DORGBA’YA HAYRANDI

Premier Lig’i sallayan Afrikalı yıldızlara hayrandı. Bilhassa Michael Essien ve Didier Drogba’ya büyük bir saygı duyuyor ve onları kendisine idol olarak görüyordu.

Porto’dan sonrasında sırasıyla, Chelsea, Everton, Bourbemouth, Malaga, Al-Raed ve Hatayspor formaları giydi.

ÇOCUKLAR İÇİN HAYIR ELÇİSİ OLDU

İngiltere’de bulunan Arms Around the Child adlı, dezavantajlı çocuklar için kurulan hayır kuruluşunun elçisi oldu ve İngiltere’den ayrılmasına rağmen çalışmalarına devam etti.

HAPİSTEKİ GANALILARI KURTARDI

Ülkesi Gana’da yiyecek çaldırmış olduğu için cezaevine gönderilen insanları kurtarmak için devreye girdi.

Tutuklu bulunan bu bireyler için binlerce pound kefalet ödeyerek onların yine özgürlüklerine kavuşmalarını sağlamış oldu.

KİŞİSEL YAŞANTISI

Volta ırmağı kıyısındaki Ada Foah’ta büyüyen Atsu’nun 10 kardeşi vardı. Müellif Marie-Claire Rupio ile evli olan Ganalı yıldızın iki oğlu ve bir de kızı var.

BİLETİNİ İPTAL ETMİŞ

Süper Lig’de 5 Şubat günü Hatayspor alanında Kasımpaşa’yı konuk etti. 0-0 devam eden müsabakayı konut sahibi grup 90+7. dakikada Christian Atsu’nun attığı golle 1-0 kazanmıştı.

Atsu ve ekibi büyük luk yaşarken maçın akabinde 23:00’de Fransa’ya uçağı olan 31 yaşındaki oyuncu biletini iptal ederek hemen sonra gitmeye karar vermişti.

Aynı gece sabaha karşı 04:17’de yaşanmış olan zelzelede yaşamış olduğu rezidans yıkıldı ve günler sonrasında cenazesine ulaşıldı. 

Gana’nın bir kenar mahallesinde büyüyen, Premier Lig’de doruğa çıkan ve son olarak yolu Türkiye’ye düşen Christian Atsu, bedenen Gana’ya fakat ruhen Türkiye’nin yüreğine gömüldü!

Burak Özdemir – Fanatik.com.tr

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu