Haber

Güvenç Kurtar, 1999 Marmara Sarsıntısı sonrası yaşamış olduğu travmayı söyledi

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki sarsıntı sebebiyle futbolcu ve antrenörlerini enkazda kaybeden, tesisleri ziyan gören kulüpler ligden çekilme sonucu aldı.Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Hatayspor, Gaziantep FK, Yeni Malatyaspor, Adanaspor, Adıyamanspor, Diyarbekirspor, Niğde Anadolu, Malatya Erguvan Spor ve Kahramanmaraşspor’un ligden çekilmek için yaptıkları başvuruyu kabul etti.

10 vilayette tesirli olan zelzele felaketi sonrasında en oldukça konuşulan adlardan biri Volkan Demirel oldu. Zelzelenin akabinde gözyaşları içinde yardım isteyen başarıya ulaşmış teknik adam, “Lütfen yardım. Ne kadar olanak var ise hepsini göndermenizi isterim. Lütfen… Yalnızca Hatay-Antakya değil, çevre vilayetler de tıpkı şekilde. Lütfen, rica ediyorum. Burada beşerler oldukça makûs. Tanrı isteği için” tabirlerini kullandığı görüntüyle zelzelenin simgelerinden biri oldu.

Volkan Demirel zelzelenin çabucak sonrasında oyuncuları ve teknik ekibi Hatay’dan çıkarmak istediğini Fenerbahçe Lideri ile paylaştı. Ali Koç da çabucak hususi tayyare ayarlayarak en yakın havalimanına gönderdi. Hatayspor grubunun kentten çıkarılmasını sağlamış oldu. Futbolcularını ve ailelerini İstanbul’a bıraktıktan sonrasında Volkan Demirel gene Hatay’a geri döndü. Volkan Demirel, Hatayspor tesislerinde depremzedeler için elinden geleni halletmeye devam ediyor.

DÖNEMİN KOCAELİSPOR HOCASI GÜVENÇ KURTAR, 1999 SARSINTISINDA YAŞANANLARI ANLATTI

Yaşanmış olan yıkım sonrası futbol kulüplerinin yaşamış olduğu düşünceler akıllara 17 Ağustos 1999’da Kocaeli/Gölcük merkezli olan 7,4 büyüklüğündeki Marmara Depremi’nden etkilenen Kocaelispor’u getirdi. O devir Kocaelispor’un teknik yöneticisi olarak misyon icra eden Güvenç Kurtar, Marmara Depremi’nden sonrasında Kocaelispor’da yaşanmış olan sorunları Spor Arena’ya söyledi.

“FUTBOLCULAR GRUPTAN AYRILMIŞTI, KALECİMİZİ HASTANELERDE ARAMIŞTIK”

Kocaelispor Lideri Sefa Sirmen, “Derhal toparlanın” dedi. Periyodun Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Haluk Ulusoy, bizi Riva tesislerine çabucak kampa aldı lakin futbolcular ligden çekilmek istediler. Sonrasında, “5-6 ay biz bir şey yapamayız. Aslına bakarsak perişan durumdayız. Alanımız da hasar görmüş oldu, maç oynanmayacak. 2.yarı tahminen yaraları sararız” demiştik. 6 ay maçlarımızı dışarıda oynadık. Haklı olarak gruptan ayrılanlar oldu. “Burada oynamayız” dediler. Bu niyetler içinde alana çıktık ve birinci yarı 9 puanı güç aldık. Deplasmana gitsek ne olur. Uyku mu uyuyorduk? Her insana müsaade vermiştik. İzmit’te durmadık, kentin haricinde durmaya çalıştık daima. Denizli’ye gittik örneğin maça. 15-20 gün orada kamp halletmeye çalıştık. Kocaelispor tesislerine çadır kurmuştuk, halkımız orada yatıyordu. Sürücümüz, arkadaşlarımız öldü o devir. Kalecimizi hastanelerde aramıştık. Bu başla zati asla başarıya ulaşmış olamadık, 1 maç kazanmıştık. Deplasmana gittiğimizde otele gitmiştik. Hocalarımızdan birisi gece hiçbir şey yokken birden çatıya yanlışsız kaçmaya başlamıştı. Bu psikolojideydik. Bir yere gidince iyi mi kaçarız diye kapının tabanına oturuyorduk. O vakitler 13 Kasım’da İrlanda Dublin’de maç vardı. O vakitler 6.0 şiddetinde bir sarsıntı daha olmuştu. Sürekli artçılar vardı.

“FUTBOLCULARA TUTMAK İSTEDİĞİM APARTMAN SARSINTIDA ÇÖKMÜŞTÜ”

Aktarma olan futbolculara, stadyuma yakın bir yerde 5 kattan oluşan apartman tutacaktım. Git gel yapmış olup bitkin olurlar diye İstanbul ve İzmit’te oturmalarını istemiyordum. Bina olduğu suretiyle çöktü. Acele edip taşınsaydık eğer futbolcular aileleriyle beraber ziyan görürdü. Onları bile düşünmek kafayı yedirir adama. Artık Hatay, Malatya ve diğer ayrılan gruplara baktığımızda oralarda top oynama talihi yok. Tahminen seneye bile oldukça sorun kısaca. Türkiye’nin başına gelmiş en büyük yıkım. Bu travmayı atlatmak oldukça sorun. Çekilen ekiplere hak veriyorum. Bu anları başından iyi mi silecek futbolcu?

“BU SAATTEN SONRA OYNANACAK FUTBOLDAN SONUÇ BEKLEMEYİN”

O devir yurtdışında olan fazla futbolcumuz yoktu. Şimdiki ekiplerdeki oyuncuların yarısından fazlası yurtdışında. Ne futbolu? Bu travmayı futbolcular 1 yıl filan atlatamaz. Hiçbir grup rahat değil. Her an her yerde bir şey olabilir. Iyi mi yatıp kalkacaklar? Bazı takımlar çekildi de başkaları rahat oynayacak diye bir şey yok. Yabancı sayısının fazla olması daha da beter. Adamlar daha evvel nerede görmüş sarsıntısı? Bu saatten sonrasında oynanacak futboldan netice beklemeyin.

KURTAR: MAKUS SONUÇLARIN SEBEBİ ZELZELE STRESİ

Kocaelispor’da devrin teknik yöneticisi Kurtar çok kötü sonuçların nedenini zelzele gerilimini göstermiş, afetin akabinde birçok futbolcunun diğer kulüplere gittiğini kalanların da endişeyle yaşadığını belirtmişti.

Yaşanmış olan Marmara zelzelesinin tüm futbolcularını etkilediğini belirten Kurtar şunları söylüyordu:

AKILLAR EVDE

‘‘Tüm maçlarımızı deplasmanda oynadığımızdan futbolcularım ailelerini haftada bigün görebiliyor. Akılları konutlarındaki eş ve evlatları ile diğeri aile fertlerinde. ‘Ya yeni Zelzele olursa’ gerilimi içindeler. Mirkoviç’in ikizleri var. Dobrowski’nin iki yaşlarında evladı var. Konutta yalnızlar. Futbolcuları ben ne kadar motive edersem edeyim, alana çıktıklarında bile sarsıntısı ve ailelerini düşünüyorlar. Ben de zelzeleden korkuyorum. Sadece bunu futbolcularıma belirli etmemeye çalışıyorum. Sadece A.Mete Işıkara’nın söylediği suretiyle sarsıntıyla yaşamaya alışacağız.’’

9 PUAN İYİ

Yaşanmış olan meşakkatlere rağmen toplanan 9 puanın üzücü olmadığına değinen Kurtar, ‘‘Gaziantepspor’a verilen Erhan’ın haricinde başka futbolcular Ahmet Dursun, Mert, Tarık, Parlak zeka, Sawıeh’in ayrılmaları insiyatifim haricinde gerçekleşti. Bunlara Soner ve Nuri suretiyle iki oyuncumuzun ağır sakatlıkları etkilenince mecburî olarak yine yapılanmaya gittik’’ dedi.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu