Haber

Hatayspor ve Gaziantep FK için ne yapılabilir?

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi; yaşanmış olan büyük yıkım sonrası Üstün Lig’e 17 kadroyla devam edebileceklerini, Hatayspor ve Gaziantep FK’nın haklarını dondurabileceklerini tabir etmişti. Böylelikle iki kulübün, önümüzdeki dönemden itibaren gene tıpkı ligde yer alacakları katılaştı. Lakin iki kulüp, 4 ya da 5 ay sonrasında yeniden yarışa hazır olabilirler mi? Zira felaketin boyutu büyük, yarattığı hasar ise gördüklerimizin oldukça daha ötesinde…

Başta bu iki kulüp olmak suretiyle, yıkım bölgesinde zelzeleden ağır halde etkilenen kulüplerimiz için ne yapılabilir? Bu probleminin karşılığı için birkaç tahlil teklifimiz var…

  • Ligin geri kalan maçlarında ve hatta önümüzdeki devrin tamamında; diğeri tüm kulüplerin sattığı biletlerden makul oranda hisse ayrılabilir, bir ‘mali dayanak fonu’ oluşturulabilir.
  • Depremden etkilenmeyen tüm bölgelerde oynanacak maçlarda, stadyum önlerinde yardım kampanyaları düzenlenebilir; toplanan paralar, konut sahibi kulübün sorumluluğunda ‘mali takviye fonu’na aktarılabilir.
  • Bilhassa büyük kulüplerimiz, takımlarında yer veremediği yerli-yabancı oyuncuları fiyatlarını kendileri karşılamak suretiyle bu kulüplerde oynatabilir.
  • Naklen yayından bu kulüplerin almış olduğu hisse belli oranda artırılabilir. Hatta bu hususta yayıncı kurum da devreye girerek fazladan bir insiyatif alabilir.
  • İki kente de nispeten yakın aralıkta olan ve üst liglerde ekibi bulunmayan Mersin’deki yeni stadyum, önümüzdeki dönem iki kulübe dönüşümlü olarak konut sahipliği yapabilir.

TFF LİDERİ BÜYÜKEKŞİ: YIKIM ÇOK BÜYÜK, İÇİMİZ YANIYOR

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen sarsıntının akabinde kederlerini belirten Mehmet Büyükekşi, “Her gün artan sayıda yaşamını kaybeden yurttaşlarımız bizi son aşama üzüyor. Yıkımın ne kadar büyük olduğu her geçen gün daha büyük çıplaklığıyla ortaya çıkıyor. O yüzden içimiz yanıyor, söyleyecek söz bulmakta zorlanıyoruz. Tanrı yaşamını kaybeden yurttaşlarımıza rahmet eylesin, bölgeleri aden olsun. Yaşamını kaybedenler için yakarış ediyoruz. Yaralı yurttaşlarımız için acil şifalar diliyoruz. Bundan sonrasında gayemiz yaşamını kurtaranlara devletimiz yanında ikimiz de TFF olarak iyi mi yardım ederiz diye mevzuyu gündemimizde tutuyoruz” dedi.

“ADANASPOR SARSINTIDAN ÖTÜRÜ ÇEKİLMEK İSTİYOR”

Yaşanılan yıkımın akabinde Malatyaspor ve Adanaspor’un ligden çekilmek istediklerini söz eden Büyükekşi, “Bugün de 1’inci Lig Kulüpler Birliği ile toplantımızı yaptık. Mükemmel Lig suretiyle 3-4 Mart tarihlerinde 1’inci Lig maçlarının başlaması mevzusunda mutabık kaldık. Eyüpspor’un erteleme maçı var, onu 3-4 Mart tarihinde birkaç gün evvel oynatacağız. Sarsıntıda ziyan gören kentlerimizden Malatyaspor kadromuzun kalecisi yıkıntı altından maalesef sağ çıkarılamadı. Acılı ailesinin başı sağ olsun, Tanrı rahmet eylesin. Malatya’daki büyük yıkımdan dolayı Malatyaspor ligden çekilmek istiyor, o hususta mutabık kaldık. Yine birebir halde Adanaspor da sarsıntıdan dolayı çekilmek istiyor. Bizlere yazılı müracaatta bulunacaklar, yönetim konseyinde değerlendirdikten sonrasında karar vereceğiz. Oradan çıkacak sonuca nazaran de 1’inci Lig’den kaç ekibimiz düşecek, kaç grubumuz dahil olacak onun kararını da 1-2 gün içinde vereceğiz. Zira Gaziantep FK kararını bizlere yazılı bildirmedi, onlara da pazartesi gününe kadar mühlet verdik” halinde konuştu.

“TAKIMLARIMIZA YARDIMCI OLACAĞIZ”

Son olarak ligden çekilecek olan gruplardaki oyuncuları, dönem sonuna kadar diğeri grupların bu oyuncuları aktarma edebileceklerini tabir eden Mehmet Büyükekşi, “Ligden çekilen gruplarımızda oynayan yabancı futbolcuların havuzda olması kaidesiyle gerek Üstün Lig’de gerekse 1’inci Lig’de oynayan ekiplerin aktarma etmesi halinde yabancı futbolcu olarak +1 olmasına, yalnızca bu dönem bitene kadar olmak kaidesiyle kiralayabilirler ya da satın alabilirler, müsaade vereceğiz, yabancı kuralının haricinde. Böylece o gruplarımıza destek olacağız, onların mali durumları bizim açımızdan son aşama kıymetli. İnşallah 3-4 Mart tarihlerinde rastgele bir meşakkat eğer olmazsa takvimimizi işleteceğiz, hem Üstün Lig’de hem 1’inci Lig’de maçlarımız oynanmaya başlamış olacak. Takvimi de ona nazaran yöneteceğiz. 2’nci ve 3’üncü Lig kadrolarının heyetleriyle da salı günü toplantı yapacağız. 2’nci ve 3’üncü Lig kadrolarıyla ilgili kararımızı da salı günü toplantıdan sonrasında kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu