Haber

Kayserispor’dan, Beşiktaş’a oldukça sert Onur Bulut açıklaması! FIFA’lık olmuşlardı…

Süper Lig’de doruğun arkasında kalan ve geçirme devrinde takımına yapacağı ataklarla yarışa tutunmayı hedefleyen Kara Kartal transferi hareketli geçiriyor. Daha evvel Al Nassr’dan ayrılan eski golcüsü Vincent Aboubakar ve Konyaspor’un başarıya ulaşmış orta alanı Amir Hadziahmetovic’i renklerine bağlayan Siyah-Beyazlılar üçüncü transferini uzun müddettir ardında olduğu Kayserisporlu Onur Bulut’u da takımına katarak yapmıştı. Siyah-Beyazlılar dördüncü imzasını da sessiz sedasız Sampdoria forması giyen Omar Colley’e attırmıştı. Kara Kartal’ın son atılımı ise takviye transferi kapsamında Gaziantep FK’dan Alexandru Maxim olmuştu.

2026’ya kadar imza

Transferin hareketli ekibi Beşiktaş, Onur Bulut transferi sebebiyle Kayserispor’la mahkemelik oldu. Ulusal oyuncunun transferini, “Beşiktaş’tan meydana getirilen açıklamada, “Kulübümüz, ustalaşmış futbolcu Onur Bulut ile 2025-26 süreci sonuna kadar sözleşme imzalamıştır” denildi. 

1 milyon Euro’luk opsiyon iddiası

Daha sonrasında ise 28 yaşındaki oyuncunun, Kayserispor’la olan mukavelesini tek taraflı olarak feshettiği öğrenilmişti. Hatırlanacağı suretiyle Kayserispor mukavelesi dönem sonunda bitecek Onur Bulut’un kontratını uzatma mevzusunda mutabakat elde etmiş ve ulusal futbolcuyla geçtiğimiz günlerde 3 senelik yeni sözleşme imzalamıştı. Deneyimli sağ bekin kontratında 1 milyon Euro’luk satın alma opsiyonunun da olduğu sav edilmişti.

‘Tek taraflı fesih hakkı tanınmamıştır’

Beşiktaş’ın transferi açıklamasının çabucak akabinde Sarı-Kırmızılılar’dan flaş bir izahat geldi. Onur Bulut’un tek taraflı fesih hakkı olmadığına dikkat çeken Basın Sözcüsü Samet Koç, “Futbolcumuz Onur Bulut, Avukatı marifetiyle kulübümüze tek taraflı fesih bildirimi yapmıştır. Fakat belirtmek isterim ki, TFF’ye sunulan mukavelede futbolcumuza tek taraflı fesih hakkı tanınmamıştır. Oyuncumuzun çıkış bakiyesi bulunduğunu düşünen büyük kulüplerin dikkatine sunarım” tabirlerini kullanmıştı.

Hukuki mesele olmadığını düşünüyorlar

Bu gelişmenin akabinde 1 milyon Euro’yu geri gönderme sonucu alan Kayserispor idaresi, kelam mevzusu unsurun feshe imkân tanımadığını belirterek FIFA ve TFF nezdinde dava açılacağını açıklamıştı. Beşiktaş ve Onur cephesi ise tüzel rastgele bir mesele olmadığını, transferin büsbütün kontrattaki unsura bağlı olarak gerçekleştirildiğini lisana getirdi. 

Parayı geri gönderdiler!

Sarı-Kırmızılılar’ın Basın Sözcüsü Samet Koç da 1 milyon Euro’yu Beşiktaş’a geri gönderdiklerini ve mevzuyu TFF Uyuşmazlık Tahlil Heyeti’ne taşıdıklarını resmen duyurmuştu. Koç’tan yeni ve sert bir izahat daha geldi. “Sevgili Kayserispor taraftarları; basından takip ettiğimiz suretiyle kulübümüzün adı daima gündemi meşgul ediyor. Onur transferi mevzusunda rakibimiz olan kulüp maalesef detayları dezenformasyona uğratarak haklı çıkacağını zannediyor. Artık sorulara cevap bulalım!” kelamlarını sarf eden Koç şu açıklamayı yapmış oldu:

‘Açıklaması olmayan havale yaptılar’

“Onur Bulut ile olan ve bitimine 6 ay kalan mukaveleyi devir içi olarak 3 yıl uzattık. Bu mukavele TFF’ye tescil edildi. Akabinde Beşiktaş’tan 1.25 milyon € yazılı teklif aldık. Ikimiz de 3.5 milyon € + KDV karşı teklife yazılı olarak cevap verdik. Bunu takiben de Beşiktaş Kulübü 1 milyon € meblağında açıklaması olmayan bir havale gönderdi. Ikimiz de sebebe dayanmayan bu ödemeyi Beşiktaş’a iade ettik.”

‘3.5 milyon Euro isteğimizi yeniledik’

“Aynı akşam toplumsal medyada futbolcunun Beşiktaş’a imza attığı açıklandı. Sonraki gün dekonta izahat yazılarak para bizlere yeniden gönderildi. Beşiktaş’a ihtarname çekerek 3.5 milyon € + KDV isteğimizi yeniledik. TFF’nin tescil etmiş olduğu mukavelede futbolcunun çıkış hakkının olmadığını bildirdik. Kulübümüz ile Onur Bulut ortasında çıkış hakkı mevzusunda düzenleme ihtiva eden bir protokol bulunmamaktadır. Husus artık türel yerde tartışılmaktadır.”

‘Beşiktaş’a ihtiyaç duyulan karşılığı vereceğiz’

“Zelzele şu an birinci önceliğimiz. Yaşam olağanlaşmaya başladığı anda Beşiktaş’a ihtiyaç duyulan karşılığı vereceğimizden kuşkunuz olmasın. Sarsıntının şimdi birinci günlerinde, bizlere açıklaması olmayan para gönderen Beşiktaş kulübünün bedelli yöneticileri; nezaketen arayıp “Kayseri’de sarsıntı olmuş” geçmiş olsun demenizi beklerdik. Beşerler sokakta ömürlerinden dert içinde uğraş ederken bu haliniz yakışmadı..!”

Onur helallik istemişti

Kayserispor ile olan sözleşmesini sonlandırarak Beşiktaş ile 3 senelik mukavele imzalayan Onur Bulut, Sarı-Kırmızılı topluluktan helallik istemişti.

‘Beşiktaş beni ne kadar istediğini ortaya koydu’

Toplumsal paylaşım sitesindeki hesabından izahat meydana getiren Onur Bulut, “Kayserispor tarafınca transferime yönelik olarak diğer bir kulüple görüşme yapmak suretiyle tarafıma müsaade verilmiştir. Tıpkı metinde transferin müsaade verilen kulübe 06.02.2023 geçmişine kadar gerçekleşmemesi halinde birazcık da beni düşünerek transferin son gününe kadar 1 Milyon Euro getirmem halinde mukaveleyi feshetme hakkı tanınmıştır. Organik transferin son gününde bu meblağın ödenmesi pek beklenen bir durum olmadığı halde Beşiktaş beni ne kadar istediğini ortaya koyarak, bu meblağı 1 gün içinde ödemek suretiyle Kayserispor ile olan mukavelemi feshederek yeni sözleşme imzalamamı elde etmiştir.”

‘Haklarını helal etmelerini isterim’

“Buradan alın teri döken tüm Kayserispor çalışanları ve Beşiktaş yetkililerine teşekkür ederim. Kayserispor taraftarına da, bugüne dek verdikleri takviyeler için ayrıyeten teşekkürü bir borç bildiğimi ve haklarını helal etmelerini istediğimi bilhassa belirtmek isterim. Benden yana helal olsun. Hepimiz için iyisi olur inşallah” sözlerini kullandı.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu