Haber

MHK’dan değişik atamalar! Fenerbahçe isyan etti

Fenerbahçe’de Adana Demirspor maçında yargıcı Ali Palabıyık ve VAR’da Koray Gençerler’in kararlarının yankısı artarak sürdü. Sarı-lacivertliler ismine değişik bir gerçek her insanın dikkatini çekti. Mükemmel Lig’de bu dönem tam 6 kere ceza çekmiş hakemlerin geri dönüş maçları daima Fenerbahçe’ye denk geldi. Bilhassa Adana Demirspor maçındaki yansıların çabucak akabinde pazartesi günkü Konyaspor maçına 7 haftadır düdük çalmayan Atilla Karaoğlan’ın atanması bu gerçeği büsbütün gözler önüne serdi.

Ligde 5’i orta 1’i destek olmak suretiyle ceza çeken hakemlerin dönüşlerinin Fenerbahçe maçlarına denk gelmesi rastlantı suretiyle dursa da sarı-lacivertli topluluk tarafınca kabul edilmiyor. Sarı-lacivertliler adeta dizgesel bir formda bu atamaların olduğuna işaret ediyor. Bilhassa son Adana Demirspor maçında Ali Palabıyık’ın idaresi sabırları taşırmış durumda. İşte cezası biten ya da orta verdikten sonrasında gene misyon veren hakemlerin atandığı dönem başından beri sıralaması şu şekilde oldu:

Süper Lig’de 11. haftadaki Fenerbahçe-Başakşehir maçına 3 hafta misyon almayan Zorbay Ufak atandı, 15. haftada Trabzonspor-Fenerbahçe derbisinde 5 hafta misyon yapmayan destek yargıcı Serkan Çimen geldi, 17. haftadaki Antalyaspor-Fenerbahçe uğraşında 3 hafta vazife almayan Kadir Sağlam atandı, 21. haftada Fenerbahçe-Kasımpaşa maçında 5 hafta misyon almayan Volkan Bayarslan göreve getirildi. Son oynanan Adana Demir-Fenerbahçe maçında 3 hafta sonrasında Ali Palabıyık’a misyon verildi.

TEKRAR SERKAN ÇİMEN

Fenerbahçe-Konyaspor maçıyla beraber 7 hafta sonrasında düdük çalacak Atilla Karaoğlan kadar destek yargıcı Serkan Çimen’in de görevlendirilmesi bir diğeri detay oldu. Daha evvel Önder Ali Koç’un 15. haftada Trabzonspor deplasmanında görevlendirilen Serkan Çimen mevzusundaki reaksiyonları biliniyordu.

Ali Koç, o devir “Serkan Çimen için izahat yaptık. Trabzonspor maçında bir yargıcı hatası bulunduğunu söylemiyorum lakin bunu yapmak acayip. 46 destek yargıcı var, bu türlü bir maça hangi yargıcı atanmasın diye sorulsa, Serkan Çimen çıkar” açıklamasını bile yapmıştı. Lakin tartışmalı bir ortamda Fenerbahçe’nin birinci maçına destek olarak yeniden Serkan Çimen atandı.

KARAOĞLAN GÖNDERMESİ

Sarı-lacivertli kulüp, dün akşam saatlerinde toplumsal medya hesaplarından bir paylaşım daha yaparak Gaziantep-Beşiktaş maçından tam 7 hafta sonrasında kendi maçlarına atanan Atilla Karaoğlan göndermesinde bulunmuş oldu. O maçtaki VAR kayıtlarını yeniden gösteren Fenerbahçe, “6 Şubat Pazartesi günü, konutumuzda Konyaspor ile oynayacağımız müsabakaya Atilla Karaoğlan atandı” bildirisini yazdı.

KORAY GENÇERLER YENİDEN ‘EL’ DEDİ

Adana Demirspor-Fenerbahçe uğraşında 14. dakikada oldukca tartışılan Mert Hakan’ın iptal edilen golünde VAR hakemi Koray Gençerler sert tepki görmüş oldu. Gençerler’in 2020-21 döneminde 8. haftadaki Fenerbahçe-Konyaspor maçında birebir tıpkı sonucu akıllara geldi.

O uğraşta de skor 0-0 iken Pelkas’ın attığı gol öncesinde Enner Valencia’nın elle oynadığı nedeni öne sürülerek Koray Gençerler VAR’da golü iptal etmişti. Evvelki gün de yeniden VAR’da olan Gençerler, Mert Hakan’ın elle oynadığını belirtip, iptal sonucu verdi.

3 HAFTA EVVEL ‘PENALTI’ VERDİ

Adana Demirspor-Fenerbahçe maçında birinci yarıda Michy Batshuayi’nin durumunda yargıcı Ali Palabıyık tarafınca verilmemiş penaltı kamuoyunda mühim manada yankı buldu. Bu maçtan 3 hafta evvel Ümraniyespor-İstanbulspor müsabakasında misyon icra eden birebir Ali Palabıyık, emsal durumunda 12. dakikada Ümraniyespor lehine tereddütsüz penaltı vermişti.

“OFSAYTIMSI, ELİMSİ”

Mert Hakan Yandaş’ın Adana Demirspor maçında el nedeni öne sürülerek sayılmayan golü için Fenerbahçe’den dün de bir paylaşım geldi. Golün tekrarını gösteren sarı-lacivertliler, “Ofsaytımsı, elimsilerin altında kalacaksınız! Bu türlü bitmeyecek!” bildirisini paylaştı.

“BİZ MAĞDUR OLDUK”

Fenerbahçe’de teknik yönetici Jorge Jesus, Adana Demirspor maçında yaşanmış olan tartışmalı yargıcı kararlarına dair FB TV’ye açıklamalarda bulunmuş oldu. Jesus, “Mağdur olduk. Adaletsiz yargıcı kararları oldu. İki tane penaltımız vardı. VAR devreye girebilirdi lakin devreye girmek istemediler. Olağan bir yargıcı idaresi olsaydı bu maçı kazanırdık. Her şey adil bir formda ilerlerse, biz zati liderliği alırız” dedi.

Ali Palabıyık’ın idaresi ve kırmızı kartıyla ilgili de konuşan Portekizli hoca, “Senelerdir bu işi yapıyorum ve asla bu türlü bir şey görmedim. Maç sonunda hakeme saygısızlık yapmadım, son konum hakkında görüşüne katılmadığımı söylemek için yanına gittim. Türkiye’ye geldiğimden beri hakemler hakkında konuşmadım. Onlara saygı duyuyorum lakin son yaşananlar fazlaydı. Kırmızı kartın nedenini bilmiyorum” tabirlerini kullandı.

“İFLASIN BELGESİ”

Fenerbahçe Lideri Ali Koç, Adana Demirspor maçındaki yargıcı tartışmalarının akabinde yöneticilerle bir arada TFF’yi ziyaret etti. Önder Mehmet Büyükekşi ile görüşen Ali Koç sonrasında açıklamalar yapmış oldu. Fenerbahçe Lideri, “Nelerden, ne için hastalık duyduğumuzu tabir ettik. Sivasspor-Galatasaray maçında yaşananlar, A.Demir-F.Bahçe maçında yaşananlar, hakemlik kuruluşunun iflasının dokümanıdır. Türk hakemlerle bu işin gitmeyeceği ortada. Akıl akıldan üstündür. Yabancı hakemleri denememiz lazım dediğimiz noktaya geldik” dedi.

Ali Palabıyık’a tepki gösteren Ali Koç, “Ali Palabıyık tekrar maç alır, almaz… Onu bilemem. Bildiğim bir şey var ki; o dost tekrar bizim stadyumumuza, biz yönetimdeyken giremez. Kendisinin birçok şaibeli maçı var. Yeni değil, eski MHK’nin ataması. Giderayak bombayı bıraktılar. İnşallah yeni MHK, bu problemleri giderir” dedi. Koray Gençerler’den de bahseden Koç, “VAR’da kasvet olmaz olur mu? Koray Gençerler 2 yıl evvel Konyaspor maçında Pelkas’ın olağanüstü golünü tıpkı şekilde iptal etti. Bir yerden el sonucu çıkardı, iptal ettirdi” diye ekledi.

“NE HİKMETSE…”

Yargıcı kusurlarının son devirde arttığını ve lig yarışının etkilendiğini lisana getiren Fenerbahçe Lideri Ali Koç, “VAR ve yargıcı yanılgılarıyla Sivasspor maçından 3 puan, artık 2 puan ve toplam 5 puan iyi mi olacak bu işler. Akıllardan silinmeyecek fahiş yanılgılar ne hikmetse bir grubun aleyhine, diğer bir kadronun lehine işlemektedir” yorumunu yapmış oldu.

Yabancı yargıcı konusunu bilhassa vurgulayan Önder Ali Koç, çabucak harekete geçilmesi icap ettiğini bildirdi. Ali Koç, “Bu dönem olur mu bilmiyorum lakin en azından VAR’da yabancı hakemlerden faydalanabiliriz. Bu bahiste ısrar eden olmalıyız. Bunu deneyen ülkeler var. En başından beri söylediğimiz noktaya geldik” sözlerini kullandı.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu