Haber

Osman Çakmak: ‘Biz döneceğiz devlet duracak’

Türkiye, 6 Şubat’ta karanlık bir sabaha uyandı… Merkez üstü Kahramanmaraş olan ve tam 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki iki değişik zelzele ağır yaralar oluştururken, ülke insanı büyük bir kenetlenme örneği gösterdi. Bu milleti başarılarıyla gururlandıran atletleri ve spor adamları da yaraları sarmak için soluğu afet bölgesinde aldı. Osman Çakmak onlardan yalnızca biri…

Ampute Ulusal Ekibi ile hem oyuncu hem de teknik yönetici olarak 2 Avrupa Şampiyonluğu ve geçen yıl Dünya Kupası Şampiyonluğu yaşayan Osman hoca yaşananlarla ilgili Sabah’ın sordurulmuş olduğu soruları, Kavut ailesinin sarsıntı çadırından cevapladı.

BİZ GÜÇLÜ BİR MİLLETİZ

“Şunu bir sefer daha gördüm ki biz kuvvetli bir milletiz. Kuvvetli bir karakterimiz var. Hepimiz yardım etmek istiyor. Beşerler hakikaten sorun bir durumda lakin kuvvetli bir devletimiz var. Konteynerlar, AFAD çadırları kuruluyor.”

NAKDİ YARDIMLAR ÇOK KIYMETLİ…

“Çadır kentlere yerleşenler var lakin yerleşemeyenler de var. Bu insanların diğeri bir yere götürülmesi ve orada meskenlere yerleştirilmesi gerek. Onun için yardımların devlet üstünden yapılması kural. Bu türlü olursa bu paralar kentsel dönüşümde kullanılabilir. O yüzden nakdi yardım kıymetli. Biz bir şeyler yapıyoruz halk olarak güçlüyüz fakat devlet hepimizden daha büyük ve daha kuvvetli. Biz yarın işlerimize döneceğiz fakat devletin eli burada olacak.”

SPOR SALONU MARKET OLDU

Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki kapalı spor salonunun markete çevrildiğini belirten Çakmak, “Ankara’dan 7 tırla geldik. Bizim aldıklarımız haricinde kıymetli insanların gönderdiklerini de halka iletmek için uğraşıyoruz. 5 tırı dağıttık kalan 2 tırlık gereç ile marketi kurduk. İnsanlarımız sağ olsunlar kendi konutlarına kendi çocuklarına hangi çikolatadan, hangi sütten alıyorsa onları göndermişler. Peynirlerin, bakliyatın en güzelini almışlar” bilgisini verdi.

‘AMCA SOBADA EKMEK İSİTAYIM’

Osman hocaya ‘Çocuklar iyi mi, onların psikolojisi yerinde mi?’ diye sorduk, hocanın karşılığı şu şekilde oldu: “Çocuklar oldukca günahsız. Beni duygulandıran bir vaka oldu. Hava kararmış oldu ayrılacağız, yardım götürdüklerimizden bir tanesi ‘Amca sen de bizimle gelecek misin?’ diye sordu. ‘Ben sabah kahvaltı etmeye geleceğim. Beraber kahvaltı ederiz’ dedim. Bana ‘O zaman sana sobanın üstünde ekmek ısıtayım’ dedi. Bu konuşma beni o denli etkiledi ki, tesirinden kurtulamıyorum.”

ÇAY İÇİRMEDEN BIRAKMIYORLAR

“Biz çadıra tüp getiriyoruz, soba kuruyoruz. Onlar da sobasının üstünde kaynattığı çayı bizlere ikram ediyor. İçmeden bırakmıyor. Biz bu türlü şanlı istekli bir milletiz.”

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu