Haber

Şenol Güneş’ten Wout Weghorst kelamları ve Kim Min Jae benzetmesi

Süper Lig’in 21. haftasında konuk etmiş olduğu Alanyaspor’u 3-0 yenik eden Beşiktaş, 5 maçlık yengi serisi elde etti. 38 puana yükselen ve maç ziyadesiyle 3. sıraya yerleşen Siyah Beyazlılar’da teknik yönetici Şenol Güneş, 90 dakikanın akabinde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunmuş oldu.

“ÇOK İŞİMİZ VAR”

Hem oyunun hem de 3 puanın kendileri için sevindirici bulunduğunu vurgulayan “Rakibimiz kendi özgüveniyle oynayan bir oyun formatıyla oynayan, topa haiz olan, önde baskı yapabilen bir kadro. Maça baktığımızda düşündüğümüz oyun üslubunun hepsini denemeye çalıştık. Yağmurlu havada bizim baskı anlayışımızda işimizi kolaylaştırdı. Ekibimiz oyun içindeydi genel anlamda. Oyunun hakimiydik fakat konumlar verdik. İzleyenler için hoş maç oldu. Genel anlamda yüzde 50 topa haiz olan Alanyaspor’a üstünlük sağlamak hoştu. Oyuncuların güzel niyetlerini ortaya koyması ve yandaş kitlesinin alana sinerji vermesi ve oyuncuların karşılık vermesi kıymetliydi. Bizim için hem oyun hem 3 puan sevindirici. Gol yemedik lakin yiyecek durumlar verdik. Oldukca işimiz var. 3 puan sevindirici sadece bitti. Karagümrük maçımız var. Onlar da dinlendi. Sonrasında Sivas deplasmanı var. Bu 2 maç kıymetli, Karagümrük’ün de emsal oyun anlayışı var” diye konuştu.

“DURUMUMUZ HALA SIKINTILI”

Güneş, “Bizim şu andaki durumumuz hala sıkıntılı” diyerek şunları söylemiş oldu:

“O şekilde bir durumdayız ki hem ekip oluşturacağız hem yarışacağız ve geriden geliyoruz. Beşiktaş büyük bir topluluk ve bu camiayı coşturan yandaş. İşin sahibi de onlar. Biz gelip gidiyoruz, yandaş kaybolmuyor. Samimi olarak hem eleştiren hem gruba sahiplenen onlar. Futbol oynayıp sonuçlar da ulaşınca takviye artıyor. Bunu daha da fazla coşkulu hale getirebiliriz. Taraftara teşekkür ediyorum. Oyunculara da teşekkür ediyorum, buna karşılık verdikleri için. Karşılaşmalar azaldıkça oyun da hoşlaşmaya başlıyor. Hala bizim aradığımız yer de değiliz. İşimizin zorluğu bu. Artık rekabetin daha çok olduğu, hoş futbolun öne çıkacağı devir olacak” sözlerini kullandı.

“RAKİBE AZ KONUM VEREREK OYNAMALIYIZ”

Şenol Güneş, rakibe azca durum vermenin kıymetine vurgu yaparak, “Adana Demirspor maçında uygunduk. Hem oynatmayıp hem atak etmeye çalıştık. Konya’da bunu hayata geçirmeye çalıştık, Kayseri’de akıllı oynadık. Birinci bölümde penaltı gelene kadar rakibi çıkartmadan oynamaya çalışıyoruz. Golden sonrasında birinci konumu onlar elde etti. Oyuncular değişiyor, bu değişikliğe uyum sağlamaya çalışıyorlar. Performansı dalgalanan oyuncular var. Kimi zaman rakibe ve oyuna nazaran yapıyoruz. Bu bir senaryo, tutarsa kafi, tutmazsa tenkitler geliyor. Bugün de kusurlar var. Büyük kadro daima atılım yapmış olup, rakibe azca konum vererek oynamalı” cümlelerine yer verdi.

“BİZİM PROBLEMİMİZ, OYUN HENÜZ OTURMADI”

“Rahat maç diye bir şey yok futbolda. Bu oyunun içinde var” diyen deneyimli çalıştırıcı, “Oynamak, kenara gelmek, asla oynamamak suretiyle baskılar var. Bizim problemimiz, oyun hemen hemen oturmadı. Oyun oturduktan sonrasında yine puan kaybedebiliriz. Kimi zaman şans yardım eder fakat talihi çoğaltmak için hakikat oyunu oynamamız lazım. Öndeki oyunculara pres yaptırdık. O presle de golü bulduk, konum bulduk. Oyunda oldukça kıymetli işler yaptık. Bunu yaparken kimi zaman geç kaldık. Saiss yoktu, Redmond, Rosier yoktu. Onun da baskısı olacak. O baskıyı yenecek anlayışta olacağız. Galatasaray ve Fenerbahçe bizlere nazaran önde fakat arttan Başakşehir, Trabzonspor geliyor. Zaman içinde kopmalar olacaktır. 3-4 puan farkla ulaşınca rakipler de baskıya girecektir. Fizikî formu üst düzeyde uzun müddet devam ettirmek sorun olabilir. Bugün oyuncular daha inançlı oynadılar sadece buna güvenirsek ikimiz de biteriz” diye konuştu.

“BİZİM PEŞİN KARARIMIZ YOK”

Dele Alli’nin performansıyla ilgili ise Güneş, “Koşmak için burada. Bizim peşin kararımız yok. Oyuncuyla tartışmadık. Buraya gelenler büyük oyuncular. Kaliteli, ekibe katkı meydana getiren oyuncu oynayacaktır. Bugün kafi oynadığını düşünüyorum. Fizikî olarak problemi yok, randıman olarak da yapması lazım. Bugün attığı golün haricinde top kopan bir oyuncuydu.”

Şenol Güneş, Aboubakar ile Cenk Tosun’un gol sevinciyle ilgili ise, “Geçmişteki hoşlukları anmak hoş. Bugün de yeni bir periyot başlıyor. O vaktin hoşluklarını yaşayalı, eksiklerini giderelim” diye konuştu.

“Keşke dönem başlangıcında misyona gelseydim diyor musunuz?” sorusu üstüne ise Güneş, “Benden evvel hizmet edenlerin de katkısı var. Eksiği var ise, düzeltiriz. Kadroda kim görevdeyse hepsine haiz olup, alanda en muntazam futbolu oynatmak lazım. Medyada yazılır sadece bizlere bir katkısı yok, gelişim de ani oldu esasen. Ben gittikten sonrasında diğeri da gelse Beşiktaş’ın başarısı için çalışacak. Daima hoş tarafları konuşalım, eksikleri hallederiz” karşılığını verdi.

“CENK DAHA ÇOK ÇALIŞMALI”

Cenk Tosun hakkında da konuşan Şenol Güneş, “Yetenekli oyuncular kabiliyetlerini kaybetmezler. Daha oldukça çalışmalı, kenara gelip top çıkardığı zaman işini yapıyor, kimi zaman saklandığı da oluyor. Oldukca çalışırsa bu golleri atmaya uygun bir oyuncu. Muleka’nın teknik, taktik eksiği var” dedi.

Weghorst’un, Beşiktaş’ta meydana getirilen idmanlardan şad olmadığına yönelik açıklamalarının sorulması üstüne ise Güneş, “Dünya Kupası’na giderken bana gereksinimi bulunduğunu söylüyordu. Son anda çağrıldı ekibe. Burada yürekten oynuyordu sadece gitti, orada maçta oynadı. Burnley’den Beşiktaş’a geldi, bizde oynadığı oyunla Manchester United’a gitti. Probleminin yanıtı gizli saklı zati. Eğer bir yerden üst gidiyorsan âlâ karşılık almanız lazım. Oyuncu benim oyuncum, Tanrı razı olsun. Bir oyuncunun telaffuzuyla benim antrenörlüğümü tartışacaksak, benim bir söylemimle oyuncu uçar. Kim Min-jae, Fenerbahçe’ye geldi, oradan Napoli’ye gitti. Biz daima karamsarız, bizim hocamız yapması imkansız, hangi idmana geldiniz, niçin fizik gücümüz arttı o zaman. Palavra direkt kaçar, doğruları söylerseniz onlar ortada kalmaz. Bu cins telaffuzlar piyasada prim yapıyorsa yanlış yapıyorsunuz. Biz beşere insan gözüyle bakarız, fark yapmayız. Bizde kendi insanımızı yok etme anlayışı var” formunda konuştu.

Dele Alli’nin Everton’a Attığı Goller

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu