Haber

Son dakika | FIFA, Fernando Muslera’nın cezasını deklare etti!

FIFA, 2 Aralık 2022’de Dünya Kupası H Kümesi’nde oynanan Gana – Uruguay çabasının sonunda yaşananlara ilişkin kararlarını deklare etti. FIFA Disiplin Şurası’nın kararları sonucunda Galatasaray taraftarının telaş ile beklediği Fernando Muslera’nın da cezası muhakkak oldu.
NELER YAŞANMIŞTI?
Uruguay, 2022 Dünya Kupası H Grubu’ndaki son maçında Gana’yı birinci yarıda bulmuş olduğu gollerle 2-0 yenik etti. Maç içinde bu skor, Uruguay’ın kümeden çıkması ismine kâfi olsa da Cenup Kore’nin Portekiz’e 90+1. dakikada attığı gol, hesapları değiştirmişti.
Gruptan çıkmak ismine son bölümde 1 gole daha muhtaçlık duyar hale gelen Uruguay, ataklarına rağmen istediği sonucu alamamıştı. Bilhassa uzatma dakikalarında Edinson Cavani’nin yerde kalmış olduğu konumda maçın hakemi Daniel Siebert’in VAR monitörüne gitmemesi Uruguay cephesinde büyük tepki görmüştü.

Yarışma sonunda Dünya Kupası’na veda eden Uruguaylı oyuncular, maçın yargıcı grubuna yönelik reaksiyonlarını şiddetli halde göstermişlerdi. Bu aşamada bilhassa Galatasaraylı Fernando Muslera, Jose Maria Gimenez, Edinson Cavani ve Diego Godin’in ağır yansıları dikkat çekmişti.
YEREL LİGLERDE CEZA İHTİMALİ GÜNDEMDEYDİ
Fernando Muslera ve arkadaşlarının maç sonundaki reaksiyonları sonrası FIFA, bir soruşturma başlattı. Çıkacak kararın lokal liglerde bir cezayı da kapsama ihtimali bulunuyordu.

ERDEN TİMUR DEĞERLENDİRMİŞTİ
O periyotta deneyimli kalecinin durumuna ilişkin araştırma yaptıklarını belirten Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur, “Sahada olan bir şey. Orada diğer oyuncular da var. Muslera’nın da kendisi söylemiş oldu, omuzuna dokunma suretiyle bir şey var. Onun buraya sirayet edecek bir durumu yok. Bilgilerime göre tek Suarez vakası var. Futbolcuların milletlerarası bir turnuvada yaptıkları şeyden dolayı lokal liglerde ceza alması için sertlik içeren büyük ve kıymetli bir vaka olması lazım” tabirlerini kullanmıştı.
CAVANI: HAKEMİ DE MAHPUSA ATMAK ZORUNDALAR
Gana maçı sonrası Edinson Cavani, VAR monitörüne yumruk atmıştı. Soyunma odasına giderken VAR mönitörünün devrilmesine yol açan bu hareketi, soruşturma kapsamında değerlendirildi.

Uruguaylı yıldız maçta yaşanmış olan vakalar hakkında Cadena Ser’e oldukca konuşulacak açıklamalarda bulunmuştu. Maçın hakemi Alman Daniel Siebert’e sert sözlerle yüklenen Cavani, “VAR’a vurduğum için bana ceza verirlerse, bizi Dünya Kupası’nda eleyen hakemi mahpusa atmak zorundalar” sözlerini kullanmıştı.
CEZALAR AÇIKLANDI
FIFA Disiplin Şurası, maç sonunda yaşananlar hakkında kararını kamuoyu ile paylaştı. Uruguay Futbol Federasyonu, birinci iç saha maçına ilişkin kısmi izleyici yasağı aldı. Bu yasak, kale ardı tribünleri kapsayacak. Bunun yanı sıra Uruguay Futbol Federasyonu, 50 bin İsviçre Frangı da para cezası aldı.

OYUNCULARDAN EN ÇOK CEZA MUSLERA VE GIMENEZ’E
Maç sonu vakalarda dikkat çeken 4 oyuncu da ceza aldı. Edinson Cavani ve Diego Godin, 1’er maç ve 15 bin İsviçre Frangı para cezası aldılar. Fernando Muslera ve Jose Maria Gimenez ise 4’er maç ve 20 bin İsviçre Frangı para cezası aldılar. Oyuncuların maçlardan men cezaları ulusal grup müsabakalarında geçerli olacak.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu