Haber

Türkiye’de kovuldu, Fransa’da coştu! Damien Comolli fırtınası…

Haziran 2018’de 20 senelik Önder Aziz Yıldırım ile girmiş olduğu seçimi çabucak derhal almış olduğu 4 katı fazla oy farkıyla kazanan Ali Koç misyonuna oldukça süratli bir giriş yapmıştı.

Sarı-Lacivertli topluluğun oldukça büyük bir dayanağını alan, seçim sürecinde vaatleriyle taraftarı heyecanlandıran Fenerbahçe’nin işvereninin birinci planı kulübü bir ustalaşmış suretiyle yönetmekti. Bu doğrultuda birinci adımı kadronun başına sportif yönetici olarak Damien Comolli’yi getirerek atmıştı.

Koç, Comolli ve Cocu üçlüsü

Ali Koç teknik yöneticilik koltuğuna da PSV Eindhoven’da uzun seneler çalışan Philipp Cocu’yu oturtmuştu. Koç, Comolli ve Cocu üçlüsü birinci etapta Fenerbahçe topluluğunu o seçim coşkusuyla beraber oldukça mühim havaya sokmuştu. Aktarma operasyonu da bir oldukça hareketli geçmişti.

İlk dönem 16 transfere 26 milyon Euro!

Kanarya 2018-2019 döneminde ortalarında Sulh Alıcı, Berke Özer, Sadık Çiftpınar, Islam Slimani, Andre Ayew, Micheal Frey, Harun Tekin, Jailson, Diego Reyes ve Yassine Benzia suretiyle hayal kırıklığı yaratan adların de olduğu tam 16 adı takımına katmıştı. Fenerbahçe’nin bu transferler için kasasından tam 26.14 milyon Euro çıkmıştı.

Bunca yenilik ve maliyete rağmen Sarı-Lacivertli grup periyodu 6. tamamlamış oldu. Fakat 6. olana kadar da adeta öldü, öldü dirildi! Devrin büyük kısmında alt sıralarda yer edinen Kanarya son haftalardaki yengi serileriyle üst sıralara tırmandı.

Yandaş baskısı Yanal’ı getirdi

Sadece bakılmış olduğu zaman birinci döneminde Ali Koç ve ekibi beklentileri karşılayamadı. 10. haftada Cocu ile yollar ayrıldı, yardımcısı Erwin Koeman kadronun başlangıcında kaldı. Hollandalı’nın da Fenerbahçe’deki ömrü yalnızca 5 maç sürdü, daha sonrasında yandaş baskısıyla teknik yöneticilik koltuğuna Ersun Yanal oturdu fakat tüm bu rüzgara rağmen işler birinci dönemde istenildiği suretiyle gitmedi.

Ali Koç, Comolli’nin ardında durdu

2018-2019 periyodu sonunda Ali Koç ile Ersun Yanal eleştirilse de taraftardan dayanak görmeye devam etti sadece bilhassa transferlerde kıymetli rol oynayan Damien Comolli’ye reaksiyonlar çığ suretiyle büyüyordu. Buna rağmen Sarı-Lacivertliler’in işvereni, Fransız sportif yöneticinin ardında durdu, 2019-2020 planlaması da Koç, Comolli ve Yanal üçlüsü ortasında yapılmış oldu.

Orta derecesi aşamayan transferlere 44.5 milyon Euro!

2019-2020 döneminde da tam 14 geçirme yapılmış oldu! Bir evvelki dönem 16 desteğin gerçekleştiren Kanarya bu kere de 14 transferle dikkat çekti. Luiz Gustavo, Zanka, Adil Rami ve Simon Falette suretiyle performanslarıyla orta derecesi aşamayan, hatta maliyet-performans olarak taraftarın sık sık eleştirdiği adların de yer almış olduğu adlar için de o dönem 18.51 milyon Euro bonservis ödendi. Böylelikle yalnızca iki dönemde 30 geçirme gerçekleştiren ve maaşlar hariç kirama ile bonservis bedellerine toplamda 44.55 milyon Euro ödendi!

Ocak’ta Comolli, Mart’ta Yanal gitti!

2019-2020 döneminde netice ne mi oldu? Yeniden hüsran… 16 Ocak 2020’de Comolli gitti, 4 Mart 2020’de Ersun Yanal gönderildi. Kanarya o periyodu da 7. tamamlamış oldu. Böylelikle Ali Koç’un seçimle beraber başlamış olan fırtınası alana ve masaya yansımadı, iki dönemde Fenerbahçe topluluğunda oldukça mühim hayal kırıklıkları yaşandı. Bugüne dönecek olursak Önder Ali Koç’a hâlâ emeklerinden dolayı büyük bir dayanak var, Ersun Yanal’la yollar ayrılsa da deneyimli hoca da son şampiyon teknik yöneticileri olarak taraftarın oldukça büyük sevgisini kazanmış durumda. Sadece Comolli’yi şu anda uygun anabilecek oldukça azca şahıs var. Fransız futbol adamı, Türkiye’de pek pozitif yönde izlenim bırakmadı.

6 ay sonrasında önder oldu!

Ocak 2020’de Fenerbahçe’deki sportif yöneticilik vazifesine son verilen Comolli, yalnızca 6 ay sonrasında Temmuz 2020’de Toulouse’un Lideri oldu. Yeni misyonu için heyecanlı bulunduğunu belirten 47 yaşındaki Comolli birinci kelamlarında, “Kulübün büyük bir potansiyeli var. Oyuncular, teknik ekip ve RedBird ile kuvvetli bir gelecek inşa etmek için beraber emek harcamayı sabırsızlıkla temenni ediyorum” tabirlerini kullandı.

İlk dönem direkten döndü, ikinci dönem şampiyon yapmış oldu

Comolli başarı göstermiş da oldu. Ligue 2’de almış olduğu Toulouse’u birinci döneminde Ligue 1 için yarışa soktu lakin Play-Off’ta deplasman golü dezavantajıyla yitirdi. Bir sonraki döneminde ise Comolli’nin Toulouse’u şampiyonluğa ulaştı ve Ligue 1’e çıkma başarısı gösterdi.

Gelecek vaadeden yıldızları var

Bu süreçte Mor-Beyazlılar gelecek ismine da tezli bir grup kurdu. 24.1 yaş averajına haiz olan Fransız temsilcisinin takımında şu anda oldukça kıymetli potansiyellere haiz futbolcular bulunuyor. Zakaria Aboukhlal (22), Anthony Rouault (21), Branco van den Boomen (27), Warren Kamanzi (22), Stijn Spierings (26), Fares Chaibi (20), Veljko Birmancevic (24) ve Rasmus Nicolaisen (25) suretiyle isimlere haiz olan Toulouse’un önümüzdeki süreçte ekonomik olarak badire çekmesi beklenmiyor.

Polonya Ligi’nin hükümdarını aldılar!

İyi bir temel kuran Fransızlar hem yetiştiren hem para kazanan hem de yarışan bir ekip olma amacında. Bu doğrultuda Comolli’nin Toulouse’u kıymetli adımlar atmaya da devam ediyor. Son olarak iki gün evvel Polonya Ligi’nin gol krallığı yarışında attığı 9 golle dorukta yer edinen Said Hamulic’i takımına katan Mor-Beyazlılar, 22 yaşındaki futbolcu için Stal Mielec’e 2.5 milyon Euro ödedi.

Fransa’da takdir kazanıyor

İşin özeti Fenerbahçe’de iğrenç ekip mühendisliği ve fiyat/performans transferleriyle eleştirilen, hatta adeta taraftarların saçını başını yolduran Comolli ülkesinde fazlaca başarı göstermiş bir grafik çiziyor. PSG suretiyle dev bütçeli gruplarla yarışan Toulouse şu anda Ligue 1’de 23 puanla 12. sırada yer alsa da ilerisi için sürdürülebilir bir ekonomi ve kulüp anlayışı oluşturuyor, Comolli de bu hususta epeyce takdir kazanıyor.

Aslan işi dönem sonuna bırakmak istemiyor

Öte taraftan geçen dönem çıkmış olduğu 41 maçta 12 gol, 23 asistlik muhteşem bir performans sergileyen ve bu oyunuyla Galatasaray’ın dikkatini çeken Branco van den Boomen, Aslan’ın geçirme listesine girmişti. Dönem başlangıcında Sarı-Kırmızılı ekip, Fransız temsilcisiyle görüşse de pazarlıklardan pozitif yönde netice çıkmamıştı. 27 yaşındaki futbolcunun mukavelesi Haziran ayında sona erecek. Aslan bu kozu kullanarak dönem ortasında oldukça cüzi bir ölçü karşılığında Hollandalı orta sahayı takımına katmayı hedefliyor, Comolli ile bu bahiste görüşmeler devam ediyor.

Comolli ile pazarlıklar sürüyor

Transferi bonservissiz bir formda dönem sonuna bırakma fikrinin şimdilik B planda olduğu öğrenildi. Sarı-Kırmızılı yönetim, bonservisini eline alacak deneyimli oyuncu için başka kulüplerin devreye girmesini istemiyor. Bundan dolayı ilk olarak amaç Comolli’yle şimdiden anlaşmak.

FANATİK’le bildiri yollamıştı: ‘Bu geçirme oldukça hoş olabilir!’

Dünya Kupası ortasında Antalya’da kamp meydana getiren Toulouse’da kaptan Boomen, FANATİK vesilesiyle Galatasaray’a ileti göndermişti. FANATİK’ten Ömer Necati Albayrak’a konuşan yıldız oyuncu, “Ortada şimdi bir teklif yok. Hasebiyle resmi görüşmeler de başlamadı. Fakat ortada gerçek olan bir durum var. O da Galatasaray’ın beni izletmesi. Bunu ben de duydum, biliyorum. İlginin farkındayım. Bu geçirme oldukça hoş olabilir” tabirlerini kullandı.

Atalay Özçelikli

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu