Haber

Türkiye’ye müjdeli haber! UEFA ülke puanı sıralaması güncellendi…

UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Avrupa Konuşma Ligi’nde son 16 play-off tipi heyecanı oynanan rövanş maçlarıyla beraber sonlandı. Temsilcilerimizden Trabzonspor, UEFA Avrupa Konuşma Ligi’nde Basel ile karşı karşıya geldi. Temsilcilerimizin ve başka ekiplerin maçlarının tamamlanmasının akabinde UEFA ülke puanı sıralamasında son durum aşikâr oldu.

Trabzonspor’un performansının akabinde ülke puanı sıralamasındaki son durum merak edilmeye başlandı. İşte UEFA ülke puanı sıralamasında son durum…

BAŞAKŞEHİR KÜMESİNİ ÖNDER BİTİRDİ

UEFA Avrupa Konuşma Ligi’nde temsilcimiz Başakşehir, kümesini 13 puanla başkan tamamladı. UEFA Avrupa Konuşma Ligi Son 16 Tipi kura çekiminde seri başı olan Başakşehir, küme kademesinde oynadığı 6 maçın 4’ünde rakiplerine üstünlük kurma başarısı gösterdi. Turuncu-lacivertliler 1 beraberlik ve 1 yenilgiyle alandan ayrıldı.

SİVASSPOR TEPEDE TAMAMLADI

Rıza Çalımbay idaresindeki Sivasspor, UEFA Avrupa Konuşma Ligi’nde G Grubu’nu tepede tamamladı. Kırmızı-beyazlılar kümesini önder olarak tamamladı ve UEFA Avrupa Konuşma Ligi’nde seri başı olarak kura çekiminde yer alma hakkını elde etti. Sivasspor kümede oynadığı 6 karşılaşmada; 3 yengi, 2 beraberlik ve 1 yenilgi yaşadı.

FENERBAHÇE NAMAĞLUP LİDER

UEFA Avrupa Ligi B Grubu’ndaki temsilcimiz Fenerbahçe, B Grubu’nu namağlup başkan tamamladı. Sarı-lacivertliler 6 maçta 4 yengi ve 2 beraberlikle alandan ayrıldı. Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi’nde son 16 çeşidindeki kura çekiminde seri başı olarak yer alacak.

TRABZONSPOR, BASEL’E ELENDİ

UEFA Avrupa Ligi’nde kümesini 3’üncü sırada tamamlayan Trabzonspor, UEFA Avrupa Konuşma Ligi Son 16 Tipi Play-Off Tipi’nde Basel ile eşleşti. Bordo-mavililer birinci maçta rakibini 1-0’lık skorla yenik etti.

İkinci maçta rakibine 2-0 yenilen temsilcimiz, Avrupa kupalarına veda etti.

KRİTİK EŞİK

UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Avrupa Konuşma Ligi’nde son 16 play-off çeşidi maçlarının oynanmasının akabinde eleştiri bir eşik geride kaldı. Ülke puanı sıralamasındaki rakiplerimizden İsviçre’nin yalnızca 1 ekibi kaldı. Üst sıralarda yer edinen Sırbistan ile Avusturya’nın ise Avrupa kupalarında devam eden rastgele bir temsilcisi bulunmuyor.

İŞTE UEFA ÜLKE PUANI SIRALAMASINDA SON DURUM

UEFA ülke puanı sıralamasında son durum aşikâr oldu. İşte son durum…

14 – Çekya: 29.050 (Ekibi kalmadı)
13 – İsviçre: 29.175 (1 ekibi var)
12 – TÜRKİYE: 31.100 (3 GRUBU VAR)
11 – Sırbistan: 31.875 (Ekibi kalmadı)
10 – Avusturya: 33.600 (Ekibi kalmadı)
9 – İskoçya: 36.400 (Ekibi kalmadı)

Türkiye’nin UEFA ülke puanı sıralamasında 10’uncu sıraya (Şampiyonlar Ligi küme basamağına direkt katılım) çıkabilmesi için Fenerbahçe, Sivasspor ve Başakşehir’in toplamda minimum 6 yengi alması gerekiyor.

2024-2025 DÖNEMİNİ ETKİLEYECEK

UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Avrupa Konuşma Ligi’nde temsilcilerimizin bu dönem aldıkları puanlar, 2024-2025 sürecini etkileyecek. UEFA ülke puanı sıralamasında Türkiye eğer birinci 10’a girerse; 2023-24 periyodu Mükemmel Lig şampiyonu grubumuz Şampiyonlar Ligi’ne yeniden direkt katılacak. Eğer 11. sırayı alabilirsek, yeniden direkt Şampiyonlar Ligi’ne gitme ihtimali olacak ve lakin orada da çeşitli kriterlerin olması gerekecek. Mesela 2023-24 sürecinin Şampiyonlar Ligi Şampiyonu’nun kendi liginde de Şampiyonlar Ligi biletini alması suretiyle kriterler öne çıkacak.

İLK 15 NEDEN KIYMETLİ?

Türkiye, geçtiğimiz dönem UEFA sıralamasını 20. sırada tamamladı. Bu sebeple 2022/23 sürecinin Görkemli Lig şampiyonu, 2023/24 Şampiyonlar Ligi küme etabına kalabilmek için 4 eleme tipi oynayacak. UEFA Avrupa Ligi’ne grup gönderemeyeceğiz. Kupa şampiyonu, lig 2 ve 3’üncüsü 2023/24 Konuşma Ligi kümeleri için 3’er eleme tipi oynayacak. Devrin sonunda birinci 15’e girmemiz halinde 2024/25 döneminde Şampiyonlar Ligi’ne 2, UEFA Avrupa Ligi’ne 2, Konuşma Ligi’ne 1 ekiple katılacağız.

ŞAMPİYON 4 ELEME OYNAYACAK

Geçtiğimiz dönem UEFA sıralamasında 20. sırada kalan Türkiye’de 2022-23 sürecinin şampiyonu, gelecek yıl Şampiyonlar Ligi’nde kümelere kalabilmek için tam 4 eleme tipi oynamak zorunda… Türkiye Kupası Şampiyonu, lig 2. ve 3.sü ise 2023-24 döneminde UEFA Konuşma Ligi’nde kümeler için 3 değişik eleme oynamak zorunda.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu