FatsasporFaydalı bilgilerHaberOrdusporTransferÜnyespor

Al-Khelaifi’nin yeni rotası Premier Lig

2022 Dünya Kupası’nda düzenleme sonrası spor kamuoyundan tam not alan Katar, futbol ile bağlarını güçlendirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Katar’ın İngiltere Premier Lig’e olan ilgisini sayfalarına taşıyan İngiltere basını, bu savlarını güçlendirerek yeniden sporseverlere aktardı. The Athletic müellifi Adam Crafton, değindiği haberinde, Al-Khelaifi’nin yeni projeleri hayata geçirmek için harekete geçtiğini belirtti.

PSG’nin başarısı Al-Khelaifi’yi cesaretlendirdi

2012 senesinde PSG’yi satın alan Al-Khelaifi’nin, gerek mali gerekse sportif muvaffakiyetleri art geriye elde etmesi ve dünya futbolunda adını sıkça duyurması, yeni amaçları de bununla beraber getirdi. The Athletic müellifi Adam Crafton, değindiği haberinde Al-Khelaifi’in Premier Lig’deki kadroları yakın merceğe aldığını ve ihtimaller üstünde planlamalar yaptığını belirtti.

UEFA yönetmeliklerine nazaran, çoğunluğu birebir kuruluşa ilişkin olan iki kulüp, Şampiyonlar Ligi suretiyle karşılaşmalara katılmaya hak kazanırsa, ekiplerden yalnız birinin girmesine müsaade veriliyor. Qatar Sports Investments’ın (QSI) PSG’de çoğunluk payıyla devam etme isteği göz önüne alındığında, tıpkı Avrupa kulüp karşılaşmalarında uğraş eden bir Premier Lig kulübünü de satın almaları bazı sıkıntılara niçin olabilir.

Al-Khelaifi’nin birinci rotası Tottenham oldu

Ocak ayında Londra’da bulunan Al-Khelaifi’nin, birinci olarak Ocak ayının birinci haftasında, bulgu görüşmeleri için Tottenham lideri Daniel Levy ile bir ortaya geldiği açıklandı. Gündemde, Katar’ın Tottenham’a mümkün bir azınlık yatırımı vardı ve başlangıçta yüzde 15’e varan yüzdeler masaya yatırıldı. Bu durumda, QSI çoğunluk paya haiz olmayacağından, UEFA yönetmelikleriyle çelişen bir durum da kelam mevzusu olmayacak.

Manchester United argümanı da ortaya atıldı

QSI’ye yakın kaynaklar, Manchester United ve üçüncü taraf danışmanlarla da bulgu emelli dahili görüşmelerin yapıldığını doğruladı. Fakat QSI’nin United’ı direkt satın almak için PSG paylarını satması gerekecek. Lakin bu şimdilik uzak küçük bir ihtimal. Alternatif olarak ise QIA’nın (devlet fonu), PSG’den değişik kabul edilen yaratıcı bir yapı kurması olarak görülüyor.

Liverpool ve Katar hakkında toplumsal medya spekülasyonları şimdilik yalnızca spekülasyondan ibaret.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu