FatsasporFaydalı bilgilerHaberOrdusporTransferÜnyespor

Barcelona’nın stadı Nou Camp’ın yenileme işi Limak’a emanet

Sözleşmeye nazaran yenileme emek harcamaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. FC Barcelona idaresi, yenileme emek harcamaları için Limak’ın seçildiğini 9 Ocak 2023 tarihinde açıklamıştı.

Barselona kentinin ikonik yapılarından birisi olan Spotify Camp Nou’nun yenileme emek harcamaları devam ederken futbol ekibi 1 yıl mühletle maçlarını diğer bir alanda oynayacak.

Sözleşmeye FC Barcelona ismine Kulüp Lideri Joan Laporta imza koyarken, Limak ismine imzayı Nihat Özdemir attı.

Barselona’da meydana gelen imza merasiminde konuşan Limak Tüm ortaklık Onursal Lideri Nihat Özdemir, bu projenin bir stadyumu yenilemekten oldukça daha öte bir mesuliyet manasına geldiğine dikkat çekerek, “Spotify Camp Nou ve Barselona adeta birbiriyle özdeşleşmiş iki kavram. Yalnızca Kulüp için değil, Barselona kenti ve Kulübün taraftarları için de büyük mana taşıyan bu yapının yenilenmesi işini, şiddetli bir rekabet içinde geçen teklif sürecinin akabinde üstlenmiş olduk. Bu proje Limak açısından ufkumuzu ve vizyonumuzu ne kadar geniş tutabildiğimizi gösterirken, hepimizi haklı olarak gururlandırıyor ve heyecanlandırıyor” dedi.

İleride tüm Barselonalıların haiz olmaktan gurur duyacağı bir tesisi ortaya çıkarmaya kesin olduklarını kelamlarına ekleyen Özdemir, Spotify Camp Nou’nun yenilenmesi projesi ile Limak olarak dünya genelinde oldukça kıymetli bir projeyi daha hayata geçireceklerini bahsetti.

İmza merasiminde konuşan FC Barcelona Kulübü Lideri Joan Laporta ise, “1992 Yaz Olimpiyat Oyunlarından sonrasında Katalonya’da bir spor tesisi için meydana getirilen en kıymetli dönüşüm ve modernizasyon projesi olacak olan yeni stadyum, Espai Barça’nın mücevher taşı olacak. Ayrıyeten Yeni Spotify Camp Nou, Barselona taraftarına, torunlarımıza bırakacağımız mirasımız olacak. Asla elbet bu süreç hem Kulüp, hem de Limak’a büyük bir ustalaşmış mesuliyet yüklüyor. Barselona Futbol Kulübü’nün 125’inci müessese yıldönümüne denk gelen Kasım 2024 evveliyatına kadar bu süreci muvaffakiyetle tamamlayacağımıza inanıyoruz” dedi.

İmza merasimine Türkiye’nin Madrid Büyükelçisi Burak Akçapar ve Barselona Başkonsolosu Selen Evcit de katıldı.

Stadyumun yenilenmesi ile beraber izleyici kapasitesi 105 bine çıkacak. Kısmen kapanacak olan stadın çatısına ise güneş panelleri yerleştirilecek. Oldukça daha modern bir görünüp kazanacak olan Spotify Camp Nou dünya futbolunda bir çekim merkezi olmaya devam edecek.

Dünya genelinde 12 ülkede etkinlik yürüten Limak Firmalar Kümesi bu proje ile beraber faaliyette bulunmuş olduğu ülkelere bir yenisini daha ekliyor. Geçtiğimiz yıl Limak İnşaat, ENR “Dünyanın En Büyük 250 Milletlerarası Müteahhidi” sıralamasında bir evvelki yıla nazaran 6 sıra yükselerek, 50’inci sırada yer almıştı.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu