FatsasporFaydalı bilgilerHaberOrdusporTransferÜnyespor

İngiliz polisi, futbol faciası için 34 yıl sonrasında özür diledi

İngiltere’de 15 Nisan 1989’da Nottingham Forest ile Liverpool ortasında oynanması planlanan FA Kupası yarı final maçından evvel Hillsborough Stadyumu’nda kalabalıklık çıkmış, 97 şahıs yaşamını yitirmiş ve 766 şahıs de yaralanmıştı. Kelam mevzusu kalabalıklık hakkında 2017’de piyasaya sürülen ‘Hillsborough Aileleri Raporu’nda bu facianın polis yanılgıları sebebiyle yaşandığı tabir edilmişti. Kelam mevzusu raporun akabinde Polis Akademisi ve NPCC, izdihamdan 34 yıl sonrasında özür diledi.

ÖZÜR İLETİSİ YAYINLANDI

Polis Akademisi CEO’su Andy Marsh, trajediye ilişkin yapmış olduğu açıklamada, “Polis, Hillsborough trajedisinde kaybedilenleri ve Hillsborough felaketinden bu yana geçen seneler içinde bundan derinden etkilenenleri hayal kırıklığına uğrattı. Fazlaca yanlış hareket ettiğimiz için üzgünüz. O gün yaşanmış olan trajedinin ana sebebi polis teşkilatıydı. Trajedinin, etkilenenlerin hayatlarını karartmaya devam ettiğini ve etmeye devam edeceğini biliyoruz” dedi.

NPCC Lideri Martin Hewitt ise “Toplu olarak, Hillsborough felaketinden bu yana meydana getirilen değişimler, o gün ve sonrasındaki fecî polis başarısızlıklarının tekrar asla yaşanmamasını sağlamayı amaçlıyor” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu