FatsasporFaydalı bilgilerHaberOrdusporTransferÜnyespor

VAR konuşmaları anons edildi!

Al Ahly ile Auckland City ortasında oynanan FIFA Kulüpler Dünya Kupası maçı tarihe geçti. Coşku dolu karşılaşmanın son dakikalarında Çinli yargıcı Ma Ning’in VAR hitabı sonrası verdiği kararın nedenini stat hoparlöründen anlatması tarihte bir birincisi bununla beraber getirdi

Coşku dolu maçın son dakikalarında Çinli yargıcı Ma Ning, verdiği penaltı sonucu sonrası VAR hakemi tarafınca uyarıldı. Ma Ning bu karar sonrası durumu VAR mönitörüne gelmiş olarak izledi. Yapmış olduğu incelemenin akabinde Ma Ning penaltı kararını iptal etti ve özgür vuruş sonucu verdi.

Çinli yargıcı bu sonucu sonrası futbol tarihinde bir ilke imza attı. Yargıcı durumda kararını vermesinin akabinde İngilizce bir anons yapmış oldu. Müdahalenin dışarı olması sebebiyle penaltı kararını iptal ettiğini belirten Çinli yargıcı, özgür vuruş sonucu aldığını altını çizdi. Ma Ning ondan sonra faul meydana getiren oyuncunun belirgin gol talihini önlediğini bahsetti ve kırmızı kartını gösterdi.

Çin Futbol Federasyonu’ndan Ma Ning bu anonsla beraber futbol alanlarında bir ilke imza attı. VAR yardımıyla verilen bir sonucu maçta açıklayan birinci yargıcı olan Ma Ning’in hitabı televizyondaki seyircilere de aktarıldı.

 

PİLOT UYGULAMA FAS’TA YAPILIYOR

Futbol oyun kurallarını değişiklik yapma yetkisine haiz tek kurum olan IFAB, geçtiğimiz ay Londra’da yapmış olduğu son görüşmede VAR kararlarının stadyumda hakemler tarafınca seyircilere anons edilmesi kararını almıştı. Memleketler arası maçlarda 1 yıl süresince kontrol edilecek olan bu kararın birinci uygulamasının Fas’ın konut sahipliğinde düzenlenen FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nda yapılacağı kamuoyuna aktarılmıştı.

IFAB’ın sonucunda VAR ile hakemin yapmış olduğu konuşma sonrasında sonuncu kararın stadyum hoparlörleri ve TV ekranlarından yargıcı tarafınca sesli olarak duyurulması kararlaştırılmıştı. FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nın yanı sıra uygulanacak bir diğeri turnuva Haziran ayında başlamış olacak olan Bayanlar Dünya Kupası olacak.

ÇOK SAYIDA KURAL KONUŞULMUŞTU

IFAB’ın düzenlemiş olduğu görüşmede Premier Lig, Ligue 1 ve MLS’ten gelen süreksiz oyuncu değişikliği talebi kabul görmemişti. IFAB birebir vakitte oyunun kimi kısımlarında (VAR denetimleri, oyuncu değişimleri ve gol sonrası) hakemin saatini durdurması talebini de reddetti.

Katar’ın konut sahipliğinde düzenlenen 2022 Dünya Kupası’nda hakemlere oyunun duraklama anlarını tam olarak tutturan IFAB’ın bu sonucu sonrası Türkiye Futbol Federasyonu da bu sonucu uygulamaya başlamıştı. Üstün Lig’de Dünya Kupası’nın akabinde oynanan müsabakalarda eklenen uzatma dakikaları dikkat çekti.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu