Faydalı bilgiler

Futbolda Taç Ne Demek

Futbolda taç ne demek: Futbolda taç, müsabaka devam ederken topun yan çizgi üzerinden çıkmasının ardından gerçekleştirilmesi gereken vuruş olarak dikkat çeker. Taç atışının belli kurallara göre kullanılması esastır.

Taç Kısaca Nedir?

Futbolda taç ne demek: Futbolda taç olarak bilinen vuruş şekli, topun oyuna elle sokulması mantığına dayalı olmasından dolayı büyük önem arz eder ve aynı zamanda avantaj sağlar. Bir maç sırasında eğer top oyunda kalmazsa ve yan çizgiden dışarı çıkarsa, buna neden olan futbolcunun rakip takımı taç atışını kullanmak zorundadır. Kalecinin de bunu kullanabilmesi konusunda bir sorun yoktur.

Taç Hangi Durumlarda Verilir?

  • Futbolda taç olabilmesi için topun yan çizgiden çıkması esastır.
  • Bu bazen yerden olurken aynı zamanda havadan da gerçekleşmesi söz konusudur.
  • Tamamının çıkması esastır.
  • Çizgiyi geçmesinden sonra buna neden olan oyuncunun takımı değil, karşı taraf taç kullanmalıdır.

Taç Nasıl Kullanılır?

Taç eller kullanılır ve aynı zamanda ayağın tercih edilmesi söz konusu değildir. Ayakta kullanılması bir diğer temel kural olarak karşımıza çıkar. Oyuncunun yüzü, sahaya bakmalıdır. İki ayağının taç çizgisi üzerinde bulunması esastır. Aynı zamanda çizginin gerisine de basabilme hakkı mevcuttur. İki eliyle topu almasının ardından, başının arka kısmından ileriye doğru atması lazım. Bunu yaparken ayaklarının nizami olmaması durumunda taç atışının el değiştireceğini unutmamak gerekiyor. Böylelikle taş atışı sorunsuz bir biçimde tamamlanmış olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu