Haber

Manchester United’ın yeni sahibi aşikâr oluyor

Manchester United’ı 2005 senesinde satın alan Glazer ailesi, kulübü kısa mühlet içersinde satmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıl meydana getirilen açıklamada, kulübün satışı da dahil değişik yatırım fırsatlarının kıymetlendirilmesi için tüm alternatiflerin değerlendirileceği belirtilmişti.

Kulübün satışı için yatırımcılara tanınan mühlet dün bitti ve iki isim, Manchester United’ı satın alabilmek için teklifini iletti.

İngiliz basınında yer edinen haberlerde, Londra merkezli petrokimya şirketi INEOS’un sahibi ve Britanya’nın en zengin iş insanlarından önde gelen Jim Ratchliffe ile beraber Katar Piri Jassim Bin Hamad Al Thani’nin Glazer ailesine tekliflerini sunmuş olduğu kaydedildi.

Değişik spor branşlarında da yatırımı bulunan Ratcliffe bisiklet grubu INEOS Grenadiers, Ligue 1 ekibi Kaç ve İsviçre Ligi ekiplerinden Lausanne Sport’un sahibi pozisyonunda. Ratcliffe ayrıyeten Formula 1 grubu Mercedes’in üçte birlik payını elinde bulunduruyor.

Katar Yatırım Bankası Lideri Jassim Bin Hamad Al Thani’nin ise Glazer ailesinin istediği her sayısı ödemeye hazır olduğu ve son olarak 3.75 milyar sterlin teklif etmiş olduğu kaydedildi.

Şeyh Jassim’in yapacağı yatırım kapsamında adam ve kadın ekiplerinin stadyumlarının ve etrafını geliştireceği açıklandı.

Süreç iyi mi işleyecek?

Jim Ratcliffe ve Pir Jassim Bin Hamad Al Thani’nin sunmuş olduğu teklifler, şirket hesaplarının detaylı bir halde incelenmesinin akabinde netlik kazanacak.

Glazer ailesi, satış sürecini yönetmesi ve tekliflerin kıymetlendirilmesi için New York merkezli yatırım bankası Raine Group’u yetkilendirilmişti.

Öte taraftan İngiltere’deki kulüp sahipliğinde de kıymetli değişimler yapılması gündemde. The Sun’da yer edinen haberde, İngiliz hükümetinin kulüp satın almadaki süreçleri zorlaştıracağı ve bir takım değişim yapacağı söz edildi.

Taraftarların kulüplerde daha çok kelam sahibi olması planlanırken kulübün rengi ve armasının değiştirilmesinin yasaklanacağı kaydedildi.

Avrupa Görkemli Ligi suretiyle projelere dayanak verilmemesi için de kulüplerin İngiltere Futbol Federasyonu’nun onaylamadığı turnuvalara iştiraki yasaklanacak. Ayrıyeten, servetlerini yasal olarak bildirmeyen yatırımcıların da kulüp sahibi olmasını engellenecek.

Planlanan değişikliklerin 2025/25 süreci itibariyle geçerli olması umut ediliyor.

Glazer periyodu: Sıkıntılar ve şampiyonluklar

2005 senesinde Manchester United’ı satın alan Glazer ailesi, Sir Alex Ferguson’ın emekli olduğu periyoda kadar taraftarlarla oldukca fazla problem yaşamadı.

Alex Ferguson’ın emekliliğin akabinde ekibin sportif manadaki başarısı aşağı yanlışsız ilerlerken ekonomik olarak da problemler ortaya çıkmaya başladı.

Transferde meydana getirilen hatalar, kazanılamayan şampiyonluklar ve kadronun rakiplerine nazaran geride kalması, protestoların artmasına yol açtı.

Avrupa Üstün Ligi projesine verilen dayanak ise Glazer ailesine gelen yansıların daha da artmasına sebep oldu.

NFL gruplarından Tampa Bay Buccaneers’ın da sahibi olan Glazer ailesi, Manchester United’ı 800 milyon sterline almıştı.

Glazer ailesi periyodunda Manchester United’ın elde etmiş olduğu muvaffakiyetler şu şekilde:

Premier Lig x5
Şampiyonlar Ligi
FIFA Kulüpler Dünya Kupası
UEFA Avrupa Ligi
F.A. Cup
İngiltere Lig Kupası x5
Community Shield x5

(NTV Spor)

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu