Faydalı bilgiler
Trend

Futbol Topu Ağırlığı

Futbol Topu Ağırlığı

Futbol topu ağırlığı 410 gram ile 450 gram arasında değişim göstermektedir. Futbol müsabakalarında kullanılan topların standartlara uygun olup olmadığı kontrollerden geçirilmektedir. Herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda saha sürülecek olan yedek toplar için de aynı kontroller tekrarlanmaktadır.

Futbol Topu Ağırlığı Ne Kadardır?

Futbol topu ağırlığında bir değişim meydana geldiği zaman hem denge hem de yön sistemi ile alakalı sorunlar meydana gelebilmektedir. Futbol topu denge yapısında sorun olması şutların isabetsiz olmasına dahi neden olabilmektedir. Aynı hassasiyetlerin futbolcukların spor kıyafetlerinde de gösterildiği görülmektedir. Ayakkabılardan ter tutmayan kıyafetlere kadar her detayın kapsamlı şekilde incelemeden geçirilmesine önem verilir. Bu şekilde her iki takım için de müsabakanın eşit koşullarda devam etmesi mümkün kılınır.

5 Numara Top Kaç Gram?

Futbol topu ağırlığı numaralara göre de değişim gösterebilmektedir. 5 numara topun ağırlığı 420 gramdan başlamaktadır. En yüksek 445 gram olmasına olanak verilmektedir. Profesyonel müsabakalarda sahada kullanılacak olan tüm unsurların defalarca kontrol edilmesinin sonrasında oyunun başlatılmasına karar verilmektedir.

  • Topun denge yapısı, dış yüzeyi detaylıca incelenir.
  • Müsabakalarda kullanılacak olan kale fileleri analiz edilir.
  • Sporcuların kullandıkları kıyafetler denetimden geçirilir.
  • Futbolcuların top ya da kıyafetler ile alakalı bir sorun yaşaması durumunda hakeme bildirmesine de olanak verilir.

Bu detaylara göz atarak futbol müsabakalarının ne derece profesyonel denetimlerden geçirilerek başlatıldığı da belirtilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu