Haber

Adana Demirspor – Fenerbahçe maçına damga vuran tartışmalı konumları değerlendirdiler! Verilen & verilmemiş penaltılar, VAR’dan dönen gol, kırmızı kart…

Süper Lig’in 22. haftasında Fenerbahçe, deplasmanda karşılaşmış olduğu Adana Demirspor ile 1-1 berabere kaldı. Müsabakanın hakemi Ali Palabıyık ve takımının kararları büyük münakaşa yarattı.

SELAHATTİN BAKİ’DEN SERT AÇIKLAMA

Fenerbahçe İdare Heyeti Üyesi Selahattin Kalımlı; müsabakadan sonrasında açıklamalarda bulunurken, “Kısa ve net konuşacağım. Sual almayacağım. Bu akşam yalnızca bu devrin değil son 4-5 devrin özetini gördük. Ali Palabıyık, oldukça net söylüyorum, Fenerbahçe’ye operasyon yapmak için vazifeli gelmiştir bu maça. Gövde lisanı, verdiği vermediği tüm kararlarda her şey ortada. Bir grup, daha çok iyi mi katledilebilir? Öteki örneği var ise konuşalım. Başta Fenerbahçeliler olmak suretiyle tüm futbolseverler muntazam bilir. Ivan Bebek diye gurur mahrumu, özsevi mahrumu bir yargıcı vardı. Ali Palabıyık’ı kutlama ediyorum. Onun da önüne geçti” tabirlerini kullandı.

FENERBAHÇE’DEN PAYLAŞIM

Karşı karşıya gelme sonrası Fenerbahçe’nin resmî hesabından meydana getirilen paylaşımda ise büyük harflerle, “OFSAYTIMSI İLE BAŞLAYAN SÜREÇ “ELİMSİ” İLE DEVAM ETTİ! BU DÖNEM BİTECEK LAKİN BU TÜRLÜ BİTMEYECEK! VAR’I HAKEMİ, MHK’SI RAKİPLERİ… KURULAN İTTİFAKLARI, BOZACAĞIZ OYUNLARINI!” sözlerine yer verildi.

İŞTE MÜSABAKANIN TARTIŞMALI KONUMLARI

Yayıncı kurum beIN SPORTS’ta Trio grubu, Adana Demirspor – Fenerbahçe maçındaki yargıcı kararlarını kıymetlendirdi. İşte Lale Orta’nın MHK başkanlığı vazifesi sebebiyle ayrılmış olduğu ve müellifimiz Deniz Çoban’ın Bülent Yıldırım ile beraber yorumlarıyla masaya yatırılan Adana Demirspor – Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları…

14. dakikada Mert Hakan Yandaş’ın iptal edilen golünde karar yanlışsız mu?

Deniz Çoban: Ele temas var ise bu golün iptali gerçek, ele temas etmediyse olağan ki yanlış. Siz de izlediniz, ben de izledim. Oldukca izledik. Ne görüyorsunuz hocam?

Bülent Yıldırım: Birincisi, başta birinci vurmuş olduğu anda ele bir temas kelam mevzusu değil. Eli pas geçiyor. Top yere vurduktan sonrasında benim hissiyatım, top yerden sektikten sonrasında ele temas olduğu tarafında. Lakin burada Görüntü Yargıcı için husus şu; Ben bunu kanıtlama edebiliyor muyum? Elimde bu türlü bir açı var mı? Derhal taramaya başlarsınız. Artık ben, elle oynama tespitini arıyorum. Eldeki tüm dataların akılda bir şey kalmasın diye kuramsal kısmını izah ettik. Artık de burada bir elle oynama var mı yok mu ona bakıyoruz içtenlikle. Ben alandan gelen birisi olarak ele temasın yerden sektikten sonrasında olabileceğini söz edeyim. Fakat tüm açıları değerlendirdiğim zaman ortada somut bir kanıtlama var mı? Orada sual işaretim var. Hissiyat açısından alandan gelen biri olarak burada bir elle oynama bulunduğunu düşünüyorum. Lakin Görüntü Yargıcı tekniği açısından benim taradığım, gördüğüm hiçbir açıda ben, bunu kanıtlama edemedim. Eğer Görüntü Yargıcı Odası’nda bu türlü bir tespit var ise bunu kamuoyu ile paylaşsınlar. Zira bu, nitekim oldukça kıymetli bir konum. Hepimiz aydınlansın, hepimiz rahatlasın. Özet; elimizde haiz olduğumuz tüm açıları taradığımda ele temas olabileceğine ilişik mühim bir kuşkum var lakin elimde bunu kanıtlama olarak kamuoyuna sunup da, ‘Burada kati ele temas var’ diyebileceğim bir açı üzülerek söz etmeliyim ki görmüyorum. Bu durumda ne olur pekala? Eğer kanıtlama yok ise Görüntü Yargıcı, sürece dahil olmamalı. Eğer kanıtlama var ise kendisini kutlarız ve federasyonumuz da bizimle paylaşırsa şeffaflık manasında pahalı bir hizmet yapmış olur. Fikrim bu.

Deniz Çoban: Mert Hakan’ın eline dikkat etmenizi isterim. Elinin fiziken üst hakikat bükülmesi mümkün değil. Elinin top temas etmiş olduğu için üste hakikat büküldüğünü düşünüyorum. Ben burada bir ele temas görüyorum kendi adıma. O yüzden Görüntü Destek Yargıcı açısından burada bir mesele olmadığını düşünüyorum. Elinin üst yanlışsız büküldüğünü, ele temas görüyorum.

Bülent Yıldırım: Mühim şüphe var mı? Var. Lakin elimdeki mevcut materyalden ortaya net bir kanıt koyamıyorum.

Deniz Çoban: Söylediğiniz şey oldukça pahalı. Görüntü Destek Yargıcı Odası’nda bu elle oynamayı kanıtlayan görüntü, hangi imajsa onun paylaşılması kamuoyuyla tüm tartışmaları bitirir.

Deniz Çoban: Doğrusu gözüm beni yanıltmıyorsa ben eline geldiğini görüyorum. Burada bir yanılgı yok suretiyle geliyor bana.

Bülent Yıldırım: Kuramsal kısmını izah ettik. Bilerek elle oynama yok, var ise kazara oynama var. Ele temas var ise iptal gerçek. Ele teması mevcut açılardan kanıtlama edemiyorum. Görüntü Yargıcı, öteki bir şey gördüyse ve futbol federasyonumuz bunu paylaşırsa oldukça rahatlatıcı olur.

Deniz Çoban: Bu, yalnızca bir görüş. Durumun doğruluğunu ispatlamak açısından değil. Tahminen de ben yanıldım. Güya Mert Hakan’ın, ‘Elime geldi evet fakat ne yapabilirdim?’ suretiyle de bir vücut lisanı vardı. Yanılmış da olabilirim. Asla da Görüntü Yargıcı, bir kusur yaptıysa Mert Hakan’ın o denli bir vücut lisanı kullanımı bu yanılgıyı kapatmaz. Görüntü Destek Yargıcı’in kanıtı bulup ona nazaran müdahale etmiş olması gerekir.

23. dakikada Michy Batshuayi’nin penaltı beklediği durumda devam sonucu yanlışsız mu?

Bülent Yıldırım: Bu karşı karşıya gelme özelinde karmaşa ve kaosun başladığı dakika olarak not aldım. Zira bu tip korner atışlarında ya da taraftan özgür atışlarda içeride bu tip fizikî uğraş başladıysa hakemin bir halde derhal önlem alması beklenir. Artık burada top taraftan geliyor. Badou Ndiaye, Batshuayi ile eşleşmiş durumda. Bir yoklama atıyor. ‘Yoklama’ diyelim buna. Rakibiyle ikili bir çaba. Oldukca âlâ niyetli görmüyorum. Batshuayi de top oyuna girdikten sonrasında bunu göstermek için kendini kolay bırakıyor. Lakin burada mesele ateşlendi. Burada bir penaltı yok fakat hakemin maçı okuması manasında zaafiyet burada başladı.

Deniz Çoban: Buna ‘net penaltı’ diyemem. Batshuayi, sahiden kendini oldukça kolay yere bırakıyor fakat bu maçtaki yaşanmış olan tartışmaların başlamış olacağı konum tahminen de burası. Burayı tesirli bir halde geçemedi. Buradaki karara ben de yanlışsız diyebilirim lakin tesirli geçemedi, uyaramadı, ‘ben buradayım’ diyemedi.

25. dakikada Michy Batshuayi’nin penaltı beklediği konumda devam sonucu hakikat mu?

Deniz Çoban: Bir gerisinden gelen korner… Burada tekrardan birebir iki oyuncu…

Bülent Yıldırım: Uyarmadığınız için Badou; bir yapmış oldu mesele yok, iki yapmış oldu mesele yok, üç yapmış oldu mesele yok ve dördüncüde futbol sporundan çıkarak güreş sporuna geliyor.

Deniz Çoban: Beyaz forma gözüküyor. İki el önden kavuşup Batshuayi’yi sarmış. Karşılıklı bir çekme de değil.

Bülent Yıldırım: Hakemin görüş içinde diğer cins bir spor var.

Deniz Çoban: Top, Batshuayi’ye geliyor. Bir durumun ihlal mi değil mi olduğuna bakarken oyuncunun bir sonraki atağını engelledi mi, avantajını elinden aldı mı diye bakıyoruz. Top Batshuayi’ye gelecek altı pas üstünde. Bundan daha büyük bir avantaj olur mu? Benim açımdan bu; emsalsiz, oldukça açık bir penaltı.

Bülent Yıldırım: Oldukca açık bir penaltı olduğu fikrindeyim. Yalnızca penaltı değil sarı kart da gerekir. Sportmenliğe alışılmamış tutma ve forma çekmeden dolayı… Badou N’Diaye’nin iki dakikadır görmediği sarı kartı artık bu durumda verilen penaltı ile görmesi gerekiyordu. Oldukca net bir durum bu. Yargıcı ile Görüntü Yargıcı ortasında iyi mi bir diyalog geçti bilmiyoruz. Etkin oyun bölgesinde kaba bir çekme olduğundan Görüntü Yargıcı’in de burada müdahil olması gerekirdi.

28. dakikada Adana Demirspor’un kazanılmış olduğu penaltıda karar yanlışsız mu?

Bülent Yıldırım: Penaltıda şüphe yok. İrfan Can, sol kolunu açarak naturel olmayan bir halde o riski alarak gelmiş. VAR müdahalesi %100 gerçek. Katılmadığım tek kısım; bu kaleye atılmış bir baş vuruşu değil, geriye aşırtmaya emek verme ve burada sarı kartın yanlış bulunduğunu düşünüyorum.

Deniz Çoban: Bence de penaltıda bir mesele yok lakin gösterilen sarı kart, bence de gereksiz.

40. dakikada Altay Bayındır’ın topu eliyle almış olduğu noktada bir mesele var mı?

Bülent Yıldırım: Onyekuru’nun önüne çalışılmış uzun bir pas atılıyor. Ofsayt kelam mevzusu değil. Altay, risk almamak için geriye yanlışsız büktü dizini. Onyekuru ayağını uzatınca tuttu. Deliller futbolda oldukça kıymetli. Ceza alanı haricinde aldığına ilişik hiçbir data kelam mevzusu değil. Çizgiler sınırladığı alana dahildir. Münasebetiyle ben bu elle oynamada topun tamamının ceza alanı haricinde tutulmadığı kanısındayım. Onyekuru, topa uzanmaya çalışırken Altay, bekleyip artık alacak. Onyekuru da ayağını çekecek.

Bülent Yıldırım: Artık devam edelim. Altay, bir ihlale sebebiyet vermeyerek topu kurtardı. Onyekuru da ayağını uzattı. Bu, yalnızca atağın sağa gerçek başlangıcını geciktirmek. Tekrardan ümit vadeden bir durum yok zira top sağ kanatta, sağ kanat oyuncusuna atıldı. Bir stoper değil, bir atak oyuncususunuz. Bu da yalnızca bir faul. Münasebetiyle burada diğer bir şey, kartı gerektiren bir ihlal yok.

Deniz Çoban: Ben de bu konumda bir mesele bulunduğunu düşünmüyorum.

45+2. dakikada Michy Batshuayi’nin penaltı beklediği durumda devam sonucu hakikat mu?

Bülent Yıldırım: Tekrardan N’Diaye ile Batshuayi… Burada kolay bıraktığını düşünüyorum. Ben, burada bir ihlal görmüyorum. Gidebilecekken hakeme göstermek için geriye yanlışsız bırakıyor kendini. Yargıcı de bir türlü önlem almadığı için zati bu ikili bayağı bir eşleşti birinci yarı.

Deniz Çoban: Bir yerde bu eşleşmenin bir tahlilini bulması lazımdı. Birinci yarı bitiyor ve Ali, tahlilini bulamadı.

45+3. dakikada Enner Valencia’nın penaltı beklediği konumda devam sonucu hakikat mu?

Bülent Yıldırım: Enner Valencia, bir feyk attı. Dönmeye çalışırken esasen temas hassasiyeti yüksek. Akintola da ayağı yerdeyken topa gerçek uzatıyor. Valencia da tıpkı esnada topu çevirmeye çalışıyor. Top için uğraş. Valencia’nın kolay bıraktığı fikrindeyim. Bence devam sonucu yanlışsız. Bir ihlal görmüyorum.

Deniz Çoban: Bence de devam sonucu gerçek.

69. dakikada Samet Akaydın’ın penaltı beklediği durumda devam sonucu yanlışsız mu?

Deniz Çoban: Penaltı için bir atağın dikkatsiz olması kâfi. Denetimsiz de olursa sarı kart getirir. Belhanda, topa yükseliyor ve devamında ikisi birden yerde kalıyor.

Bülent Yıldırım: Şu öndeki tutma var ya iki elle, futbolun hudutlarını aşmış bir şey. Rossi, topun olduğu yere giremiyor bile. Tekrardan tek taraflı bir kucaklama. Rossi gidemiyor. Bunu görse yargıcı, zati bu da penaltı.

Bülent Yıldırım: Ceza alanı içinde bu yoldam muntazam yükselerek riskli bir atak yapıyorsanız o topa vurmayı başaracaksınız. Bu, kaleci de ilgilendiriyor ilgili defans oyuncusu de ilgilendiriyor. Belhanda, topa temas edemiyor. Bakalım iyi mi yükselmiş? O ayağın orada ne işi var, niçin uzanıyor? O diz niçin riskli atılımla geliyor? Diz, omuza vuruyor. Topa vuramıyorsunuz. El, rakibin yüzüne geliyor. Bir de inerken rakibin üzerine düşüyorsunuz.

Deniz Çoban: Rakibin üstüne sıçrıyor. Rakip yükselemiyor, topa ulaşamıyor.

Bülent Yıldırım: Bu bir ihlal, bu bir penaltı.

Deniz Çoban: Benim açımdan da bu, net bir penaltı. Oyuncu yükselirken rakibinin üstüne hakikat sıçrıyor. Kabul edelim erken sıçradı ki erken sıçradıysan topa vur. Fenerbahçeli oyuncu, kambura falan da yatmıyor. Samet, olabildiğince dik ve maksadında top var. Diziyle rakibinin üstüne geliyor. Artık bundan sonrasında Fenerbahçeli oyuncu dik duramıyor. Belhanda, topla oynayamıyor ve rakibinin üstüne düşüyor. Almış olduğu darbeden dolayı Samet, eğilmek durumunda kalıyor. Bunun da penaltı olması icap ettiğini düşünüyorum.

81. dakikada Adana Demirspor lehine verilen penaltı sonucu hakikat mu?

Bülent Yıldırım: Bu penaltıda şüphe yok. Altay, ‘Ben elimle bir şey yapmadım hocam’ diyor. İtirazı uzattığı için de sarı kart görüyor. Birazcık evvel rakip ceza alanı içinde Samet’e yapılanın gibisi… Gidip tak rakibe çarptınız. Bu türlü bir giriş yok. Bu riski aldıysanız o topa vuracaksınız Altay kardeşim. Svensson topla oynadıktan sonrasında fizikî darbe. Oldukca net bir penaltı. Sarı kart da itirazdan dolayı hakikat.

Deniz Çoban: Adana Demirspor’un ne birinci penaltısına ne ikinci penaltısına bir şey söylenebilir. İkimizin ortak fikri olan durumlar için söylüyorum ki bu dakikaya gelen kadar Fenerbahçe’ye de iki penaltı verilmesi gerekirdi. Altay da itirazdan sarı kart görüyor. Yargıcı, ‘Geç kalene’ diyor geçmiyor. ‘Geç kalene diyor’ geçmiyor ve itirazdan dolayı sarı kart görüyor.

90+11. dakikada David Akintola’nın Miha Zajc’a müdahalesinde devam sonucu gerçek mu?

Deniz Çoban: Benim açımdan net bir faul lakin Ali Palabıyık, ‘oyna’ diyor. Şüphe var mı faulde?

Bülent Yıldırım: Tartışılacak bir şey yok burada. Miha Zajc, çalımı attıktan sonrasında Akintola, rakibe yönelik bu hamleyi yapıyor. Bu hareket, net faul.

Son düdüğün akabinde Jorge Jesus’a gösterilen kırmızı kart hakikat mu?

Deniz Çoban: Jorge Jesus, alana giriyor. Ben o denli tercüme edeyim ki tahminen diğer bir şey diyor lakin ‘Ben oradan görüyorum, sen oradan göremiyorsun’ diyor herhalde.

Bülent Yıldırım: Ne konuşulduğunu bilmiyoruz, ilgili raporlardan göreceğiz. Oyun kuralları kitabına nazaran ben buna düz bakacağım. Şu müellif, futbol his oyunudur. His yoğunluğu olan bir oyun olsa da itiraz etmek için oyun alanının içine girip, vücut lisanında bulunup hakemi protesto ettiğinizde kaide kitabında bunun karşılığı kırmızı karttır.

Deniz Çoban: Fenerbahçe Teknik Sorumlusu, bunu yapmış oldu demiyorum lakin kaide kitabındaki karşılığı şu; çatışmacı halde doğrusu onu vücut lisanıyla itiraz etmek olarak söz ediyorlar ki girer itiraz ederseniz karşılığı kırmızı karttır. İtirazında haklıdır. Oldukca net bir faul atlanmış. Yapmış olduğu hareketin karşılığı da kırmızı karttır.

Bülent Yıldırım: Kaide koyucu ona bakmaz. Kaide koyucu resme bakar.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu