Haber

Ali Koç: Yaşananlar Türk hakemlik müessesinin iflasıdır

Süper Lig’in 22. haftasında Fenerbahçe deplasmanda Adana Demirspor ile karşılaştı. Çaba 1-1’lik eşitlikle sonlanmış oldu. Yargıcı Ali Palabıyık’ın kararlarına Fenerbahçe cephesinden ağır eleştiri geldi. Bunun üstüne Sarı Lacivertli gruptan flaş karar geldi.

Sarı Lacivertli kulübün Lideri Ali Koç ve beraberindeki kurul TFF binasına gitti.  Sarı lacivertli yöneticiler saat 16.00’da federasyon yetkilileri ile görüşme gerçekleştirmiş oldu.

Meydana gelen görüşmenin akabinde açıklamalarda bulunan Ali Koç, “Yarın Divan Heyeti toplantısı var. Orada detaylı açıklamaları yapacağız. Dün gece olanlar malumunuz. Nedenlerini, ne için rahatsız olduğumuzu söz ettik. Sivasspor – Galatasaray maçında yaşananlar, dün Adana Demirspor – Fenerbahçe maçında yaşananlar Türk hakemlik müessesinin iflasıdır. Bunda artık tartışacak bahis yok. Federasyonun oldukça değişik düşündüğünü sanmıyorum. Akıl akıldan üstündür. Hepimiz dün gece yaşananları görmüş oldu. Türk hakemleriyle bu işin gitmeyeceği apaçık ortada. Yabancı yargıcı mevzusuna en karşıyken, yabancı yargıcı denememiz lazım noktasına geldik. Şu şekilde bir teklifte bulunduk. Federasyonumuz Dünya Kupası ortasında en azından VAR’a yabancı yargıcı deneyebilir miyiz diye irdeledi. Teknolojik olarak diğeri bir ülkeden bu hizmeti alabilir miyiz, sonuçta fiber optik ile gidiyor. Fiziken ne statta olması ne de Türkiye’de olması gerekmiyor. Ona da baktılar lakin yaptıkları temaslarda talep ettiğimiz tahlilleri çıkartamadılar. Lakin burada 15 hafta kalmışken, haydi bu haftada geçti. VAR’a yabancı yargıcı gelsin evet, lisan bariyeri var. Bizim FIFA’ya giden hakemlerimiz bile hakikat muntazam İngilizce konuşamıyorlar, bırakın başkalarını. Bizim inancımız, argümanımız, ısrarımız orta hakemin niyeti dün meydana gelen suretiyle bir niyet de olsa gerçek bir VAR hakemliği. Teknoloji kullanılarak Türk futbolunun en adil halde yönetilmesine güvence sibobu olur diye düşünüyoruz. Bu kadar kısa sürede bunu yapabilirler mi, bilmiyoruz” diye konuştu.

“ALİ PALABIYIK BİZLER YÖNETİMDEYKEN BİZİM STADIMIZA BİR DAHA GİREMEZ”

Ali Koç, yargıcı Ali Palabıyık’ın tekrar maç alıp almayacağını bilemeyeceğini tabir ederek, “Sadece bildiğim bir şey var ki mesleği süresince en azından hepimiz yönetimdeyken bizim stadımıza tekrar giremez. Açık, net halde söyleyeyim. Kendisi yalnızca bizim maçımızda değil, şaibeli pek oldukça maçı var. Buraya özgü değil. Yeni MHK’nin ataması değildir bu. Eski MHK’nin atamasıdır. Eski MHK giderayak bombayı bırakmıştır. Iyi mi, bu türlü bir adamı dün meydana gelen maça atamak. En genç hakemi baskı olacağı öteki bir maça atamak. İnşallah yeni MHK elinden geldiğince bu zahmetleri giderebilecek tahlilleri bulur. Dün gece, ofsaytımsı, penaltı konumu olan maç da dahil olmak suretiyle bu kadar muntazam niyetli bir şeyler yapılmaya çalışılan bir ortamda Türk hakemlik kurumunun batkı ettiğinin dokümanıdır, delilidir, sertifikasıdır. Fahiş yanılgılar, insanoğlunun olduğu her yerde kusur olur fakat akıllardan silinmeyecek fahiş hatalar, ne hikmetse bir kadronun aleyhine, diğer bir grubun lehine işlemektedir” biçiminde konuştu.

“BU DÖNEM MÜMKÜNSE YABANCI VAR HAKEMLERİ GETİRİLMELİ”

VAR’da vazifeli Koray Gençerler hakkında da konuşan Ali Koç, “Nereden hatırlayacaksınız Koray Gençerler’i. İki yıl evvel alanımızda 8 maç yenilmemiştik, başkan gidiyorduk. Pelkas’ın Konyaspor’a harikulâde bir golü vardı. Tamamımız ağzımızı açıp o golü seyrettik. Sonrasında bir yerden el diye bir konum çıkarttı ve iptal ettirdi. Bu döneme gelelim. Birinci yenildiğimiz maç, rastlantı tekrardan Konyaspor. Valencia atılmıştı, hakemin sırtı dönüktü. Bizlere nazaran atılmasını gerektiren hiçbir durum yoktu. Lakin tekrardan Koray Gençerler, hakemi uyarma ederek attırdı. Dün tekrardan Koray Gençler… Daha fazlasını anlatmaya muhtaçlık duymuyorum. Derhal, sav vakitte Türk futboluna, en azından VAR düzeyinde bu dönem mümkünse yabancı VAR hakemleri getirilmeli. Bunu söylemek kolay. Federasyonun da muntazam niyetli, bu türlü bir gayreti bulunduğunu biliyorum. Lakin bence birazcık daha ısrar etmekte yarar var. Zira; Yunanistan, Suudi Arabistan yabancı yargıcı getirebiliyorsa bizim neyimiz tamamlanmamış. Ikimiz de bunu yapabiliriz” tabirlerini kullandı.

“KABUL ETSİN, ETMESİN KİMİN PUANLARI GİDİYOR”

Ali Koç, TFF Lideri Büyükekşi’nin Adana Demirspor maçındaki yaşanmış olan yargıcı kusurlarını kabul edip etmediğinin sorulması üstüne, “Kabul etsin, etmesin kimin puanları gidiyor. Kime avantaj sağlanıyor. Sivasspor maçından 3 puan, dün 2 puan, 5 puan. Iyi mi olacak bu iş? Buradan çıkıp izahat yapmak biçimimiz değil” dedi.

Mustafa AKIN / İSTANBUL,(DHA)

MAÇTA NELER YAŞANDI?

Adana Demirspor ile deplasmanda oynadığı maçtan 1-1’lik sonuçla ayrılan Fenerbahçe’de yargıcı Ali Palabıyık’a ve VAR odasından gelen kararlara sert tenkitler ve itirazlar oldu. 

Maçta tartışmalara yol açan durumlar ise şu biçimdeydi:

Karşılaşmanın 25. dakikasında ise Fenerbahçeli oyuncular, kullanılan korner esnasında Batshuayi’ye ceza alanı içinde meydana getirilen hareket için de penaltı bekledi. VAR incelemesinin akabinde oyun devam etti.

Mücadelenin 30. dakikasında ise İrfan Can Kahveci’nin elle oynadığı sebebi öne sürülerek Adana Demirspor penaltı kazanmıştır. Ali Palabıyık, VAR incelemesinin akabinde penaltı kararını verirken İrfan Can Kahveci’ye sarı kart gösterdi. Ulusal oyuncu, Konyaspor maçında cezalı duruma düştü.

Maçın 69. dakikasında ise Belhanda ile girmiş olduğu uğraşın akabinde Samet Akaydin yerde kaldı. Sarı-lacivertliler bir kez daha penaltı beklerken Ali Palabıyık devam sonucu verdi.

JORGE JESUS’A KIRMIZI KART

Sarı-Lacivertlilerin teknik yöneticisi Jorge Jesus, yarışma sonundaki itirazları sebebiyle kırmızı kart görmüş oldu. Müsabakada uzatmaların son dakikasında Miha Zajc, rakip ceza alanı ön çizgisinde yerde kaldı. Maçın hakemi Ali Palabıyık, konuma ilişik devam sonucu verirken bu karar, Sarı-Lacivertlilerin yedek kulübesini ayağa kaldırdı. Kenarda Jorge Jesus verilen karara yansısını gösterdi.

FENERBAHÇE’DEN ‘ADALETİMSİ’ PAYLAŞIMI

Adana Demirspor – Fenerbahçe maçının yankıları sürüyor. Fenerbahçe, toplumsal medyadan Galatasaray’a ‘imtiyaz’ göndermesinde bulunmuş oldu.

Fenerbahçe Kulübü, yaşanmış olan gelişmelerin akabinde Galatasaray’ın ‘Konsantrasyon’ paylaşımına atıfta bulunarak Sarı-Lacivert konseptli ‘Hakkaniyet’ ve Sarı-Kırmızılı konseptli ‘Imtiyaz’ yazılı bir paylaşımda bulunmuş oldu.

#Adaletimsi pic.twitter.com/CNMs58FBng

— Fenerbahçe SK (@Fenerbahce) February 3, 2023

ATİLLA KARAOĞLAN PAYLAŞIMI

Fenerbahçe Kulübü, Konyaspor maçına atanan yargıcı Atilla Karaoğlan’la da ilgili paylaşımda bulunmuş oldu. Paylaşımda “6 Şubat Pazartesi günü, konutumuzda Konyaspor ile oynayacağımız müsabakaya Atilla Karaoğlan atandı…” tabirlerine yer verildi.

6 Şubat Pazartesi günü, konutumuzda Konyaspor ile oynayacağımız müsabakaya Atilla Karaoğlan atandı… pic.twitter.com/21qUUfogbr

— Fenerbahçe SK (@Fenerbahce) February 3, 2023

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu