Haber

Antrenörleri Ahmet Eyüp Türkaslan’ı söyledi: En büyük düşsel…

Depremin büyük yıkıma yol açmış olduğu vilayetlerimizden Malatya’da evvelki gün yıkıntı altından cansız olarak çıkartılan yurttaşlarımızdan biri de Yeni Malatyaspor file bekçisi Ahmet Eyüp Türkaslan’dı.

Kulübünün ve Spor topluluğunun ümitli bekleyişi evvelki gün gelen acı haberle sona ererken 28 yaşındaki eldiven geride gözü yaşlı bir eş ve yürek burkan bir öykü bıraktı. Yetim olarak büyüyen, kimsesi olmayan Ahmet Eyüp’ü, memleketinin ekibi Gaziantepspor’da ustalaşmış olmasını elde eden antrenörü Ahmet Ziya Büyük ile Gaziantepspor ve Yeni Malatyaspor’da beraber çalmış olduğu teknik yönetici Hasan Özer’den dinledik.

ÜNİVERSİTE AŞKI İLE EVLENDİ

Gaziantep’in Yavuzeli ilçesinde doğan, futbola 2007’de Gaziantepspor alt yapısında başlamış olan Ahmet Ziya Yüce’nin yaşamını değiştiren isim, o periyot kırmızı siyahlılarda kaleci antrenörlüğü meydana getiren, eski Adanasporlu file bekçisi Ahmet Ziya Büyük: “Ahmet Eyüp’ü, 16 yaşlarındayken izledim ve beğenip Gaziantepspor’a kazandırdım.

Babası kamyon sürücüsüydü küçükken merhum olmuş. Baba ve anneden yoksun, yetim büyüdü. Her gün yakarma ederdi. İnançlı, azimli bir yapısı vardı. Hem Futbol oynadı hem de üniversite eğitimi görmüş oldu. Üniversite aşkı Kübra Türkaslan ile evliliğe ilk adımını attı. İkisi de öğretmendi. Daima eğitimci olmak ve insan yetiştirmek isterdi.

‘ANNEM BABAM GÖRSEYDİ’ DEMİŞTİ

Futbolu oldukca sevilmiş olduğu için öğretmenliği ileride yapacağını söylerdi. Eşiyle 4 ay evvel evliliğe ilk adımını atmıştı. Tüm dostlarını düğününe çağırmıştı. Sağ olsun o periyot Yeni Malatyaspor’da teknik yönetici olan Hasan Özer sürpriz yaparak tüm ekibi Malatya’dan Gaziantep’e otobüsle düğüne getirmişti. 

Oldukça duygulanmıştı ve “Babam annem bu günleri görseydi” diyerek sevinmişti. Oldukça çalışkandı. İdman biter ve antrenörlerini zorlayarak kendisini daha çok çalıştırmasını isterdi. Onun en oldukca emek harcama hırsı bizi keyifli ederdi. Sohbetlerimizde bizlere “Bigün göğsümde ay yıldız forma ile ulusal kadro kalesini koruyacağım” kaygısı. Tüm kalecileri tahlil ederdi. Velhasıl adam suretiyle adamdı.

KULÜBEDE BİLE YERİNDE DURAMAZDI

Ahmet Ziya Aziz, öğrencisini şöyleki söyledi: “Kalecilikte Zydrunas Karcemarskas’ın çevikliğini, Muslera’nın zekasını, Mert Günok’un duruşunu, Uğurcan’ın performansını, Ertaç Özbir’in hamasetini, Abdulsamet Dumlu ve Oytun Özdoğan’ın gençliklerini daima konuşur ve tüm kalecilerden dersler çıkartırdı. 

Tek tek Avrupa’da ve Türkiye’deki tüm kalecilerin tahlillerini yapardı. Alana çıktığında yedek kulübesinde oturmasına rağmen yerinde durması imkansız her vakaya koşardı.”

SÖZLEŞMESİNİ FESHETTİ, ZELZELEDEN KURTULDU

Ahmet Eyüp’ün Gaziantepspor’da antrenörlüğünü, Yeni Malatyaspor’da teknik yöneticiliğini meydana getiren Hasan Özer ise başarı göstermiş lisana bekçisini şöyleki söyledi: “Gaziantep’te Hikmet Karaman’ın ekibindeydik. Kaleci antrenörümüz Ahmet Ziya Şanlı 16- 17 yaşlarındayken Ahmet Eyüp’ü A ekibe çıkarmıştı.

DÜĞÜNDE SÜRPRİZ

Düğününde kendisine sürpriz yaparak kadro olarak Malatya’dan Gaziantep’e gitmiştik, dünyalar onun olmuştu. Muhteşem biriydi. Hepimiz tarafınca sevilirdi. Adeta ağzı vardı lisanı yoktu. Her denileni hayata geçirmeye çalışırdı. Birebir apartmanda ekip arkadaşı forvet Yakup Alkan sarsıntıdan 2 gün evvel sözleşmesini fesh edip Malatya’dan konuttan ayrılınca oldukca üzülmüştü. Yakup ayrılmasa tahminen o da birebir felaketi yaşayacaktı.

KORİDORA ÇIKMIŞ

Hatta teknik yönetici Yılmaz Vural Yakup’un ayrılışına sitem etmişti lakin her işte bir hayır var. Arkadaşları ‘2 artı 1 konut sana minik gelir taşın’ diye tembihlemişti. O ise ‘Ben ve eşim içinde mutluyuz’ yanıtını vermişti. Zelzelede Ahmet koridora çıkmış eşi de yatak odasında kalmış. Eşi kurtuldu, Ahmet kolonların ortasında sıkışmış.“

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu