Haber

Ege futbolunda Taner Savut yası

Felaketin birinci gününden beri bir mucize bekleyen Savut’un ailesi ve sevenleri, binanın enkazı kaldırılmasına rağmen ulaşılamayan bahtsız spor adamının cenazesini Adana’da buldu. Öteki bir aile tarafınca kendi cenazeleriyle karıştırılıp Adana’ya götürülmüş olduğu öğrenilen Taner Savut’un naaşını parmağındaki yüzükten teşhis eden ailesi, DNA testinin akabinde acı haberi duyurdu.

Futbola 12 yaşlarında İzmirspor altyapısında başlayıp bu kulüpte profesyonelliğe geçtikten sonrasında Fenerbahçe’ye geçirme olan 10 Ağustos 1974 doğumlu Savut’un 48 senelik başarılarla dolu ömrü, Hatay’daki felakette son buldu. Sarsıntının yıkılan yapılarından olan tıpkı bina, Hatayspor’un felaketten 1 gün evvel Kasımpaşa maçında 90+7’nci dakikada yengi golünü atan Ganalı futbolcusu Christian Atsu’dan sonrasında Savut’a da gömüt oldu. Savut’un vefatının akabinde Ege kulüpleri taziye iletileri yayınlarken birinci kulübü İzmirspor, “Ülkemizi yasa boğan ve 11 vilayetimizi tesiri altında bırakan zelzele felaketinden maalesef kahreden haberi almış bulunmaktayız. Eski futbolcumuz ve mahallemizin evladı Taner Savut hocamızın vefat haberi topluluğumuzu yasa boğmuştur. Başımız sağ olsun. Hizmetleri unutulmayacaktır” açıklamasını yapmış oldu.

TARİFSİZ ACI

Taner Savut’un futbolcu olarak 1999-2000 döneminde forma giydirilmiş olduğu eski kulüplerinden Göztepe, “Bir devir kulübümüzde de forma giymiş olan Hatayspor Sportif Yöneticisi Taner Savut’un zelzele felaketinde vefat etmiş olduğu haberini derin bir ıstırapla öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Tanrı’tan rahmet, ailesine ve Türk futbol topluluğuna başsağlığı diliyoruz” iletisini yayınladı.

Savut’un bu döneme kadar sportif yöneticiliğini yapmış olduğu 1’inci Lig’deki Manisa Futbol Kulübü, “Arkadaşımız, ağabeyimiz, canımız, Taner Savut kaptanımızın yaşamını kaybetmiş olduğu haberini derin ve tarifsiz bir ıstırapla öğrenmiş bulunmaktayız. Taner Savut kaptanımıza Tanrı’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Seni hiçbir zaman unutmayacağız Taner kaptan” tabirlerini kullandı. Altay, Altınordu, Menemen FK, Bucaspor 1928, Fethiyespor suretiyle birçok kulüp de Savut için taziye bildirileri yayınladı.

NAMAĞLUP ŞAMPİYON

Futbolcu olarak 18 yıl süresince İzmirspor, Fenerbahçe, Siirtspor, Göztepe, Sakaryaspor, Alanyaspor ve Tokatspor’da forma giydikten sonrasında sportif yöneticiliğe süregelen Taner Savut, misyon almış olduğu kulüplerde birçok muvaffakiyet yaşadı. Alanyaspor’un 2’nci Lig’den Üstün Lig’e yükselip kalıcı başarıyı yakaladığı sürecin baş yapıcılarından olan Savut, 2020-2021 döneminde vazifeye başladığı Manisa Futbol Kulübü’nde 2’nci Lig’de namağlup şampiyonluk yaşadı. Manisa ekibi Türkiye’de ustalaşmış liglerde namağlup şampiyonluğa ulaşan üçüncü grup olurken, 29 yıl sonrasında bir birincisi gerçekleştirmiş oldu. Şampiyonluğun akabinde ayrılıp geçen dönem içinde yine Manisa FK’ya dönen Savut, bu dönem ise Üstün Lig’de Hatayspor’da vazife almıştı. Savut, futbolculuk devrinde Sakaryaspor’da oynarken 7 Eylül 2002’de Sivas deplasmanı yolunda kafile otobüsünün kaza yapmasıyla 6 arkadaşını yitirmiş, kendisi de vefattan dönmüştü.

Ergin KARATAŞ / İZMİR, (DHA)

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu