Haber

FIFA The Best finalistleri aşikâr oldu

2017 senesinde verilmeye başlanan FIFA The Best mükafatları, 1991 senesinde verilmeye başlanan FIFA Dünyada Senenin Futbolcusu ödülünün devamı durumunda.

ÖDÜL YAĞACAK

2022 yılının en düzgünleri aşikâr olacağı gecede birçok ödül verilecek. Mükafatlar şunlar;

-En Kafi FIFA Adam Oyuncusu
-En Âlâ FIFA Hanımefendi Oyuncusu
-En Uygun FIFA Adam Antrenörü
-En Muntazam FIFA Hanımefendi Antrenörü
-En Kafi FIFA Adam Kalecisi
-En Âlâ FIFA Hanımefendi Kalecisi
-FIFA Puskas Ödülü
-FIFA Fair Play Ödülü
-FIFA Yandaş Ödülü
-FIFA FIFPro Erkekler Dünya 11
-FIFA FIFPro Bayanlar Dünya 11

EN YETERLİ ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜNDE ADAYLAR BELİRLİ OLDU

Senenin en güzel oyuncusunun muhakkak olduğu ödülde Lionel Messi, Kylian Mbappe ve Karim Benzema adları odak noktası. 2022 Dünya Kupası’nda gösterdiği performansla Arjantin’in kupayı kazanmasında başrolde yer edinen Lionel Messi en savlı isimken Paris’ten kadro arkadaşı ve Dünya kupası ikincisi Kylian Mbappe en yakın takipçilerden. Dünya Kupası’nda da gol hükümdarı olan yıldız futbolcu en tezli ikinci aday. Diğer isim de Karim Benzema. Ballon d’Or’un son sahibi olan Fransız forvet Real Madrid’de gösterdiği performansla mükafatı kazanmıştı. Sakatlığından dolayı Dünya Kupası’nda yer alamayan oyuncu Messi ve Mbappe kadar savlı olmasa da dikkat çeken adlardan.

FİNALE KALAN PUSKAS ADAYLARI

Adını Ferenc Puskas efsanesinden alan ödül, yıl içinde atılan en hoş golün sahibine veriliyor. Üç ismin finale kalmış olduğu ödülde adaylar şunlar;

Richarlison / Brezilya – Sırbistan (24 Kasım 2022)

2022 Dünya Kupası’nda Sırbistan’a attığı dayanılmaz golle aday olan Richarlison finale kalan adlardan.

Marcin Oleksy / Warta Poznan – Stal Rzeszow (6 Kasım 2022)

Warta Poznan forması giyen engelli futbolcu Marcin Oleksy, koltuk değnekleriyle attığı golle finale kalmaya hak kazanmıştır ve başarılması sorun bir vakaya imza attı.

Dimitri Payet | Marsilya vs PAOK (7 Nisan 2022)

UEFA Konuşma Ligi’nde ceza alanı dışından Paok’a attığı olağanüstü golle aday olan Payet, finale kalan son isim.

YILIN TEKNİK ADAMLARI

Carlo Ancelotti, Pep Guardiola ve Lionel Scaloni isimlerinin finale kalmış olduğu ödülde kazanan kim olacağı merak mevzusu. Dünya Kupası’nı kazanan Arjantin’in teknik yöneticisi olan Scaloni öne çıkan isimken Guardiola ve Ancelotti de kıymetli adaylar.

YILIN KALECİLERİ

Yassine Bounou, Thibaut Courtois ve Emiliano Martinez adları senenin kalecisi ödülünde finale kaldılar. Martinez Arjantin’e Dünya Kupası’nı getiren en kıymetli adlar ortasında olurken Bounou da Fas’ın zamanı yarı final muvaffakiyetinde isminden kelam ettirdi. Thibaut Courtois Belçika ile Dünya Kupası’nda istediğini bulamasa da Real Madrid’de gösterdiği performans adını finale yazdırmaya yetti.

KADIN ADAYLAR

Hanım futbolunun da mükafatlar alacağı kıymetli gecede adlar.

EN DÜZGÜN BAYAN OYUNCULAR

-Beth Mead
-Alex Morgan
-Alexia Putellas

EN ÂLÂ BAYAN TEKNİK DİREKTÖRLER

-Sonia Bompastor
-Pia Sundhage
-Sarina Wiegman

EN DÜZGÜN BAYAN KALECİLER

-Ann-Katrin Berger
-Mary Earps
-Christiane Endler

YILIN TARAFTARI

Senenin taraftarına da ödül verilen gecede üç aday bulunuyor.

ilk aday olan Abdullah Alsulmi, Dünya Kupası’nda Suudi Arabistan’ı seyretmek için 1600km yol yürüyerek Katar’a ulaştı. Ortalama 55 gününü çölde geçiren Arap yandaş futbol sevgisini tüm dünyaya gösterdi.

Arjantin’den dünyanın diğer ucu olan Katar’a gelen Arjantinli taraftarlar Messi’nin kupayı kazanmasına dayanak oldular. Bilhassa her maçta sayı olarak diğer taraftarlara üstünlük kuran Cenup Amerikalılar finalde yer buldular.

Son aday ise Japon taraftarlar oldu. Japonya Ulusal ekibi suretiyle turnuaya iz bırakan Asyalı futbolseverler daha evvelki turnuvalarda olduğu suretiyle stadyumları temizleyerek insanların sempatisini kazandılar ve finale kaldılar.

Egemen Çidar

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu