Haber

İlhan Palut’tan Beşiktaş açıklaması!

Konyaspor’da 2 dönem vazife alan ve bu süreçte geçen yıl ligi 3. sırada bitirme başarısı gösteren grubun teknik yöneticisi olan İlhan Palut’la geçtiğimiz hafta sürpriz bir halde yollar ayrıldı. İlhan Palut, ayrılık sürecine dair birinci kez konuştu.
“Alınan karara ben de saygı duyuyorum”
– Konyaspor’da ortalama 2 yıl vazife aldınız, ayrılık süreciniz iyi mi gelişti?

“2 yıl Konyaspor suretiyle hoş bir toplulukta emek harcama fırsatı buldum. Fazlaca hoş günlerimiz de oldu, fazlaca üzüldüğümüz vakitler da oldu. Sportif başarılara ne kadar sevindiysek, Ahmet Çalık kardeşimizi kaybetmemiz bizi en derinden yaraladı. Konyaspor’da acısıyla tatlısıyla bence hoş bir beraberlik yaşadık. Sadece bildiğiniz suretiyle ortalama 1 hafta evvel bu süreç sonlandı. Ben daima ‘Hayırlısı olsun’ diyorum. Organik ki futbolda ayrılıklar var. Ustalaşmış dünyada bunlar fazlaca olağan şeyler. Haliyle alınan karara ben de saygı duyuyorum. Şu an ailemle bir arada zaman geçirmeye fazlaca gereksinimim var zira fazlaca ağır bir emek harcama süreciydi. O yüzden bu süreci; dinlenerek, kendimi yenileyerek ve aileme zaman ayırarak geçiriyorum.”

“Her şey fazlaca daha değişik olabilirdi”
– Ahmet Çalık’ın vefatı ve Serdar Gürler’in ayrılığı olmasaydı, Konyaspor geçen dönem şampiyon olabilir miydi?

“Biz geçen dönem dar bir ekip üstünden yürüyorduk fakat fazlaca istikrarlı bir yapımız vardı. Bu sebebtendir ki kaybedilen her oyuncu bizim için fazlaca kritikti. Olağan ki bunların yerini doldurma mevzusunda da Anadolu kulüplerinin ekonomik gerçekleri var. Hasebiyle tahminen o periyot takımımıza fazlaca net destek sunar yapamadık fakat tekrardan de ben ikinci yarıyı da hoş geçirdiğimizi düşünüyorum. Bu döneme başladığımızda ki kadroyu ele alırsak en başarı göstermiş olduğumuz takımın yüzde elli değişmiş haliydi. Elinizdeki başarı göstermiş kadroyu muhafaza bahtınız olduğu zaman, üzerine birkaç ekleme yaptığınız zaman, üst sıralarda daima yer alma ve tahminen bunu da sonuçlandırma durumu olabilir miydi? Alışılmış ki olabilirdi fakat bahsettiğim durum söylediğim suretiyle bir Anadolu kulübünde ekonomik olarak fazlaca güç maalesef.”

“Trabzonspor maçı hayallerimizi sekteye uğrattı”
– Trabzonspor deplasmanının geçen dönem için bir kırılma maçı bulunduğunu düşünüyor musunuz?

“Evet, en üst sırada bulunma hayalimiz tahminen birazcık o maçta sekteye uğradı diyebiliriz. Artık önümüzde ikincilik yarışı kalmıştı. Orada da 1-2 eleştiri maçta kayıplar ve Fenerbahçe’nin İsmail Hoca’yla beraber fazlaca muntazam bir çıkışı oldu. Ligin sonuna hakikat bir formda ligi üçüncü bitirebilirdik. Üçüncü bitirebildik derken yanlış anlaşılmasın; bu sahiden bizim ekibin bütçesine ve o yılki amaçlarımıza nazaran fazlaca büyük bir başarıydı. Sadece daha güzelini yapmak her zaman mümkündü. Bunun da 2 sebebi var; birincisi eksilen oyuncularımızın yerine tam manasıyla dolduramamamız, ikincisi ise kulüp olarak bu türlü bir yarışa tahminen konsantrasyon olarak, tahminen dönem başı maksatları olarak hazır değildik diyebilirim.”

“Ayrılık sonucu benim için de sürpriz oldu”
– Konyaspor tarihinin en başarı göstermiş hocalarından birisi pozisyonundasınız. Ayrılık haberi sizin için de bir sürpriz oldu mu?

“Şöyleki söyleyeyim; her kulüpte, her alıştırmacı, rastgele bir vakitte misyondan alınabilir. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Fakat İlhan Palut çerçevesinden baktığınız zaman ‘Bekliyor muydum?’ Hayır, beklemiyordum. Zira Gaziantep FK maçının hazırlıklarına başlamıştık, oyuncularımla birebir toplantılara başlamıştım. Tekrardan de yönetim konseyimizin bu türlü bir karar aldığını öğrendik, bizlere de yalnızca saygı duymak kaldı.”

“86 maçta 2 sefer ceza aldım”
– Ayrılığınızın akabinde sizin hakkınızda soyunma odalarında ve hakemlere karşı agresif olduğumuza dair ithamlarda bulunulmuş oldu. Bu argümanlar için neler söylemek istersiniz?

“Aslen söylenecek o denli fazlaca şey var ki… Bunu ben söylemem gerçek olmaz, keşke bir fırsatınız olsa da İlhan Palut’u hakemlerden, gözlemcilerden, rakip ekip teknik heyetlerinden hatta rakip ekip oyuncularından sorabilseniz. Onlar bu bahiste en yanlışsız yanıtları verecektir. Ben 86 maçta yalnızca 2 kez ceza aldım. Keşke onları da almasaydım. Sadece her grubun soyunma odası ve koridorlarda yaşadıkları mahrem olaylardır, bunların konuşulmasını ve basına açıklanmasını da asla yanlışsız bulamadığımı söylemek isterim.”

“Ne olursa olsun, Vaduz’u elememiz gerekirdi”
– Vaduz maçı, ayrılığınız için bir kırılma noktasıdır diyebilir miyiz?

“Vaduz maçı sonrasında aslen biz kırılmayı atlattık ve hatta toparladık. Zira Konyaspor, ligin 6. haftasında başkan oldu. Ondan sonrasında sportif olarak bir duraklama devrine girdik. Ondan sonrasında da bir teknik yönetici değişikliği olabilir mi? Evet olabilir. Ben ayrılığımdan bağımsız olarak şunu diyebilirim; Vaduz’u elememiz gerekirdi ve Konyaspor minimum Konuşma Ligi’nde kümelerde olmalıydı.”

“Süper Lig’deki tüm antrenörlerle görüştük”
– Ayrılık sürecinden sonrasında sizi arayan meslektaşlarınız oldu mu?

“Evet, birçok isim aradı sağ olsunlar. Gerek Üstün Lig’den gerek alt liglerden hocalarım sağ olsunlar aradılar, hepsi geçmiş olsun dedi ve bu süreçten sonrasında muvaffakiyetler diledi. Fazlaca yeni olduğundan bir ayraç açmak isterim; görüştüğüm hocalar ortasında Emre Belözoğlu ve Nuri Şahin de vardı. Kimi zaman açıklamalarımız manipüle de edilse yanlış da anlaşılsa biz Türk antrenörler birbirimizle daima dayanışma halindeyiz ve her birimizin başarılarıyla gurur duyuyoruz.”

“Hiçbir Beşiktaş yöneticisiyle temasım olmadı”
– Beşiktaş’ta geçtiğimiz dönem ve bu dönem sportif drektör Ceyhun Yararı ile bir temasınız oldu mu?

“İlk evvel şunu söyleyeyim; Konyaspor teknik yöneticisinin isminin Beşiktaş suretiyle bir kulüple anılması benim açımdan da Konyaspor’un teknik yönetici tercihi açısından da fazlaca kıymetli bir referanstır. Fakat kesinlikle rastgele bir temas, yüzyüze veya telefonla görüşme durumu asla ve asla olmadı. Bir ilgi durumu bulunduğunu ben de duydum, lakin yeniden söylüyorum; Beşiktaş’ın hiçbir yöneticisi ya da Ceyhun Bey’le görüşmedim.”

“İnandığım bir kulüpten teklif gelirse de yeni bir çabaya adım atmak isterim”
– İlhan Palut’un bundan sonraki amacı ve planı nedir?

“Söylediğim suretiyle hakikaten ağır emek harcama ve çaba devri geçirdim. Ayrılığım sömestir devrine denk geldi. Bir mühlet eşim ve çocuklarımla zaman geçirmek isterim, akabinde da yurtiçi ve yurtdışında futbolla ilgili bazı ziyaretler gerçekleştirip, maçlar seyredip kendimi yenilemek isterim. Evet bu ortada başarı göstermiş olacağıma inandığım bir kulüpten teklif gelirse de yeni bir uğraşa adım atmak isterim.”

“Amir Hadziahmetovic, Türkiye’nin en uygun orta sahasıdır”
– Amir Hadziahmetovic’in adı yurt içi ve yurt haricinde büyük topluluklarla anılmakta. Amir hakkında neler söylemek istersiniz?

“Konyaspor’da emek harcama sürecimizde çabucak derhal her oyuncumuz karşılık kazanmıştır. Amir, bence Türkiye’nin en kafi orta saha oyuncusu. Tahminen benden bu üslup tezli açıklamalar duymaya alışkın değilsinizdir lakin ben bu türlü düşünüyorum. Konyaspor için fazlaca kıymetli bir isim, sonucu Konyaspor idaresi verecektir. Amir, ekibi 1. bölgeden 2. bölgeye geçirirken fazlaca büyük bir kilit açıcı oyuncu durumunda. Bu aşamada bence tüm ekiplerin kullanabileceği bir oyuncu. Amir, muhakkak direkt şampiyonluk gayesiyle oynayan gruplarda yer alabilecek potansiyel birisi.”

(Ajansspor)

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu