Haber

‘Yılmaz Vural hıçkırıklarla ağlıyor, konuşamıyor! Volkan’ı birinci sefer bu türlü gördüm’

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 büyüklüğündeki sarsıntı Türkiye’yi derinden etkilerken yıkıntı altında kalan Yeni Malatyaspor’un kalecisi Ahmet Eyüp Türkaslan’dan gelen acı haber ise futbol dünyasını yasa boğdu. 28 yaşındaki kalecinin cansız vücuduna ulaşıldığı açıklandı.

Zelzele sebebiyle yıkıntı altında kalan Hataysporlu Christian Atsu ise dün yaralı olarak çıkarıldı. Ganalı futbolcu tedavisi için acil halde hastaneye kaldırıldı. 

Yaşanmış olan dehşetli zelzele spor dünyasını da ağır derecede etkilerken, Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ‘ Devletimizde yapılacak tüm ulusal spor tertipleri ikinci bir açıklamaya kadar durdurulmuştur.’ açıklamasını yapmıştı.

Milliyet Gazetesi müellifi Attila Gökçe de son günlerde yaşananları köşesine taşıdı ve Yılmaz Vural’ın durumu hakkında bilgiler aktardı. İşte Attila Gökçe’nin “Yaşam da yalnızca futbol değil” başlıklı yazısı

Gözleri yarımşar limon, damlıyor feryadın kristalleri…

O adam ağlıyor, yalvarıyor, yardım talep ediyor. Acıyı paylaşıyor, vicdanları dürtüyor. Tam da sevgili kapı yoldaşım Ercan Itimat’in yazdığı suretiyle: “Futbolun ‘maçosu’, hudut harbinin üstadı Volkan Demirel’in gözyaşlarını… Görmeyen… Yüreği cız etmeyen bir şahıs var mı?”…

Volkan Demirel’i birinci sefer “ağlarken” gördüm. Etkin futbol yıllarında ne yargıcı yanlışlarına ağladı, ne haksız penaltı kararlarına, ne yediği kusurlu gollere ne de kaçan şampiyonluklara… Hepsine göğüs gerdi. Sulanmadı, erimedi.. Taş suretiyle ayakta kaldı direndi.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör

 
 
 

Fanatik (@fanatikcomtr)’in paylaşmış olduğu bir gönderi

Fakat ağladı Pazartesi sabahı… Paylaştı acılarla dağlanan yüreğindeki “ah”ı..

Simon Kuper’in hafızamıza yerleştirdiği kült yapıtının adını biliyorsunuz ki: Futbol Yalnızca Futbol Değildir… Eyvallah!

İzninizle şunu da ben söyleyeceğim: Yaşam da yalnızca futbol değildir!

Omuzu kırıldığı için maçlara çıkamayan Yeni Malatyaspor’un 28 yaşındaki kalecisi yeni evli Ahmet Eyüp Türkaslan yıkıntı altındaydı mesela… Eşi Kübra’yı kurtardılar, Ahmet Eyüp için genç hanımefendi feryat etti… Tüm gece uğraştılar, ulaşamadılar. Lakin dün akşam ulaşılabildi naaşına… Birçok suçsuz hayallerle kurulan o keyifli yuva dağıldı.. Deplasmandaki 5-2’lik Rizespor hezimetinden sonrasında Yılmaz Vural ekibe 2 gün müsaade vermişti… Malatya’nın yerlisi dört futbolcu kente dönmüş, ötekiler dağılmış. Müsaadeyle kurtulanlara mı sevinelim, yoksa dönenlerin tedirginliğine, konutta kalan Ahmet Eyüp’ün kör vefatına mi yanalım? Yılmaz Hoca mı? Uyumadı asla, hala uyuyamıyor. Makûs haberi aldıktan sonrasında telefonu açıyor hıçkırıklarla ağlıyor, konuşamıyor.

Yeni Malatyaspor’un yıkıntı altında yer edinen kalecisi Ahmet Eyüp Türkaslan’ın eşi Kübra Türkaslan’dan yardım daveti. pic.twitter.com/6gAPV38RrG

— Fanatik (@fanatikcomtr) February 7, 2023

İyi ki spor var!

Uluslar birçok nedenle değişik başka mahallelere bölünmüş, bireyler çatık kaşla karşı mahalledekilere bakarken… Oldukca azca şey onları bir ortaya getirir, kenetler:

Organik afetler: Sarsıntı, sel toprak kayması, orman yangınları…

Sıhhat meseleleri: Epidemi, ya da pandemi… Kovid 19, kolera, daima isim değiştirerek dünyayı dolaşan gripler vb. Savaşlar, terör saldırıları… Dış tehditler.

Bir de olimpiyat, dünya kupası suretiyle ülkedeki herkesi heyecanlandıran, her bölgeden, her meslekten bireylere iş kapısı açan, her bölümün katkı sunmuş olduğu büyük tertipler..

Dahası naturel afetler ve salgınlar, tüm dünyada daha barışçıl ortamların oluşmasına, diplomasinin yumuşamasına; yardımlaşma, dayanışma suretiyle sıcak münasebetlere de katkı sağlayabilir. Spordan bakarsak IOC, FİFA, UEFA, Euroleague suretiyle memleketler arası spor tertipleri ile endüstriyel futbol ligleri, en savlı, en başarıya ulaşmış spor kulüpleri muntazam niyet bildirileri gönderir her türlü desteğe hazır olduklarını açıklar. Saygı örnekleri sergilerler.

İçerdeki sportif tablolara da bakalım: Gençlik ve Spor Bakanlığı tüm faaliyetleri durdurdu. Federasyonlar ve birbirleriyle pek de âlâ geçinemeyen kulüpler rekabeti, sürtüşmeyi ve komplo teorilerini unutup yardım kampanyaları açtı.

Keskin rekabet rüzgarlarına kapılıp kıymetini unutmadan şu hoşluğu paylaşalım: “-İyi ki spor var!”

Haluk Levent’in müziği: YALNIZ DEĞİLSİN

Her felakette olduğu suretiyle o ayakta, devrede, iş başlangıcında…

Adam müzisyen, müzikçi değil… Adeta toplumsal mesuliyet projesi.

Derhal her felakette öne çıkıyor, “Buradayım” diyor… Yardım davetinde bulunuyor. Sesini duyurabiliyor. Hızlıca organize ediyor. Ne lazımsa o bölgelere, oldukca acele topluyor, gereksinim sahiplerine gönderiyor. Haluk Levent’in halkımıza söylediği en hit modülü şu: Yalnız değilsin!

Toplumsal medyada gördüm ki daveti örnek iştiraklerle göz kamaştırıyor. Merih Demiral örneğin.. Atalanta’daki futbol elçimiz 1 milyon TL bağışlamış. Spor ve sanat topluluğundan küçümsenmeyecek iştirakler var. Aras Bulut İyinemli, Kıvanç Tatlıtuğ suretiyle… Hepsini tek tek yazamıyorum.

İşte Haluk Levent’in bağış toplamış olduğu hesap: Ahbap Derneği T.İş Bankası TR12 0006 4000 0011 0211 3800 59

Haydi uygun insanoğlu… Yalnızca Ahbap’a değil, istediğiniz kampanyaya!

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu