Faydalı bilgiler

Futbolda Sarı Kart Ne Demek

Futbolda sarı kart ne demek: Futbolda sarı kart, kurallar kitabında yer alan kriterleri ihlal etmiş olan futbolculara veya teknik ekibe gösterilen bir uyarı kartı olarak dikkat çekmektedir. Bunun hangi durumlarda ortaya çıktığını bilmek ise önem arz eder.

Sarı Kart Ne Demek

Futbolda sarı kart ne demek: Futbolda sarı kart, bir uyarı cezasıdır. Belli durumlarda gösterilmektedir. Kartın rengi sarı olmasından dolayı bu isimle anılır. İlgili pozisyonun yaşanmasının sonrasında hakem çok hızlı bir biçimde değerlendirme gerçekleştirir. Daha sonra bu kartı çıkarır. Tek sarı kartı bulunan bir oyuncu müsabaka içinde kalmaya devam eder. Ancak bu bir kere daha görülmesi durumunda oyundan kırmızı kart ile atılır.

Hangi Durumlarda Sarı Kart Verilir?

Futbolda sarı kart şu durumlarda verilir;

·         Rakip oyuncunun çok riskli bir biçimde durdurulmaya çalışılması en bilinen sarı kart gerekçeleri arasında dikkat çeker.

·         Bunun yanı sıra yapılacak olan sert müdahale sonrasında yine bunun verilmiş olduğunu görmekteyiz.

·         Zaman zaman dikkat çeken rakip oyuncuya taban göstermek her daim sarı kart ile cezalandırılan bir pozisyon şeklinde karşımıza çıkar.

·         Hakeme oldukça şiddetli bir biçimde itiraz etmek de bu kategori içinde değerlendirilmektedir.

·         Forma çıkarmak, köşe gönderine tekme atmak gibi durumlarda hakem sarı kart göstermektedir.

4 Sarı Kart Cezası

4 kere sarı kart cezası almış olan bir oyuncu cezalı duruma düşer. Yani o müsabakayı takip eden diğer maçta oynayamaz. Bu kural çok açık ve net bir biçimde uygulanır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu