Faydalı bilgiler

Futbolda Uzatmalar Nasıl Olur

Futbolda uzatmalar nasıl olur: Futbolda uzatmalar, iki takımdan birisinin kesinlikle galip gelmesinin şart olduğu durumlarda hakem tarafından oynatılan ekstra süre olarak tanımlanmaktadır. Bir diğer anlamı ise maçın sonuna eklenmiş olan topla oynanmamız zaman dilimidir.

Futbolda Uzatmalar Nedir?

Futbolda uzatmalar nasıl olur: Futbolda uzatmalar ikiye ayrılır ve bunlar şöyledir;

  • Bir lig mücadelesinde takımların yapmış olduğu maç sırasında oyun zaman zaman durmaktadır. Bundan dolayı hakem ilk yarıya ve aynı zamanda ikinci yarıya uzatma ekler. Bunu dördüncü hakeme bildirir. O da tabela üzerinden süreyi göstermektedir.
  • Final maçları, eleme müsabakalarında uzatma mantığı daha farklıdır. Amaç beraberliğin bozulmasını sağlamaktır.

Futbolda Uzatma Arası Kaç Dakika?

Futbolda uzatma arası genellikle birkaç dakikadan ibarettir. Genellikle burada hakemin arayı çok uzun tutmadığını hemen ifade edelim. Eğer hava çok sıcak ise oyuncuların hızlı bir biçimde sıvı ihtiyaçlarının karşılanmasına dikkat edilir. Daha sonra ikinci uzatma devresi başlar. Burada dikkat çeken ayrıntı ise takımların, ilk uzatma devresinden farklı olarak kalelerini değiştirmeleridir. İkinci uzatmada da gol olmazsa seri penaltı atışlarına geçilir.

Uzatmalar En Fazla Kaç Dakika Olur?

Futbolda uzatmalar iki devre halindedir. Bir devre maksimum 15 dakikadır. İkinci devrenin de aynı süreye sahip olduğunu görmekteyiz. Ancak söz konusu normal uzatmalar ise yani maç sonuna kayıp dakikaların eklenmesi ise bu noktada kesinlikle koyulmuş olan bir üst limit ve dakika sınırı yoktur.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu