Haber

Galatasaray, Zaniolo transferini bitiriyor! İşte yaşanmış olan o süreç…

Yaz geçirme devrinde yapmış olduğu ataklar ile dikkat çeken Galatasaray, orta geçirme devrinin bombasını da Roma’dan Nicolo Zaniolo ile patlatmaya hazırlanıyor. Roma’nın süperstarı artık Galatasaray forması giymeye fazlaca yakın…

GALATASARAY İHTİMALİ KUVVETLENİYOR

Galatasaray, Nicolo Zaniolo’nun transferini bitirmek ismine büyük uğraş veriyor. Dünya futbolunun en kıymetli yıldız adaylarından biri olarak gösterilen ve Avrupa’nın en üst düzey ekipleri için kıymetli bir geçirme maksadı olan Zaniolo yaşamış olduğu sakatlıkların tesiriyle devamlılık manasında problemler yaşadı. Sadece bu dönem Roma ile ipler büsbütün koptu. Galatasaray’a geçirme ihtimali tüm dünya spor basınının ilgisini çeken Zaniolo mevzusunda Sky Sport, kronolojik olarak süreci aktardı.

İŞTE NICOLO ZANIOLO’NUN ROMA İLE YAŞADIĞI SON SÜREÇ

Geçen dönem kupayı getirmişti

Nicolo Zaniolo, geçtiğimiz dönem Roma için en kıymetli muvaffakiyetin mimarı olmuştu.

 

25 Mayıs’ta Zaniolo, Roma’nın Feyenoord’u 1-0 yenik etmiş olduğu UEFA Avrupa Konuşma Ligi Finali’nde ekibinin golünü atan isimdi. Fakat yeni dönemde işler pek de istenildiği formda gitmedi.

Sözleşme uzatma görüşmeleri ile bağlar aksadı

İtalyan yıldız, kısa periyodik bir omuz sakatlığı sonrası 15 Eylül’de Roma’nın iç alanda oynayacağı UEFA Avrupa Ligi maçında Helsinki karşısına çıkmaya hazırlanıyordu. 14 Eylül’de Sky Sport’a konuşan Zaniolo, sözleşme yenileme durumuna ilişik suali yanıtladı.

 

Haziran 2024’te grubuyla kontratı sona erecek Zaniolo, Roma’nın kendisine fazlaca şeyler kattığını sadece sözleşme yenilemek için daha zaman bulunduğunu belirtti.

Sürem performansı beklentilerin altında kaldı

Zaniolo, devrin birinci yarısında 13 lig maçında forma giyerken 1 gol atabildi. UEFA Avrupa Ligi’nde Real Betis’e karşı görmüş olduğu kırmızı kart, onun 2 maçtan uzak kalmasına niçin olsa da toplam 3 maçta 1 gol, 1 asistlik skor katkısı yapmış oldu.

 

Kupa da dahil toplam 17 maça çıkan İtalyan yıldız; 2 gol, 1 asistlik skor katkısı sağlayabildi. Bu da taraftarların kendisine yönelik yansısını arttırdı.

Yuhalandı!

İtalyan kabiliyet için devrin birinci yarısı pek kafi geçmemişti ki 2023 de şok bir reaksiyonla başladı. 12 Ocak’ta İtalya Kupası’nda Roma’nın Genoa’yı konuk etmiş olduğu maçta Nicolo Zaniolo’nun etkisiz manzarası sonrası taraftarlar kendisini yuhaladı.

 

Teknik yönetici Jose Mourinho, maçtan sonrasında bunun haksız bir tepki bulunduğunu belirtse de bu, kendisinin son kere Roma forması giydirilmiş olduğu maç oldu.

15 Ocak’ta Fiorentina’ya karşı oynamadı

12 Ocak’ta yaşanmış olan bu yuhalanma sonrası Zaniolo, 15 Ocak’taki Fiorentina maçında forma giymedi. Bunun yaşamış olduğu bir bağırsak enfeksiyonundan kaynaklandığı açıklandı.

Satış gündeme geldi

Yıldız oyuncunun Fiorentina maçına çıkmaması üstüne Roma, bir satış formülünü devreye sokma sonucu aldı. Kulüp ve taraftarlar ile ortasında yaşanmış olan gerilim, mukavelesi 2024’te bitecek oyuncu için Ocak ayında bir satış ihtimalini doğurdu.

20 Ocak’ta Spezia maçına çıkmak istemedi

İtalya Serie A’da 19. hafta vardığında Zaniolo, bağırsak enfeksiyonu sebebiyle yaşamış olduğu problemi geride bırakmıştı fakat Spezia maçında oynamak istemedi. Zaniolo, ekipten ayrılmak istediğini belirtti fakat şimdi Roma’nın istediği teklif gelmemişti.

 

22 Ocak’ta Mourinho’dan izahat

Zaniolo’nun forma giymediği maçta Roma, Spezia’yı 2-0 yenik etti. Yarışma sonrası açıklamalarda bulunan Roma Teknik Yöneticisi Jose Mourinho, “Masada kulübün kabul edebileceği bir teklif yok. Bence Şubat ayında hala burada olacak” sözlerini kullandı.

Milan devreye girdi

23 Ocak tarihinde Roma’nın göndermeye sıcak bakmış olduğu Zaniolo için Milan devreye girdi. 23 Ocak Pazartesi günü Milan’ın yetkilileri, Roma ve oyuncunun etrafıyla görüşmelere başlama sonucu aldı.

Zor geçirme

24 Ocak’ta Milan’ın Sportif Yöneticisi Frederic Massara, Lazio maçı öncesi açıklamalarda bulunmuş oldu. Her fırsatı değerlendireceklerini sadece Zaniolo’nun Roma’dan transferinin fazlaca kuvvetli bulunduğunu belirtti.

Roma ile görüşmeler başladı! Talep 30 milyon Euro’ydu

25 Ocak’ta Milan ve Roma ortasında birinci temas gerçekleşti. Maldini ve Massara, Roma’nın talep etmiş olduğu 30 milyon Euro’nun katılığı mevzusunda bir temas sağladılar. Roma ise Bournemouth başta olmak suretiyle Premier Lig’den gelebilecek benzeri bir ilgiyi bekliyordu ve bu resmi manada gerçekleşti.

Bournemouth’un teklifi Milan’ı dönem dışı bıraktı

Bournemouth, Nicolo Zaniolo için 30 milyon Euro + bonuslar ve sonraki satıştan %10 hisse karşılığında Roma ile mutabakat sağlamış oldu. Milan ise bu teklifi karşılayamayacağını belirterek 26 Ocak’ta masadan kalktı.

Zaniolo’dan Bournemouth’a ‘hayır’

Bournemouth’un teklifi sonrasında Roma ile Zaniolo ortasındaki gerginlik, çatışmaya dönüştü. Menajerinin İngiliz grubu ile yapmış olduğu görüşme sonrası İtalyan yıldız, teklifi reddetti. Roma cephesinde ise oyuncunun bu sonucuna tepki vardı ve disiplin cezaları devreye girdi.

 

Napoli takımında yok

28 Ocak’ta Roma ile idmana çıkan Zaniolo, deplasmanda oynanacak eleştiri Napoli maçında forma giyemeyecekti.

Mouriho’dan izahat: Her gün ayrılmak istediğini söylüyor

Roma’da basın toplantısında açıklamalarda bulunan Jose Mourinho, “Zaniolo bir aydır her gün ayrılmak istediğini söylüyor lakin ne yazık ki duracak suretiyle gözüküyor. Ideal durum, oyuncunun keyifli olması ve oburlarının de keyifli olmasına olanak tanımasıdır” dedi.

Bournemouth onu bekliyor

İngiliz ekibi, geçirme devrinin bitimine 48 saat kala hala Zaniolo’dan gelecek haberi bekliyordu. Fakat Zaniolo, 29 Ocak itibariyle sonucunda bir değişikliğe gitmemişti.

Tiago Pinto: Teklifi reddetmesi bizi zora soktu

29 Ocak’ta DAZN’a konuşan Roma’nın Sportif Yöneticisi Tiago Pinto, “Nicolo, kulüpten ayrılmak istedi. Tahlil bulmak için her yolu denedik. Zaniolo’nun kabul ettiğimiz teklife ‘hayır’ demesi bizi zora soktu. Gitmezse yine takıma döner mi? Buna geçirme devrinin sonunda yanıt vereceğim” sözlerini kullandı.

 

Napoli maçı sonrası Mourinho’dan yeni izahat

Roma, deplasmanda karşılaşmış olduğu Napoli’ye 2-1 yenik oldu. Yarışma sonrası açıklamalarda bulunan Jose Mourinho, “Aile içinde kendini kafi hissetmiyorsan ayrılmak zorundasın. Bunun için bir tahlil bulmalısın. Aile, bir ortada kalmak isteyen beşerler içindir” dedi.

Ölüm tehdidi!

Zaniolo, 29 Ocak’ta dehşetli bir durum yaşadı. Aracına binmek üzereyken bir küme tarafınca ANSA ajansının belirttiği formda hakaretlere ve mevt tehditlerine maruz kaldı.

30 Ocak’ta idmana çıkmadı

30 Ocak Pazartesi günü Roma’da Zaniolo için idman yoktu. Kulüple bir görüşme gerçekleştirmiş oldu ve o gün idmana çıkmadı.

Şehirden ayrıldı

Zor bir periyot geçiren Zaniolo, Roma kentinden ayrılma sonucu aldı ve birkaç gün geçirmek ismine La Spezia’ya gitti.

Kadro dışı

30 Ocak’ta Zaniolo artık Roma tarafınca ekip dışıydı. İdman yapmayı ve forma giymeyi reddettiği öğrenildikten sonrasında kulüp, bu istikamette bir karar aldı. Yazları yolların kati olarak ayrılacağı Zaniolo için minimum Bournemouth’un teklifi seviyesinde denk bir teklif gelmesi gerektiği söz edildi. Kulüp, bu türlü bir teklif gelmezse oyuncuyu ekip dışı tutmaya devam edecekti.

Leeds’in teklifine kulüpten ret

30 Ocak’ta Leeds, devreye girdi. Diego Llorente transferinde gelişen alakalar kullanılarak bir teklif yapılmış oldu. İngiliz ekibi, bir kredi ya da takas üstünden teklifini sundu. Fakat Roma, oyuncunun sırf bonservisiyle gidebileceğini ve bunun için 27.5 milyon Euro ile sonraki satıştan %10 hisse icap ettiğini belirterek teklifi reddetti.

1 Şubat’ta Roma’ya zeytin dalı

Roma’nın yıldızı, son günlerde yaşananların akabinde ANSA üstünden bir mektup paylaştı. Roma’ya bir zeytin kolu uzatan Zaniolo, “Son haftalarda benim hakkımda fazlaca şey söylendi, yazıldı ve birden fazla hakikat değildi. Gelecek bizim elimizde. Ben hazırım ve kendimi büsbütün Roma Ailesi’nin kararlarına bırakıyorum” sözlerini kullandı.

3 Şubat’ta UEFA listesine girdi

Roma, UEFA Avrupa Ligi’nin sıralamasında Nicolo Zaniolo’ya yer verdi sadece kulüpteki ekip dışı durumu değiştirilmedi.

4 Şubat’ta Üstün Lig’in devleri görüştü

Sky Sport, 4 Şubat’ta Fenerbahçe ve Galatasaray’ın Nicolo Zaniolo transferi için bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti. Üstün Lig’in devleri, İtalyan yıldızı kiralamak istediler sadece Roma, buna negatif yanıt verdi. Bu gelişme sonrası yalnızca bonservisiyle bir geçirme ihtimali kaldı.

5 Şubat’ta Galatasaray’dan yeni atak

5 Şubat’ta Zaniolo, Galatasaray’a gitme ihtimaline sıcak baktığını belirtti ve bu durum, Roma ile anlaşmak isteyen Galatasaray’ın temaslarına sürat vermesini sağlamış oldu.

ROMA İLE GÖRÜŞMELERDE DEV ADIM

5 Şubat’ta Galatasaray ile Nicolo Zaniolo ortasındaki geçirme durumu, İtalyan basınında geniş yer buldu. La Gazzetta dello Sport, mevzuya ilişik akşam saatlerinde bir haber paylaştı. Buna nazaran Galatasaray, Roma’ya 15 milyon Euro artı karşılanması beklenen münasebetlerle bonus teklifinde bulunmuş oldu.

 

MILAN İÇİN ÇIKIŞ TALEBİ

La Gazzetta dello Sport’a nazaran Galatasaray, Zaniolo için senelik 3-4 milyon Euro bandında 4 senelik bir sözleşme hazırladı. İtalyan basınına nazaran oyuncu bu teklifi kabul etti. Fakat Milan’a gitme ihtimali sebebiyle bir çıkış unsuru talep etti. Bu çıkış unsurunun 30 milyon Euro düzeyinde olduğu aktarıldı.

ATEŞİ YAKTI

Zaniolo, dün akşam oynanan Trabzonspor maçında Cim Bom’a göz kırptı.

Maçı izleyeceği argüman edilen İtalyan yıldız, Mertens’in attığı golle ilgili olarak flaş bir harekette bulunmuş oldu. Genç oyuncu, kulübün golle ilgili olarak toplumsal medyada paylaşmış olduğu gönderiyi beğendi.

BİR BEĞENİ DE MAÇ SONU PAYLAŞIMINA

Mertens’in golü sonrası meydana getirilen gönderiyi beğenen Nicolo Zaniolo, maç sonundaki yengi gönderisine de bir beğenide bulunmuş oldu.

OKAN BURUK: TAKIMDA GÖRMEK İSTERİM

Trabzonspor maçı sonrası açıklamalarda bulunan Galatasaray Teknik Yöneticisi Okan Buruk, “Zaniolo dünya genelinde bir oyuncu. Kulübüyle ilgili net durumunu bilememekle beraber takımda görmek isteyeceğimiz bir oyuncu. Durumu tam olarak bilmiyorum. Kulübümüzün direkt olarak bir ilgisi yok sadece birçok şey konuşuluyor. Takımda görmek ister misiniz derseniz organik ki görmek isterim. Roma’ya karşı Başakşehir ile maç yapmıştık. Gözümüzün pasını aldı derler ya öyleydi. Ali Yiğit o vakitten beri beğeniyor. Toplumsal medyadan da evvelden takip etmiş” sözlerini kullandı.

 

ROMA TAMAM, SIRA ZANIOLO’DA!

Transferin bitmesine sayılı günler kala Sarı- Kırmızılılar, kanat transferini bitirmeye çalışıyor. Bu doğrultuda Cim Bom’un gayesinde iki isim vardı. Chelsea’den Christian Pulusic ya da Roma’dan Nicola Zaniolo’yı takımına katmak isteyen Galatasaray, son kararını Zaniolo’da kılmıştı. Yaşanmış olan son gelişmeler de Aslan’ın yüzünü güldürdü. İtalyan grubu ile görüşmelerini sürdüren Sarı-Kırmızılılar, son evreye geldi. Çizme grubu, oyuncunun dönem sonuna kadar kiralanmasına onay verdi. Artık ise sırada Zaniolo’nun ikna edilmesi var.

İpler kopmuştu

23 yaşındaki oyuncuyla prensipte el sıkışılırken, ortada küçük pürüzlerin kalmış olduğu öğrenildi.

Metin Karabaş

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu