Haber

Galatasaraylı Leo Dubois: Ortak gayemiz şampiyonluk! Ekip kalitesi, atmosfer…

Galatasaray’ın dönem başlangıcında Olimpik Lyon’dan aktarma etmiş olduğu Fransız futbolcu Leo Dubois, sarı-kırmızılı kulüp televizyonuna açıklamalarda bulunmuş oldu. Sarı-kırmızılı kulübe kupalar kazanmak için geldiğini söyleyen Leo Dubois, “Galatasaray’ın bana ilgisini duyunca, çabucak gelmek istedim. Benim de ferdî olarak kupa kazanma isteğim vardı. Her ikisi de birleşince şu demek oluyor ki hem Galatasaray’ın kupa kazanması hem de benim isteğim, buraya geldim. Ve oldukça memnun oldum” diye konuştu.

“DÜNYA KLASMANINDA BİR TAKIMIMIZ VAR”
Takıma katılan yeni futbolcular ile alakalı fikirlerini lisana getiren Dubois, “Baktığımız zaman aslına bakarsak dünya klasmanında bir takımımız var. Avrupa’nın büyük kulüplerinden gelen oyuncularımız var. Bana sunulan proje de buydu. Ben de bu projenin içinde olmaktan oldukça memnunum. Bu ekibe, kupa kazanmak için geldim. Ve bugün baktığımız zaman güzel bir halde devam ediyoruz ve bu yolda da ilerliyoruz” dedi.

İLK SEFER FRANSA DIŞINA ÇIKMASI
İlk sefer kendi ülkesinden çıkıp öteki bir ülkeye geçen deneyimli futbolcu, “Bu benim için hususi bir serüven oldu, güya hususi bir beyazperde suretiyle. Aradığım bir şeydi. 28 yaşıma geldim. Fransa’da yapacaklarımı tamamladığımı düşündüm. Yeni bir ülke, yeni bir futbol, yeni bir kültür, yeni bir lig. Organik ki kolay olmuyor yeni bir kültüre alışmak lakin bunların da beni zenginleştirdiğini düşünüyorum. Onun için pek heyecanlı ve mutluyum” tabirlerini kullandı.

Takıma adaptasyonu mevzusunda Dubois, “Adaptasyonum kolay oldu. Buraya gelir gelmez Galatasaray’ın tarihinin Fransız zamanı ile ne kadar birleşik bulunduğunu gördüm. Benim için açıkçası hoş bir bulgu oldu. Fakat soyunma odasında da daha oldukça İngilizce konuşuyoruz, ben de İngilizcemi geliştiriyorum ve ilerlemeye devam ediyorum. Adaptasyonumda rastgele bir meşakkat yok” diye konuştu.

“HEPİMİZİN ORTAK BİR GAYESİ VAR; ŞAMPİYONLUK YOLUNDA İLERLEMEK”
Ekip ve idareden bahseden Fransız futbolcu, “Ekip arkadaşlarımdan bazılarını tanıyordum, bazılarını ise burada tanıdım. Açıkçası hepsinin kaliteli oyuncular bulunduğunu söyleyebilirim. Hepimizin ortak bir gayesi var; şampiyonluk yolunda ilerlemek ve bu yolda da tutkuyla ilerliyoruz, beraber oynuyoruz. Okan Hocamızla ilgili olarak ise, onunla daha evvel tanışmadım sadece artık tanışma fırsatına eriştim. Birbirimizi keşfediyoruz. O da bizimle zaman süre Fransızca konuşuyor. Onunla da birebir amaçlar doğrultusunda ilerliyoruz” biçiminde konuştu.

SAĞ BEK Mİ? SOL BEK Mİ?
Hangi mevkide oynamak istediği sorulan 28 yaşındaki futbolcu, “Bu benim için yeni bir bulgu değil. Fakat tercih yapmam gerekirse sağ tarafta oynamayı yeğlerim, sağ ayaklı biri olarak. Lakin daha öncede sol tarafta oynadım. Oradan bir alışkanlığım var. Benim için oldukça büyük bir fark yok. Oynadığım zaman daima en uygununu vermeye çalışıyorum. Bir taraftan da güzel halde orta yapabildiğimi düşünüyorum, ceza alanına girebiliyorum. Bu benim işim ve bunu da hem kendim için hem de grubumun kazanması için yapıyorum. Öte taraftan Galatasaray’ın müdafa çizgisinden bahseden Leo Dubois, “Şampiyon olmak için azca gol yiyecek oldukça kıymetli. Lakin bu şekilde de bitmiyor, tıpkı vakitte atak çizginizin da muntazam olması lazım ve bizim her iki tarafımız da kafi halde işliyor. Bu yalnızca defansın uygun yapmış olduğu şey değil, grup olarak biz uygun oynuyoruz ve burada yalnızca defansa ya da hamle oyuncularına değil her insana gereksinim var. Bu formda devam ettiğimiz sürece şampiyonluğun geleceğini düşünüyorum” diye konuştu.

“YETENEKLİ BİR KADROYA SAHİBİZ VE ÇOK FARKLI YETENEKLERE SAHİP OYUNCULARIMIZ VAR”
Şampiyonluk yolunda Galatasaray’ın atak sınırından kelam eden Dubois, “Yetenekli bir ekibe sahibiz ve oldukça değişik kabiliyetlere haiz oyuncularımız var. Azca gol yersek atak sınırımızın gol atması ile beraber şampiyonluğa erişiriz. Tüm oyuncularımızın değişik karakteristik özellikleri var. Pivot olan var, golcü olan var, çalım atıp gole giden var. Rakiplerimize karşı ofansif manada üstün silahlarımız var. Biz konsantre olup her gün idmanlarda çalışmalarımıza devam edersek güzel bir yere geleceğimizi düşünüyorum. Öte taraftan Yengi serisini 10 maça çıkaran Galatasaray’da galibiyetler hakkında konuşan Leo Dubois, “Biz ustalaşmış oyuncularız ve şunun farkına varmamız lazım ki, geçmiş geçmişte kalmıştır. Zafer kazanmışızdır lakin bu geçmişte kalmıştır. Lakin natürel ki bu kazandığımız maçlar bir beklenti yaratıyor. Bizim de bu beklentinin altında kalmamamız lazım, bu yüzden her gün daha çok çalışıp üstüne koyarak devam etmemiz gerekiyor” dedi.

“AVRUPA’DA ÇOK SEÇKİN BİÇİMDE BU TÜRLÜ ATMOSFERLERLE KARŞILAŞABİLİYORSUNUZ”
Derbiler ve Nef Stadyumu hakkından konuşan Dubois, “Derbi haftası oldukça farklıydı, ikimiz de en kafi formda o haftaya hazırlandık. Oldukça memnun oldum kazandığımız için. Orada yaşadığımız atmosfer inanılmazdı, lakin organik ki bu derbinin bir de ikinci ayağı var. Kendi stadımızda, kendi seyircimiz önünde oynayacağımız derbinin oldukça daha muhteşem olacağını düşünüyorum. Açıkçası inanılmaz. Avrupa’da oldukça seçkin formda bu türlü atmosferlerle karşılaşabiliyorsunuz. Bana daha evvel Galatasaray taraftarından bahsedildi. Lakin o anları yaşamadan, o hisleri hissedemiyorsunuz. Şu anda da tek gayem kupalar kazanmak ve kazandıktan sonrasında da stadımızda, taraftarımızla beraber o hisleri yaşamak isterim” tabirlerini kullandı.
“TÜRK KÜLTÜRÜNÜ ÇOK SEVİYORUM. GASTRONOMİ İLE İLGİLENİYORUM”
İstanbul’u oldukça beğendiğini söyleyen defans oyuncusu, “Türk kültürünü oldukça seviyorum. Açıkçası gastronomi ile ilgileniyorum. Fransa, her ne kadar gastronomide güzel olsa da burada da bunu ziyadesiyle keşfediyorum. Ve oldukça ilgimi çekiyor. Daha oldukça kenti geziyorum, o kadar da memnunum. Futbol hayatımla hususi hayatım ortasında hoş bir istikrar oluştu” formunda konuştu.
Türk yiyecekleri hakkında da konuşan Fransız futbolcu, “Her sabah menemen yiyorum. Çöp şiş usulü etleri seviyorum. Türkiye’de ekmek oldukça muntazam. Ve organik ki Türk Çayı” dedi.

“ADALETSİZLİK, KAYBETMEK ÜZERE MEVZULARDA SİNİRLENEBİLİYORUM”
Kendi his ve niyetlerinden bahseden Leo Dubois, şöyleki konuştu;
“Beni de sinirlendiren hususlar var. Adaletsizlik, yitirmek suretiyle mevzularda sinirlenebiliyorum. Fakat bu bahiste da ilerleme kaydettiğimi düşünüyorum. Daha sakin kalabiliyorum. Bu hisleri artık kendi içimde yaşıyorum ve hallediyorum.”
Çevresi ve ailesinden bahseden Leo Dubois, “Daha oldukça bana ailemin verdiği bir eğitim ve baktığınız zaman da futbol aslına bakarsak bir kadro işi. Bu yalnızca oyuncuların olduğu bir iş değil, tüm hepimiz kıymetli. Bunun da farkındayım. Kafi bir insan olabilirsiniz sadece bu mevzuda da, çalışan her insana saygı göstererek ilerlemek gerekiyor” dedi.

FRANSA ULUSAL TAKIMI
Fransa Ulusal Ekibi’nden da bahseden Dubois, “Doğal ki Fransa Ulusal Ekibi’nin finalde kaybetmesine üzüldük. Lakin geldikleri noktadan dolayı de oldukça fazla gurur duyuyoruz, bizlere hoş hisler yaşattılar. Kendi adıma da söylemem gerekirse, yeniden tıpkı hisleri ben de yaşamak isterim. Bunun için de çalışıyorum, elimden geldiğince de oldukça efor sarf ediyorum. Fakat en güzel golcülerimizden kabul edilen Olivier Giroud, der ki; her zaman çalışmak ve inancını kaybetmemek gerekiyor. Ben de birebir halde inancımı kaybetmeden çalışmaya devam ediyorum” diye konuştu.

“BİZİ DESTEKLEMEYE DEVAM ETSİNLER. ZİRA ONLARDAN GÜÇ ALIYORUZ”
Galatasaray taraftarına da bildiri gönderen Dubois, “Bizi desteklemeye devam etsinler. Zira onlardan güç alıyoruz. Ve ikimiz de alanda onlar için yüzde yüzümüzü değil yüzde yüz yirmi hatta yüzde yüz otuzumuzu verip devam edeceğiz. Hem kendi konutumuzda olsun, hem de deplasman maçlarında olsun onlara oldukça teşekkür ediyorum dayanakları için” tabirleri kullanıldı.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu