Haber

İspanya futbolunda kaos: Barcelona’dan hakemlere 1.4 milyon Euro

La Liga devi Barcelona’nın ve kulübün eski lideri Jose Maria Bartomeu’nun başı belada. İspanyol basınından AS’ın haberine nazaran; Barcelona, 2016-2018 yılları ortasında İspanya Hakemler Birliği Önder Yardımcısı Jose Maria Enriquez Negreira’ya ilişkin Dasnil 95 SL adlı şirkete 1 milyon 400 bin euro ödedi.

SER Catalunya radyosunun; savcılık kaynaklarına dayanarak verdiği habere nazaran; Barcelona, DASNIL 95 SL’ye 2016 senesinde 532 bin 728 euro, 2017 senesinde 541 bin 752 euro ve 2018 senesinde da 318 bin 200 euroluk bir ödeme yapmış oldu. Hakkında vergi incelemesi başlatılan Negreira ve oğlunun sözünün alındığı da kaydedildi.

Negreira’nın sözünde Barcelona Kulübü lehine bir işlem yapıldığı savunuldu. Negreira’nın Barcelonalı futbolcuların hakemlere iyi mi davranmaları gerektiği mevzusunda danışmanlık yapıldığını ve fiyatın de bundan kaynaklandığını söylediği kaydedildi. Ayrıyeten maçı yöneten hakeme nazaran oyunculara davranışları mevzusunda tavsiyelerde bulunduğunu söylediği öğrenildi.

Bu sözüne karşın Nagreira’nın Barcelona’ya danışmanlık hizmeti verdiğini kanıtlayan bir belgeyi vergi dairesine sunamadığı da vurgulandı. Radyonun haberine nazaran; Barcelona’nın eski liderlerinden Josep Maria Bartomeu’nun maliyetleri azaltma siyaseti çerçevesinde bu ödemeleri durdurduğu kaydedildi.

Raporda 2016 yılı öncesinde de ödemeler yapıldığının belirtildiği aktarıldı. Vergi dairesinin verdiği raporda, Barcelona’nın tahkim kararlarının kendilerine karşı çıkmayacağından güvenli olmak istediği yazıldı.

BARCELONA: DANIŞMANLIK HİZMETİ

Barcelona, SER Catalunya radyosunun haberinden sonrasında mevzuya dair bir izahat yapmış oldu. Mevzuyu açıklığa kavuşturmak ismine izahat yapıldığına vurgu icra eden Barcelona Kulübü, aldıkları danışmanlık hizmetinin ustalaşmış kulüplerde yaygın bir uygulama bulunduğunu savundu. Kulüp, bugün benzeri danışmanlık hizmetinin futbol depertmanına atanan bir ustalaşmış tarafınca verildiğini de kaydetti.

Açıklamada, zamanlamaya da dikkat çekilerek, “Bu data, tam olarak bu devrin en âlâ sportif devrinin geçirildiği anda ortaya çıkmış olduğu için üzgünüz. Kulübün prestijine ters olabilecek imalarla, imajını bozan hepimiz hakkında yasal süreç başlatacaktır” denildi. Barcelona Lideri Joan Laporta da yapmış olduğu açıklamada birebir noktalara vurgu yaparak, ortaya atılan savların rastlantısal olmadığını söylemiş oldu.

BARTOMEU: 2003’TEN BERİ ÖDEME YAPILIYOR

Eski Barcelona Lideri Jordi Bartomeu da argümanlara İspanyol radyosu Cadena Ser üstünden yanıt verdi. Bartomeu, yargıcı komitesine 2003 yılından beri ödeme yapıldığını belirtirken bunların büsbütün yasal bulunduğunu belirtti. Bartomeu bütçe düşüşü sonrası muahedenin sonlandığını söylemiş oldu.

XAVI: BEN O DEVİR KULÜPTE DEĞİLDİM

UEFA Avrupa Ligi’nde oynanancak Manchester United maçı öncesi basın toplantısında durumu kıymetlendiren Barcelona Teknik Yöneticisi Xavi Hernandez ise, “Kulüp bir izahat yapmış oldu. Benim diğeri söyleyecek bir şeyim yok. O yıllarda kulüpte değildim, şu anda elimden kulübü savunmaktn öteki bir şey gelmiyor” dedi.

La Liga’da 1 maç ziyadesiyle Real Madrid’in önünde 11 puan farkla önder durumda bulunan Barcelona’nın yargıcı komitesi önder yardımcısına ödeme yapmış olduğu 2016-18 ortasında iki şampiyonluk yaşadı. Barça, 15/16 ve 17/18 dönemlerinde şampiyon oldu. Katalan ekibi, toplamda 26 şampiyonluğa haiz. Bartemoue, 2003’ten beri ödemeler yapıldığını belirtimişti. Barcelona, 26 şampiyonluğun 10’un 2003 sonrası elde etti.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu