FatsasporFaydalı bilgilerHaberOrdusporTransferÜnyespor

Manchester City’nin başı sıkıntıda: Puan silme, küme düşürülme…

Son yıllarda Premier Lig’in en kuvvetli grubu olmayı başaran Manchester City’nin dokuz dönem süresince finansal kuralları çiğnediği duyuruldu.

Premier Lig, 2009-2010 ve 2017-2018 dönemleri ortasında yapıldığı argüman edilen ihlallerin, dört senelik bir soruşturmanın sonuçlanmasıyla bağımsız bir kurula devredildiğini deklare etti.

MANCHESTER CITY’İ BEKLEYEN CEZALAR

Gizli saklı tutulacak olan bu bağımsız komitenin, Manchester City’e para cezalarının yanı sıra puan silme ve Premier Lig’den düşürme suretiyle ucu açık bir takım yaptırım uygulama ihtimali var.

PREMIER LİG’DEN AÇIKLAMA

Premier Lig, Manchester City ile ilgili olarak bir izahat yayınladı. Açıklamada şu tabirlere yer verildi; “Premier Lig Kuralı W.82.1 uyarınca, Manchester City Futbol Kulübü’nün bir takım finansa kaide ihalleleri, Premier Lig Kuralı W uyarınca bir kurula havale edildi.”

100’DEN FAZLA KURAL İHLALİ

Premier Lig’e nazaran Manchester City, “Kulübün mali durumu hakkında gerçek ve adil bir görüş elde eden gerçek mali bilgiler” sağlamasını gerektiren 100’den fazla kaide ihlali yapmış oldu.
İngiliz grubu ayrıyeten isbirliği yapmamakla da suçlanıyor.

CITY’DEN AÇIKLAMA

Yaşanmış olan gelişmelerin akabinde Manchester City bir izahat yapmış oldu. Kulübün resmi web sitesinde yer edinen açıklamada; “Manchester City Futbol Kulübü, bilhassa Premier Lig’in sağlamış olduğu kapsamlı iştirak ve oldukça sayıda detaylı araç-gereç göz önüne alındığında, argüman edilen ihlallerin yayınlanmasına şaşırdı.

Kulüp, bu bahsin bağımsız bir kurul tarafınca gözden geçirilmesini ve mevcud çürütülemez kapsamşı delilleri yansız bir halde değerlendirilmesini memnuniyetle karşılar.

Bundan dolayı, bu hususun bir kere ve hepimiz için incelenmesini dört gözle bekliyoruz” tabirlerine yer verildi.

GUARDIOLA İSTİFA EDECEK Mİ?

Manchester City, Şubat 2020’de Finansal Fair Play kurallarını çiğnediği sebebi öne sürülerek iki yıl Şampiyonlar Ligi’nden men edilmişti. Spor Tahkim Mahkemesi beş ay sonrasında İngiliz kulübünü tüm suçlamalardan beraat ettirmişti.

Manchester City Menajeri Pep Guardiola, o periyotta eğer FFP kuralları ihlal edilirse çekilme edeceği mevzusunda kulübü uyarmıştı.

Yaşanmış olan son gelişmelerin akabinde Guardiola’nın çıkacak karara nazaran Manchester City’den çekilme edebileceği sav ediliyor.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu